Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 97
  1. #71
    Благодаря за отговора!

  2. #72
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    До тук го разбрах, но тогава какво да кажем за писанията от книжките, че ротирането е полезно пролетно време, защото това предизвиква поставяне на мед под пилото. Пчелите не могат да търпят такава ситуация и се захващат да си пренареждат гнездото. Тоест да местят меда нагоре и настрани, а това местене всъщност е еквивалентно на подхранване, което подсилва семейството и майката започва да снася повече.

    Кое от двете е вярно - да ротираме или не?

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Според мен точно възможността за ротиране е едно от преимуществото на многокорпусните кошери.И ако някой не иска да го прави да си кара на даданблат.

  4. #74
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    ДБ е подходящ само за планински пчелини със слаба паша и водене на неделно пчеларстване като хоби извън основната месторабота. ЛР е подходящ за всички случаи, като при регионите със силна паша е направо незаменим.
    Със това не мога да се съглася, и двата вида кошери са подходящи за рана , силна и продължителна паша.Двата вида имат предимства и недостатъци няма съвършена система кошер, всичко идва от технологията и знанието на пчеларя.

    ДБ- истинското неудобство идва когато трябва да се прави преглед - откапват ми раменете докато преровя няколко Д-Блата, рамките са доста тежки за да ги държиш вертикално, хоризонтално или под наклон, докато търсиш майка, например. Всеки път когато преглеждам ДБ си припомням защо вече нямам такива.
    Ако ЛР е на два корпуса за плодник и търсиш майката трябва да преровиш в най лошия случая 20 рамки и да вдигнеш еди корпус който тежи около 30 килограма.Заблуда голяма е че при ЛР имаш по малко и по лека работа от колкото при ДБ.Имам и от двата вида и работата и добивите са на кантар.

    До тук го разбрах, но тогава какво да кажем за писанията от книжките, че ротирането е полезно пролетно време, защото това предизвиква поставяне на мед под пилото. Пчелите не могат да търпят такава ситуация и се захващат да си пренареждат гнездото. Тоест да местят меда нагоре и настрани, а това местене всъщност е еквивалентно на подхранване, което подсилва семейството и майката започва да снася повече.

    Кое от двете е вярно - да ротираме или не?
    Според мен пролетта или есента ако сложиш меда отдолу под пчелното семейство ще предизвикаш нападение.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    До тук го разбрах, но тогава какво да кажем за писанията от книжките, че ротирането е полезно пролетно време, защото това предизвиква поставяне на мед под пилото. Пчелите не могат да търпят такава ситуация и се захващат да си пренареждат гнездото. Тоест да местят меда нагоре и настрани, а това местене всъщност е еквивалентно на подхранване, което подсилва семейството и майката започва да снася повече.

    Кое от двете е вярно - да ротираме или не?
    При положение че имаш стотици кошери, ако не ротираш, ще трябва да работиш порамково ДЕНОНОЩНО.
    ЛР системата така както е описана е за професионално пчеларстване - интензивно. Другото е гъдел, хоби.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    За първия случай ще дам възможно най-простия пример: ако семейството(или отводката) зимува само на един корпус, разширяването с втори става върху първия. Дори и това да са само основи, пчелите ще ги изградят и майката( ако има потенциал) ще се качи и горе. Точка по въпроса.

    .......
    Това някой от Форума правил ли го е ? Дори и с експериментална цел. Ако да, какъв бе резултата ? Благодаря.
    Втори въпрос. Някой от Форума работи ли целогодишно с цели корпуси? Благодаря.

    Въпросите ми, разбира се, не са към scutellator.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Миналата година, колега си купи две силни семейства ДБ и понеже започваше от нулата, сложи и на двете по един ЛР корпус с основи, за да се качи майката горе, но и двете семейства изградиха основите и ги напълниха с мед.
    При мен се получи тази година същото, само че семействата ми зимуваха на два корпуса, като долния е с празни пити. Ротирането се наложи да го правя в началото на зацъфтяване на овошките около 20 ти април, като сложих и по две основи. На първи май горния корпус беше пълен с мед. Ако нямаше тази бурна паша, то според мен семейството щеше да се качи и да заработи във втория корпус.
    По втория въпрос, някои колеги развиват семействата на два корпуса, като до пашата са направили по една ротация. След това слагат ХР и медови корпус отгоре и когато се понапълни, слагат втори медови корпус. Според мен има начин да се работи с цели корпуси.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Според мен има начин да се работи с цели корпуси.
    Ами начинът е само един-силно семейство и качественна майка.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Евгени, Ангел, благодаря за включванията, ама ние тримцата /да сме живи и здрави и всички около нас / тия приказки си ги повтаряме вече трета година, може и да сме дотегнали на някого. Въпросите са ми съвсем простички и конкретни :

    Има ли някой, който работи в Бг целогодишно с цели ЛР корпуси ? Не се съмнявам, че поне 3/4 от тук присъстващите сме пробвали.

    Има ли някой, който да е разширявал март или април презимувало на един корпус ЛР семейство, поставяйки отгоре ЛР корпус с восъчни основи? Възможно е някой да е пробвал.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз НЕ.
    Но си мисля, че ако на 20-ти април бях сложил корпус с ВО над корпуса със семейството (тогава направих ротацията)- при това хубаво време и при тази бурна паша от овошките и жълтурчето - щяха да изградят всичко. Просто рядко се случва да има такава топла и слънчева пролет.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •