Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 63
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Така, като четох и като зная някои тънкости от колегата Желев, пчелното семейство се развива толкова колкото му позволява обема на жилището. Нали е така. Ние го принуждаваме да се развива в разборните кошери съобразявйки се с обема, те се развиват и трупат няккави запаси, които ние им отнемаме. Това значи, че ние нарушаваме тяхното жилище, тяхната подредба. После вместо да им върнем тези пити, които сме им отнели, ние им стесняваме обема. Докато в хралупата те си спазват 3Т, защото няма при тях чужда намеса а и не са принудени да живеят на земята, където ги духат всички ветрове и ги мори влагата, а са горе на топло, тихо, сухо и спокойно - в хралупата.[/img]

  2. #42
    Когато отглеждате в лежаци /25 рамкови/,и имате топло разположение на питите /страничната прелка е отворена/, не се налага да стеснявате,сгъстявате,комп ресирате и др.,а само разширявате гнездото през пролетта с темпове съответсващи на силата на семейството и качеството на майката.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    Е заземихме сега времет ще си каже думата

  4. #44
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Здравейте!Искам да споделя един мой разговор с една жена,занимаваща се с пчеларство от много години.Заговорихме се тия дни за подхранването и стесняването на гнездата.Тями сподели,че е изпробвала доста методи за стесняване,но един е и дал добри резултати,и от тогава само него използва.Става въпрос,че вместо да премести преградната дъска и 1-2 пити с мед,мести само най медната пита.Тоест нея използва за преградна дъска.Някой правил ли е подобно нещо?Моля за мнения относно тоя метод.

  5. #45
    Nic 59
    Guest
    Жоро$73, мерси за идеята. Според мен това е ДБ технология и евенуално за лежак. Ограничавайки няколко рамки от топлата страна които се осеменяват със пълномедна пита тя ги принуждава да махнат меда от там и ги подхранва активно като резултата е по вече пило. За слаби сем. струва ми се че не е удачна.

  6. #46
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Наистина пчеларства с Д-Б .Днес я потърсих ,за да я попитам как го приемат тоя метод по слабите семейства,но не я открих.Ние живеем в съседство,така че скоро ще ви дам отговор.

  7. #47
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Някой стеснявал ли е вече гнездата

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Да

  9. #49
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    estabien6,благодаря за обстоиния и изчерпателен отговор.Наистина благодаря.Утре ще стесня по твоя начин.Надявам се и колегите да вземат поука.

  10. #50
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Здравейте.Днес направих една интервенция.Обработих 20-тина кошера. Бях споделил,че ми умряха 2 отводки.Останалите 6,бяха в супер форма.Вдигаха си от питките.Изрязах празните участъци от канцеларските джобове и сложих по оше една питка.Стесних с 1 рамка.С втората питка,се получи едно добро найлонено покривало.Поотлекна ми.Минах към редовните.Да,ама и започна якото жилене.Стеснявах по Блинов и метода на Съседката,който бях споменал по горе.Просто действах според обстановката.Не знам до колко е за притиснение или за радост,но силните ми семейства заемаха 5-6 междурамия в средата на кошера.Под кълбото има мед.Не ги пипнах.Сложих им само по пърче найлон.Ами общо взето това е.Температурите се вдигнаха до +12.Поразмърдаха се и станаха агресивни.Поогледах ги външно и си тръгнах.Във вторник и сряда,ако позволи,ще ги обслужа всички.

 

 
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •