Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 49
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    chano, проблема за правене на кошери не е в парите!
    Това което е по-важно, е дали си работил някога с животоопасни машини и дали имаш елементарни познания по охрана на труда. Затова и колегите се въздържат от даване на съвети, за да нямат после вина за нещо....
    Ако въпроса е за 3, най-много 5 кошера вземи си някакви евтини за 60-70 лв и не си отваряй работа. Машини са нужни при над 20-30 кошера и не толкова за да си правиш още кошери, колкото да си попълваш елементарни нужди: рамки, магазини, подмяна на някой дефектен и пр.
    Никой не ти се подиграва, просто начина по който си задал въпроса буди насмешка....и все пак във всеки шеговит пост има по една добра идея!
    Иначе, както каза jordanov "на всички твои въпроси има много отговори във форума"....просто двата свободни часа вечер ги отделяй за четене
    wink;
    аре поздрави и натегай на четене, щото съм сигурен, че ако сериозно си решил, няма да минеш само с 1-3 кошера wink;

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2012
    Мнения
    8
    Най добре колега виж във дърводелския фором. Аз правя кошери за продан от доста време и трябват доста машинки и приспособления към тях за олеснение на работата и за по добър краен резултат, но за два три кошера можеш дасе справиш някакси. тука няма да намериш читав съвет.

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    Искам да попитам входовете на кошерите тоест отворите през зимата в кой край на кошерът трябва да са или няма значение къде ще са.

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    chano и аз сега се уча да правя кошери ами да си призная не е лесно, работел съм като конструктор но не на дървени неща а на метални. Затова с чертането и проектирането се справям някак прочетох тук там по малко, и се захванах да ги моделирам на 3D и да направя чертежи за мен си.
    Изработването на самият кошер не е лесна задача, работил съм като програмист и оператор на CNC металообработващи машини и си мислих че и с направата ще е лесно но ....!!! Тук започнаха проблемите имам абрихт , настройването си е цяла наука - някак си се справих , но работата с тази машина не ми харесва няма никакви защити ръката ми минава над ножа и не ми харесва и не я ползвам. Купих си следните машинки.

    Електрическо ренде - хубава машинака но с неги не се получават дъски с еднаква дебелина и следователно имам ръбове при сглобките - цена на машината 150 лв.

    ЗА цепене на дъски си купих един малък банцинг плот 200 мм максимална височина на ряза 150 мм , цена 450 лв - работя добре с него и най важното за мен спокойно - настройването цяла наука но с книжки нета и най накрая с един дядо дърводелец знам какво да гледам.

    Обер фреза - няма как да се правят фалцове и канали и процепи - цена 190 лв , не мога без нея. за мен е безопасна машина.

    Правия срез на дъските при разкроя ме уби - затова си взех един герунг циркуляр - 410 лв - чудна машина работи се лесно и спокойно.

    Винтоверт - задължителен уред - цена 80 лв.

    Зеге - помага не е скъп - цена 70 лв

    Дрелка - помага цена 60 лв.

    Виброшлайф - цена 80 лв малко излишно се оказа


    Ръчни инструменти- стеги, пили, (една маса уж дърводелска от практикер за 70 лв - пълен боклук) и др дреболии.

    Сега обмислям да си купя щрайхмус идеята ми е че ръката няма да ми минава близко до ножа че на абрихта не работа не се чувствам сигурен . Но сигурно ще ги оставя за следващата есен-зима

    И въпреки всичките машинки и техническото ми образование не стават супер кошери, но гоня вътрешните размери и правите ъгли и точните диагонали. А всички ръбчета ги оставям от вън. Но мисля че кошерите стават все по добри

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    lubol,
    Колкото и неприятно да ти е да работиш с абрихта, дори и щраймус да си вземеш,пак без него няма как да минеш.
    От хоби щрайхмуса едва ли ще останеш доволен. Като гледам какви пари трошиш за машинки се питам дали не е по добре да си купуваш кошерите готови :D /шегувам се/.
    Несравнимо е удоволствието от направеното от самия теб,особено като виждаш как постоянно се усъвършенстваш.

  6. #26
    За изработката на кошерите може да попиташ тук.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90
    lubol за тези пари които си дал за тези машинки според мен можеше да си вземеш(на старо) профисионална 3 или 4 операционна дърводелска машина която щеше да ти върши идеална работа.А за да не ти минава ръката над ножовете си има начин на работа и приспособления за захващане на детайла да не го държиш с ръка над ножовете.Поразрови се в нета ще намериш полезни неща за безопасност при работа.

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    simo -за мен е релакс и хоби. За абрихта тези от магазините имат разни пластмаси дето закриват неизползваната част на ножа. Ще се науча да работя и с абрихта .
    Ами засега ако си бях купил бройките кошери дето съм направил сигурно по малко биха ми стрували, но никога нямаше да се науча как се правят и ако купувам какво да гледам .Пък и все пак съм машинен инженер - няма да ми се опрят някакви дървета.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    10.12.2012
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от lubol
    chano и аз сега се уча да правя кошери ами да си призная не е лесно, работел съм като конструктор но не на дървени неща а на метални. Затова с чертането и проектирането се справям някак прочетох тук там по малко, и се захванах да ги моделирам на 3D и да направя чертежи за мен си.
    Изработването на самият кошер не е лесна задача, работил съм като програмист и оператор на CNC металообработващи машини и си мислих че и с направата ще е лесно но ....!!! Тук започнаха проблемите имам абрихт , настройването си е цяла наука - някак си се справих , но работата с тази машина не ми харесва няма никакви защити ръката ми минава над ножа и не ми харесва и не я ползвам. Купих си следните машинки.

    Електрическо ренде - хубава машинака но с неги не се получават дъски с еднаква дебелина и следователно имам ръбове при сглобките - цена на машината 150 лв.

    ЗА цепене на дъски си купих един малък банцинг плот 200 мм максимална височина на ряза 150 мм , цена 450 лв - работя добре с него и най важното за мен спокойно - настройването цяла наука но с книжки нета и най накрая с един дядо дърводелец знам какво да гледам.

    Обер фреза - няма как да се правят фалцове и канали и процепи - цена 190 лв , не мога без нея. за мен е безопасна машина.

    Правия срез на дъските при разкроя ме уби - затова си взех един герунг циркуляр - 410 лв - чудна машина работи се лесно и спокойно.

    Винтоверт - задължителен уред - цена 80 лв.

    Зеге - помага не е скъп - цена 70 лв

    Дрелка - помага цена 60 лв.

    Виброшлайф - цена 80 лв малко излишно се оказа


    Ръчни инструменти- стеги, пили, (една маса уж дърводелска от практикер за 70 лв - пълен боклук) и др дреболии.

    Сега обмислям да си купя щрайхмус идеята ми е че ръката няма да ми минава близко до ножа че на абрихта не работа не се чувствам сигурен . Но сигурно ще ги оставя за следващата есен-зима

    И въпреки всичките машинки и техническото ми образование не стават супер кошери, но гоня вътрешните размери и правите ъгли и точните диагонали. А всички ръбчета ги оставям от вън. Но мисля че кошерите стават все по добри
    дали имаш някои линк да ги погледна тези машинки,за по голямите говоря..

  10. #30
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Циркуляра http://www.kirov.net/?cid=144&pid=2326

    банцига - http://www.kirov.net/?cid=455&pid=2337

    Фрезата е подобна на тази, моята има едно за по лесно настройване на дълбочината - http://www.kirov.net/?cid=189&pid=2953

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •