Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35
  1. #1

    ЗАЗИМЯВАНЕ В МАГАЗИНИ

    Задачка, закачка...
    Колеги преди няколко дена станах участник, във разговор който, не ми дава спокойствие до днес.

    Какво ще стане, ако зазимим кошерите със магазините?
    Под зазимяване, имам предвид буквално всички пити заедно със пчелите да са във магазините.Примерно зазимявам 10 рамков дб, поставям му два магазина, и качвам всички пити горе, запас, прашец, пчели и кълбо всичко да е горе.Плодника да е празен, и като казвам празен, то наистина празен.Без пити, пълни или празни, просто плодника буквално празен.
    Споделих със няколко колеги, и стигнахме до следните изводи.
    1.Кълбото ще виси, на питите ще е захванато само една трета от кълбото, всички други ще са като грозд или брада във празното пространство на плодника.Плюса на това ще е че...
    а- Абсолютно всички пчели ще са на кълбо, а майката ще е във центъра.Така няма шанс да измръзне и да стане някаква злополука със нея, във това число и да стане търтовка.Само да вметна, че така трябва да са зазимени със доста повече мед от обичайното, повече от две трети от всички пити трябва да са със запечатан мед.
    б- Кълбото така няма как, да се раздели на две или повече, защото ще е отдолу на рамките и ще е компактно.
    в- Всички знаем че зимата, пчелите се хранят като отиват нагоре и след това назад по рамките.Така зазимени, пчелите ще имат не просто венец а почти пълни пити със мед, което значи че ще вървят само нагоре.А една почти пълна ДБ пита със мед си е доста голям запас.Така че срив от глад по никакъв начин няма как да се случи.Питките за ранно зимно хранене и подбудителните питки е логично че няма да влязат във употреба.
    г- Плодника като е празен, се създава доста голяма въздушна възглавница, и няма шанс от простудяване или някаква влага във гнездото.Пчелите като се хранят нагоре, ще консумират все повече мед, и ще хранят повече майката, от там и нейната яйценосна дейност ще се увеличи.(Заключение си правя според естествените жилище и тръвните как са устроени)
    д- Така със празен плодник, се създава някакъв вид дълбоко дъно.Всички знаем какви са предимствата му.

    Има още доста неща върху които може да се помисли, и ще разчитам на вашето мнение.Моля да няма някаква ирония или подигравка, просто нека помислим заедно.Както казах, това ми го каза човек на когото за съжаление не му знам името, нито от къде е, и със какво се занимава.
    Има още няколко тънки неща който ми убягват, като например вентилацията и прелките при такъв тип зазимяване.Опасноста от сътресение по кошера, докато пчелите висят на рамките и прочее.
    До горните изводи които написах стигнахме със няколко колеги.
    Човека ми каза само, зазими във 2 магазина и плодника да е празен и кълбото да виси на рамките.Нищо друго не каза, и затова няколко дена занимавах колегите със този въпрос и сега занимавам и вас.Въпроса не ми дава буквално спокойствие, откакто е във главата ми.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Имам кошер който е зазимен по подобен начин,но не беше това целта.Просто имах магазинни пити напръскани с мед и късната есен и реших вместо да подхранвам да ги сложа да ги оберат пчелите.Сложих на един кошер два магазина пълни с такива пити и един найлон между плодника и магазините с дупка по средата колкото половин банкнота.След двайсетина дена го погледнах,пчелите бяха се качили горе и си бяха пренесли мед,така че го оставих така да зимува.За сега е жив и не дава признаци да е зимувал по зле от другите.Ще видя какво ще е пролетното развитие и ще си направя изводи.

  3. #3
    Скромно мнение , по този начин кълбото ще е по добре оформено , и ще е отдалечено от студеният въздух под тях.Отдвна се говори за предимствата на естествената хралупа, оформяйки по тозин начин гнездото ще постигнете желания ефект само , че това прехвърляне на всички рамки във двата магазина не ми допада особенно като , че ли доста време ще отнеме.Другото което е, пролетно време как ще поцедирате с този вид подредба?
    Нали на пролет ще трябва максимално да стесните гнездото за да го затоплите , и то възможно най рано - сигурно си мислите за постявяне на найлон или преградна дъска между плодника и магазините - това добре , но дали магазините ви ще имат прелки?
    Дали ще успеете чисто физически да повдигнете и двата магазина с питите за да посавите преградата?Колко време ще ви отнеме това?Като се замисля , ако сте с приспособление за повдигане може би това ще ви отнеме по малко време отколкото да прехвърлите есента всички рамки една по една в магазините.
    Ако смятате така да зазимявате защо не опитате с един ЛР кошер?Добе се оформя кълбото, движи се от доло нагоре , когато решите да стеснявате гнездото самите пчели вече са се прибрали на един корпус.
    И най накрая въпреки всичко което всички ще изпишем тук , не забравяйте че вие сте човекът който ще реши сам за себе си - не се притеснявайте да опитвате и експериментирате с малко естествено , но придобития опит ще е от първа ръка.
    Поздрави!
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  4. #4
    Рано Пролетта питите ще слязат във плодника а магазините ще се махнат.Стесняването и затоплянето ще е стандартно, а прелка винаги може да се отвори.Решил съм, при следващото зазимяване, да зазимя 1,2 семейства по този начин и да видя резултата.Мен по скоро ме интересува, има ли някакви плюсове този метод, и дали изводите ми,които съм описал по горе във темата са правилни.Не говоря за време и труд който изразходвал при подобен метод, а говоря за доброто зимуване, успешното и активно излизане от зимния сезон за семейството.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Владо,а за да се получат така въпросните гроздове трябва да има пчели-доста по това време,което в различните семейства е под-въпрос,до това как пчелите топлят и оформят калбото е без значение с пити или без отдоло,но ако има е голямо предимство защото няма по-добър начин за съхранение на питите през зимата,дори и магазини да сложиш отдоло,а плодника с питите горе е едно и също,предполагам това си го чул на изложението,какво ли не чух и аз там,чакайки да си взема кафе или на опашката за кебапчета,пред който и да щанд,а през фас паузите....нямам думи.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #6
    В интерес на истината не го чух точно на изложението, но е дълго за разказване и ще ви отегча

  7. #7
    Колеги намерих нещо по въпроса, автор е колегата Бонев но намерих само няколко изречения.Би ли било възможно колегата Бонев, да обясни за какво идва реч?Намерих и снимка, предполагам че също е от колегата Бонев


  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Владо, в София има един възрастен пчелар,казва се Петър Бонев, той зазимява по същия начин, само че плодника му е разделен да две с тънка преграда и така зимуват 2 семейства на по 6 пити и то пълни със запечатан мед. Взима пълни ДБ пити с мед и разпечатва около 5-6 см в долната част, за да има къде да се захване кълбото, което си виси в пространството, което може да е и дълбокото дъно. И понеже няма празни килийки, пчелите се насмукват с мед и освобождават място където да се захване кълбото, като по този начин са и заредени с храна на първо време. Не храни изобщо допълнително през февруари и март.
    Колегата наскоро издаде и книга, мога да ти я намеря и изпратя. Само дето напоследък не идва на лекториите, но ще питам председателя.
    А колкото до зазимяването на семействата върху празен корпус, повечето колеги, които работим по ЛР технологията, зазимяваме по този начин, само че в долния корпус оставяме празни пити или такива маломедни и пчелите си пренасят меда нагоре и автоматично се подхранват и стимулират майката да снася повече, нещо като технологията на Венер.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #9
    Евгени възрастен пчелар казваш, хм....Възможно ли е той да е говорил със мен....Обстоятелствата при които се запознах със него, или по точно той ме заговори са меко казани странни и необичайни.Както казах не беше баш на изложението а на друго място и обстановка.Ще си запазя самата среща като един хубав за мен спомен, радвам се че съм имал честа да срещна такъв човек и със такъв опит.По нищо не личеше че е надменен и горделив.Нито ми каза име, нито че е пчелар със стаж и да се прави на велик. Просто ми каза, момче замисли се за зимуване във горен корпус или магазини и долу да е празно пространството и кълбото да виси като грозд, друго нищо не ми каза и си отиде.Евгени благодаря за информацията която сподели имаш една

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако беше той, сигурно щеше да ти предложи книгата си.
    Писах ти на лични.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •