Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 12 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 117
  1. #61
    Потребител
    Регистриран
    17.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    с.Крушаре , обл.Сливен
    А каква е ползата от регистрацията на пчелина

  2. #62
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tanasko Виж публикацията
    А каква е ползата от регистрацията на пчелина
    Така повелява закона.

  3. #63
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    При нас пък искат и скица на имота и после идват да проверят дали кошерите са номерирани съгласно действащите наредби и дали имаш изградена база на обекта за съхранение на инвентара и вадене на меда. Това последното е пълна глупост според мене, ако имам 3-4 пчелина на всеки о тях ли трябва да имам база за вадене на меда? И от собствен опит мога да твърдя че колкото по далече е базата за вадене на мед от пчелина (особено сега през есента) толкова по добре - риска от нападение се свежда до минимум, но ...
    Посещението на място го прявят с цел да проверят дали имаш съответната бройка, и дали са номерирани според нормативната уредба(НАРЕДБА No 27 от 10.07.2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните семейства). Скицата можби я искат понеже при определяне на капацитета изискват минимум 5кв.м. за пчелно селейство.
    А това за базата предполагам го правят при регистрация по НАРЕДБА № 26 ОТ 14 ОКТОМВРИ 2010 Г. ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДИРЕКТНИ ДОСТАВКИ НА МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА СУРОВИНИ И ХРАНИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД, защото там има някакви конкретни изисквания.

  4. #64
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Ruslan Виж публикацията
    Уточнявам, че пчелина се намира в имот на мой роднина.Та първо отидох при кмета(кметския наместник) на селото където се намира имота.Той ми дава бележка, че в съответното село, имам N-на брой пчелни семейства.Ако имота е твой си копираш нотариалния акт.Ако имота не е твой, сключваш договор за ползване на същия в свободен текст.Аз сключих договор със собственика за безвъзмездно ползване.Не са ми искали нотариална заверка. От районния ветеринар вземаш номера на пчелина.След това с бележката от кмета, копието на нотариалния акт на имота и договора за ползване се отива в областната агенция по безопасност на храните.
    Тук има една тънкост.Пчелина който регистрирах, съществува на това място от сигурно 40 години.
    В зависимост от площта на имота си обявяваш капацитет на пчелина- бройки, които не можеш да надхвърлиш-декларираш максималния капацитет.За капацитет до 100 броя заплащаш 20 лева, над тях има добавка за всяка следваща бройка.В документа ти пишат вече отделно колко е действителната бройка към момента-колкото са писани в бележката от кмета.
    Ползвам цитат от 2013г. и всичко от цитата ми го казаха днес само с уговорката, че моя пчелин е регистриран от повече от 10 години и ми казаха ,че регистрацията и пререгистрацията вече не важи и отново трябва да правя всичко от цитата стъпка по стъпка.Аз исках само да се пререгистрирам като ЗП ако знаете нещо кажете си мнението.

  5. #65
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Ползвам цитат от 2013г. и всичко от цитата ми го казаха днес само с уговорката, че моя пчелин е регистриран от повече от 10 години и ми казаха ,че регистрацията и пререгистрацията вече не важи и отново трябва да правя всичко от цитата стъпка по стъпка.Аз исках само да се пререгистрирам като ЗП ако знаете нещо кажете си мнението.
    Като допълнение мога да ти кажа, че през есента на 2013 година(ноември и декемрви) искаха да имаш и сключен договор с частно практикуващ ветеринарен лекар. После почти цялата 2014 год, не сключваха такива договори, последно ги подписахме август, сега незнам какво е положението с договорите с ветеринарите, и дали ще ти искат такъв.

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Ползвам цитат от 2013г. и всичко от цитата ми го казаха днес само с уговорката, че моя пчелин е регистриран от повече от 10 години и ми казаха ,че регистрацията и пререгистрацията вече не важи и отново трябва да правя всичко от цитата стъпка по стъпка.Аз исках само да се пререгистрирам като ЗП ако знаете нещо кажете си мнението.
    И каква е причината да искат нова пререгистрация? Обикновено се налага, когато се сменя мястото на пчелина(друг имот). Тъпо, но факт. В белите страни, пчелина се регистрира не като животновъден обект, а като пчелин. Номера е един за всички пчелини на този собственик. И това би било нормално. Ето нещо, което можем да искаме при промените в закона.

  7. #67
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Пчелина е пререгистриран през 2008г. като имам удостоверение за това но вчера ми казаха ,че вече не важат и аз трябва да направя всичко отначало като пчелина не се мести, а си е на същото място и за мен лично проблема, е че ветеринарния лекар отговарящ за района ми е пенсиониран и новия отговарящ е на 35 км. в едната посока и цялото това разкатаване ще ме откаже от регистрация.За договор с частен ветеринарен лекар наистина се сключва това го направих .

  8. #68
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    25
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    И каква е причината да искат нова пререгистрация? Обикновено се налага, когато се сменя мястото на пчелина(друг имот). Тъпо, но факт. В белите страни, пчелина се регистрира не като животновъден обект, а като пчелин. Номера е един за всички пчелини на този собственик. И това би било нормално. Ето нещо, което можем да искаме при промените в закона.
    Иде реч за ПАРИ.

  9. #69
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    Колко кошера трябва да имам за да ги регистрирам?

  10. #70
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ivan14 Виж публикацията
    Колко кошера трябва да имам за да ги регистрирам?
    Няма долна граница, можеш да регистрираш и един кошер, дори можеш да регистрираш пчелин(животновъден обект), без нито едно налично пчелно семейство, и в последствие да го населиш. Това(населването) обикновенно се извършва посредствум ветеринарно-медицинско свидетелство(ВМС - пътен лист), като закупиш пчелни семейства или прехвърлиш от друг наличен пчелин.
    Но, ако искаш да участваш по тригодишната НПП(националната пчеларска програма), то последните две години имаше изискване от 20 пчелни семейства като долен праг за участие, по мерките за закупуване на кошери и отводки.

 

 
Страница 7 от 12 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •