Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 117
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Ако смяташ да развиваш пчелина до по-голям брой семейства, да участваш в програми и т.н.т., то моя съвет е да учредиш право на ползване за изграждане на постоянен пчелин. Моят е на територия на държавен горски фонд и според закона за горите учреденото право на ползване е безвъзмездно и наследяемо /придобива го автоматично този който продължи отглеждането но пчелните семейства след смърт на собственика или продажба на пчелина /. Според ЗГ и ЗП единственият начин да се развали веднъж учредено право на ползване е броя на пчелните семейства в пчелина да остане по-малко от 10 .

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Ruslan Виж публикацията
    Другото което направих тази година е да се регистрирам по наредба 26 за директни доставки на мед.Отбелязвам, че бях вписан в регистъра, без да съм Земеделски производител.Вече имам право да продавам по пазари и да доставям до малки търговски обекти.
    Интересно как си се регистрирал без да си земеделски производител, при нас (Видинско) това е първото изискване?

  3. #33
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Извинявам се за закъснението, през почивните дни си давам почивка от глобалната мрежа .С колегата Георги, посещението на кръчмето ще го реализираме .А тук ще споделя опита си, за да съм полезен на другите колеги.
    Първо в наредба 26, няма изискване за регистрация като ЗП.Предварително си разпечатах наредбата и заявлението за вписване, както и копие на регистрацията на животновъдния обект и с тях под мишница- в областната АБХ, в отдел Контрол на храните.(за колегата Георги, в Русе се намира в дъното, в ляво).
    Та казвам им, идвам да ме впишете.Тук дойде момента, който очаквах- казват ми-регистрация като ЗП.Връчвам им наредбата и питам, къде има изискване?Ето ви копието от регистрацията на животновъдния обект.Имаше малко суматоха и ми дадоха тяхна бланка за заявление(моята не им хареса).Взех си бланката и я попълних в къщи.След няколко дена-обратно.Сега беше друг доктор.Тук възникна въпроса какво ще се пише в графата БУЛСТАТ/ЕИК.Аз бях подготвен-ЕГН-то.Заявлението беше прието.Платих едни 43 лева май бяха.След това доктора който отговаря за района където ще бъде регистриран обекта, трябва да се обади за да посети и огледа помещението където ще се съхранява и разфасова меда.Обекта за разфасоване може да бъде на съвсем различно място от пчелина.Тук е момента, в който ако имат желание, могат да ти откажат и да ти дадат предписание да се въведе в ред според изискванията им.В най общи линии, трябва да има под и стени, които да се мият, да има топла течаща вода.Ако при огледа всичко е наред, след десетина дена, трябва документа удостоверяващ вписването да е готов.
    Разбира се, трябва да се действа много деликатно.Ако се стигне до остър конфликт по време на дебата за регистрацията като ЗП и се разменят поздравления към роднини , след това при огледа на помещението могат да създадат доста ядове.
    Накратко- в областната агенция се отива с копие от регистрацията на животновъдния обект, те си имат бланка за заявлението което трябва да се попълни.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    22.09.2013
    Мнения
    5
    Цитат Първоначално публикувано от Диян Димитров Виж публикацията
    На какъв имот /терен/ ще регистрираш пчелина? Общинска земя, горски фонд или частен ?
    На общинска земя.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    22.09.2013
    Мнения
    5
    Благодаря Ви много за информацията,бяхте от голяма помощ.

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    04.06.2013
    Мнения
    4
    Цитат Първоначално публикувано от Ruslan Виж публикацията
    Та първо отидох при кмета(кметския наместник) на селото където се намира имота.Той ми дава бележка, че в съответното село, имам N-на брой пчелни семейства.
    Здравейте колега Руслан, и на мен ми предстои регистрация на пчелина. Това с бележката не ми стана много ясно. Какво представлява, стандартна бланка която попълват в кметството ли е. Каква информация включва. Задавам тези въпроси защото имам чуството че ще ме изгледат неразбиращо като отида в кметството.

  7. #37
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Бележката не е нещо особено.Трябва да са правили, все ще има някой, който вече да е искал такава.Тази бележка потвърждава, че въпросното лице има едиколко си пчелни семейства, които се намират в едикойси имот.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Ruslan Виж публикацията
    Бележката не е нещо особено.Трябва да са правили, все ще има някой, който вече да е искал такава.Тази бележка потвърждава, че въпросното лице има едиколко си пчелни семейства, които се намират в едикойси имот.
    Не е точно така, издава се служебна бележка, че пчелин с рег. № ..... собственост на ................ отговаря на изискванията на чл. 15 от Закона за пчеларството. Готова бланка едва ли имат в кметството, но съдържанието е горе долу това, съжалявам но съм изтрил моя образец, за това цитирам по памет.

  9. #39
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Идеята като цяло на тази бележка е да докаже пред БАБХ, че в кметството са наясно че еди кой си има пчели в съответното землище или населено място(един вид вписън си в регистарът им - дори и да нямат такъв, официален или неофициален), и при евентуално пръскане от земеделци или срещу комари, с авиационна или наземна техника ще те уведомят.

  10. #40
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Явно всяка област си има свои закони .Аз регистрирах два пчелина и кметските наместници и на двете места ми издадоха точно такава бележка( без никакви номера).Освен тази бележка, която само удостоверява, че имаш определен брой пчелни семейства, свързваш се с ветеринарния доктор, който ти е в района, за да ти даде номер на животновъдния обект.С бележката и номера, отиваш в Областната агенция по храните, там със съответния служител се попълват останалите документи.Пак казвам-не съм имал никакви затруднения, никой не се е правил на интересен и не е създавал проблеми.
    Естествено те питат от къде са семействата.Аз попълних декларация, че са от хванати роеве.Малко много са , ама какво да направя, след като пчелина е на това място от 40 години!Не са купувани, не са транспортирани от някъде, че да има пътни листи, документ за здравословно състояние и т.н.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

 

 
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •