Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 79 ПърваПърва ... 6789101858 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 781
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Тази година през август точно по време на последното вадене на мед установих, че 4 бр. /от 86/ от семействата бяха дезертирали. При два от тях бяха успели да изнесат меда, а при другите, не! При мен го отдавам на високата опаразитеност от акара, понеже за първи път видях толкова безкрила пчела в семействата, прошарено пило /вероятно от жегите + акар/ като и това, че същите бяха и позаслабнали повечко от обикновено. Пролетта не бях третирал, а есента третирах с "Митак" и ОК. Веднага след ваденето третирах с ОК, след което с 4 дози "Митак" и през ноември отново с ОК. От началото на септември до средата на октомври подхранвах 2 пъти седмично с инверт с лимонена киселина и витамини. Семействата "позагладиха косъма" и към 18.12.2016г нямаше жертви. Понастоящем съм им приготвил питки и ако времето позволява тази събота ще ги получат.

    Аз също виня акара, защото имам пропуски с третирането. При същите проблеми / с избягали семейства /, при мен нямаше никакви безкрили и пълзящи пчели. Някои от жертвите имаха много пило към 10.08. Питах за прашец, защото явно при мен е липсвал. За последно валя около 5.06. Колега беше писал за некачествено хранене на зимните пчели. При различни обстоятелства са нещата и явно всеки трябва да си направи изводите.

  2. #72
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аз също виня акара, защото имам пропуски с третирането. При същите проблеми / с избягали семейства /, при мен нямаше никакви безкрили и пълзящи пчели. Някои от жертвите имаха много пило към 10.08. Питах за прашец, защото явно при мен е липсвал. За последно валя около 5.06. Колега беше писал за некачествено хранене на зимните пчели. При различни обстоятелства са нещата и явно всеки трябва да си направи изводите.
    В интерес на истината до сега бях само чувал за синдрома на празния кошер, но за 7 години в пчеларството за първи път го видях. Едва дали това се дължи единствено и само на акара. Според мен това е съвкупност от фактори действащи едновременно и неблагоприятно върху семействата. При мен се струпаха няколко като: акар, липсата на приток на храна, достатъчно прашец /и при мен не бе колкото в минали години/, вероятно пръскания от арендатори / според други пчелари в региона/ и не на последно място - недостатъчното време което отделих на семействата тази година. При всичките напуснали семейства имаше останки от прошерано затворено пило, но без каквито и да е пчели в кошерите. Относно зимното подхранване, при мен бе на ниво. Януари - питка с инверт, пудра захар и лимонена к-на. Февруари- питка със собствен прашец. В началото на май семействата изпълваха два и + ЛР корпуса и при наличие на акация, щяха да я събират с клонките
    Keep Walking...

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    Прехвърлям пити с прашец от други кошери.Единия кошер не го обгорих и със старите пити му прехвърлих една отводка,да проверя за зараза някаква , но оцеля и даде мед колкото другите . За акар третирам всички кошери еднакво . Не може 50 кошера да нямат , а 2 да имат акар и да избягат

  4. #74
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Всеки са самообвинява и всички гадаят но никой от пчеларите не знае каква е истината за изчезването на пчелите,единствено ГОСПОД знае.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от inio33 Виж публикацията
    Всеки са самообвинява и всички гадаят но никой от пчеларите не знае каква е истината за изчезването на пчелите,единствено ГОСПОД знае.
    Ти си лесен, ами ние като не вярваме в господ.

  6. #76
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    На някои им е по лесно да вярват във врачки, в екстрасенси, в извънземни , но не и в Господ , но това е друга тема.
    При мен пчели са опразвали кошерите само през есента. Отдавам го главно на акарите. През изминалата година не съм наблюдавал подобни събития. В момента притесненията ми са как ще повлияят тези необичайно продължителни студове,и дали кълбетата все още имат допир до медовите запаси.

  7. #77
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Колеги, имате ли представа/наблюдения - като избягат пчелите от кошера, къде отиват?...разлетяват се по другите кошери или хващат баира нанякъде неизвестно къде.

  8. #78
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    За акар третирам всички кошери еднакво . Не може 50 кошера да нямат , а 2 да имат акар и да избягат




    може може

  9. #79
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    На някои им е по лесно да вярват във врачки, в екстрасенси, в извънземни , но не и в Господ , но това е друга тема.
    Едно до уточнение! Невярващите в Господ не вярват нито на врачки,нито на екстра сенси. За извън –земните–е друго.Ние сме извън –земен продукт.НЕУСПЕШЕН ЕКСПЕРИМЕНТ!!!!!!!! И сега търсят начин как да поправят грешката допусната при нашето модулиране. Извинявам се за спама в темата,но това че не вярваме в Господ ,не означава че не вярваме в нещо възвишено и доказуемо!!!!!!

  10. #80
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Ямбол
    По спомени около 2004,2005 години студовете бяха доста по големи и продължетелни ,но загубите бяха незначителни, а в последните пет - шест години смъртността е значителна и в доста пчелина. При наличие на запаси и правилно разпределени не мисля, че студа е проблем. Притеснява ме вароатоза , нозематоза ц и разни знайни и незнайни патогени. Успешно презимуване и сезон.

 

 
Страница 8 от 79 ПърваПърва ... 6789101858 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •