Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 17 ПърваПърва ... 7151617
Резултати от 161 до 165 от общо 165
  1. #161
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Едно до друго,а преградата има мрежа 15см./25см.

  2. #162
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Да си припомним - лежакът е измислен за работа с една майка и без магазини, за щастливи пчели и спокойни пчелари. Всяка допълнителна майка и всеки допълнителен ред магазини качват хамалогията. И щом ще е така, защо не ДБ12?
    Защото ДБ12 е малък и като плодник, и като магазин/и - като отвориш кошера в пиковия период на семейството е очевидно, че пространството е малко и пчелата прелива, дори при два магазина, което едно, че е предпоставка за роене, но и второ, означава, че семейството може да усвои повече пространство/ пити, отколкото има на разположение. А когато това семейство е във силна паша, трябва да вадиш магазините по време на пашата, експресно, защото пак няма пространство за меда. Така, че лежака - пък бил той и комби :Д и/ или с повече от една майка - си има своите солидни преимущества, които го правят достоен конкурент на всички останали кошери.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #163
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Защото ...
    Съвършено вярно!
    Но все пак едно леко уточнение. Моето скромно мнение, което ти ловко извади от забравата на времето, някога е било в отговор на идеите и размислите на нашия приятел Боби. Тогава той се канеше да сътвори нещо грандиозно с около 12 магазина отгоре. И тъй като и тогава и сега, аз категорично споделям мъдрите слова от подписа ти, си позволих внимателно да охладя ентусиазма му, надявам се успешно.
    Използвам случая да изразя всеобщото задоволство, че ти отново намираш време да се включваш активно по злободневните теми у Форума! Наваксвай смело!
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #164
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Йорданов, радвам се, че не си забравил някои от "мечтите" ми. Все още не съм се отказал окончателно, но..... много задачки на главата! И аз се радвам, че Кандо се появи отново, още от "зората" на форума го чета с интерес и не само него.
    Що се касае до лежаците, за мен това е доста интересно! Усеща се и ЛИПСАТА на Лежаков, дано да е жив, и здрав.

    Поздрави, и успехи с пчелите, и всичко останало! Г. Георгиев

  5. #165
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Тогава той се канеше да сътвори нещо грандиозно с около 12 магазина отгоре. !
    :Д Е признавам си, че не четох всеки коментар - но впрочем един път наложително сложих общо 6 (2х3) магазина, че ме изненадаха с 4-и пълни, а трябваше да пътувам няколко дена. Инак завъртях се тука да видя едни неща и по случайност, като погледнах две- три теми се зачетах, рекох после да разгледам какво става из другите - естествено, включително и за лежаците, и те така.

    Не бях чел за опита на Ангел Йосифов с лежака, като видях и рекох да прегледам темата от по- напред - точно това, което е направил, имах предвид преди години, справил се е просто блестящо. Единственото нещо тогава, което ми бе останало нерешено, бе въпроса за едната майка при съединяването на двете семейства - как да я отстраня и какво да я правя. Та експериментирах едни гимнастики тука с ханеманови решетки, с едни опасни прехвърляния :Д и едва миналата година, ме осени откровение от Богът на Лентяйте, че се занимавам с греховни неща, като просто мога да премахна разделителната дъска и да не се меся повече в работата на пчелите, и сега ми стана забавно, като видях, че Ангел Йосифов процедира по същия начин - та опита, който е споделил е безценен, за онези, които се насочат към лежака, всички тези неща на мен нямаше кой да ми ги каже, нито някъде съм ги чел, а главата ми трябваше да ги препати ..... ма то съм си го заслужил, щото по ирония на съдбата, лежака бе именно системата, която бях анатемосал категорично и окончателно, пък е на, гледай какво стана. Ма то така е с живеенето - до лежака стигнах, заради подвижното, пък то така стана, че вече се отказах от подвижното, но не и от лежака. А съм споделял не един път - за стационарно съм харесал фарара и да бях решил още преди години, изобщо нямаше и да го мисля, та едва ли някога щях, дори да докосна лежак. И сега обсмислям тука едни планове - взема да си конфигурирам десетина фарара и да не ми се получи, те си стават за магазини на лежаците, така че със сигурност нищо няма да загубя.

    Въпросът не е - нали - че системата е мързелива. Не е мързелива и Ангел Йосифов може да го потвърди - не е мързелива, в този утопичен смисъл, който все им се привижда на голям процент сред програмаджиите, дето тургаш пчелите вътре, слагаш магазините и си въртиш джинджира цела година. Въпроса е, че опростената динамична система е печеливша - динамика означава, че без много усилия, време, труд, риск и ресурси, можеш да гледаш едно семейство, можеш и две, двумайчино, да съединяваш ,да разделяш и всичко това според условията не само на годината, а и на месеца т.е. можеш с лекота да се съобразяваш с промените на климата, с промените в самото семейство ... и с промените на политиката. Защото все пак вземам предвид и условията, в които и ние - човеците - живеем и работим. Сега и аз да съм янки, който всяка година вади пачката и купува готови пакети - дали ще ги гледам в лежак, ЛР, ДБ или в кутии за обувки ... ма не би, живея в условия, в които съм принуден и отводките да си правя, и майките, и семействата, и сандъците, и изобщо какво ли не. Та мисълта ми е, че такава система за мен бе и фарара - вече съм забравил кое, как точно се процедираше, но ще си спомня, ала помня, че и тя ме бе изненадала именно с динамичността си и възможността за промени, а двумайчин фарар означава двуцифрено число етажи. :Д Така да се каже, искам да изправя един срещу друг, моите два фаворита - знае ли се, може да стигна до изводи, които да ме насочат към комбиниран пчелин, половината фарари, половината лежаци: едните много дълги, другите много високи.

    п.п. и на мен ми е драго, да срещна старите муцуни, дето сте - не се отказвате ей, не разбрахте ли, че от пчеларство на карибите скоро нема да идете. :Д
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 17 от 17 ПърваПърва ... 7151617

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •