Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 9 ПърваПърва ... 789
Резултати от 81 до 88 от общо 88

Тема: ПРОПОЛИС

  1. #81
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Със спирт пробвай.

  2. #82
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Румборак Виж публикацията
    Здравейте, имам един въпрос относно прополиса. Направихме няколко петна от прополисова тинктура на кухненския плот и се чудя с какво да ги почистя, по-назад в темата се коментира за почистване с хлор или сода каустик но става въпрос за пластмаса и аз се опасявам че може да го повредя. Някой има ли опит с това и желание да сподели опита си.
    Меглио или друг обезмаслител.

  3. #83
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Кой месец от годината е най-подходящ за събиране на прополис? Никога не съм събирал, но заради настоящата грипна епидемия, мисля да започна да събирам. Ще събирам с мрежа за прополис.

  4. #84
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Кой месец от годината е най-подходящ за събиране на прополис? Никога не съм събирал, но заради настоящата грипна епидемия, мисля да започна да събирам. Ще събирам с мрежа за прополис.
    В момента на разпукване на пъпките,демек,сега март-април.

  5. #85
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Кой месец от годината е най-подходящ за събиране на прополис? Никога не съм събирал, но заради настоящата грипна епидемия, мисля да започна да събирам. Ще събирам с мрежа за прополис.
    Винаги можеш да го събираш, но е важно кога е най - лесно и дали е подходящ момента.

  6. #86
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Да споделя и аз как го събирам Работя с дадан блат кошери и пролетно време като слагам етажите (магазините), между етажа и плодника, в четирите ъгъла на плодника слагам по една клечка от кибрит и тогава етажа. По този начин оставям разтояние около 1 мм между тях което го запълват с клей за да запушат дупката. При ваденето на меда от акацията, липата, слънчогледа и билките при всяко изпразване на етажа от питите остъргвам с рамкоповдигача сложеният клей. При този метод за един сезон от 35-40 кошера успявам да събера около 1-1,2 кг. клей. За продажбата му вече от няколко години ходя на пчеларското изложение в Плевен (нали ми е близо) и там на щандовете питам дали купуват клей - нали който продава и купува. Тази година за 1,1 кг. клей ми платиха 80 лв. а на пчеларският магазин в Ловеч ми дават едвам 40 лв.
    Дано инфото е полезно на някой.

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Всъщност,пчелите НЕ събират прополис целогодишно.Когато има,го депонират по рамките и фугите на кошера.Най подходящото време,когато пчелите го събират е в края на зимата и началото на пролетта,и есен,когато дърветата пускат-обмазват новите пъпки със смолисти вещества..

  8. #88
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Реколта 2021 добита преди час.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 20220312_085143.jpg‎  

 

 
Страница 9 от 9 ПърваПърва ... 789

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Потребители, които са прочели тази тема: 0

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •