Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 40 от 79 ПърваПърва ... 30383940414250 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 391 до 400 от общо 781
  1. #391
    Наблюдател
    Регистриран
    31.05.2016
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Община Аксаково
    Аз ги дезинфекцирам с мравчена киселина, без да я разреждам.

  2. #392
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Предварително се извинявам ако питането не е по темата, но мога ли да ползвам меда и рамките от загинали семейства и евентуално с какво да ги дезинфекцирам преди това, така че да не навредя на пчелите ако се ползва меда. Имам няколко загинали семейства /три-четири отводки и два силни/, като по питите на два от тях има диаритични петна.
    Сега са затворени на пчелина, но при по топли дни и облитания, пчелите от живите семейства бяха разпечатвали рамки. Та ако може да ме посъветвате, има ли начин да запазя тия 20-30 рамки и почти толкова килограми с мед.
    Тези петната става въпрос за хафниоза най вероятно,скоро унищожих подобен кошер,хубавите рамки запазих но ги третирах със смес на йод,вода,пеницилин и стрептомицин,сега са затворени във найлонов чувал и въре има парцал напоен със 85% мравчена киселина,ще ползвам рамките след 1 година чак.

  3. #393
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Предварително се извинявам ако питането не е по темата, но мога ли да ползвам меда и рамките от загинали семейства и евентуално с какво да ги дезинфекцирам преди това, така че да не навредя на пчелите ако се ползва меда. Имам няколко загинали семейства /три-четири отводки и два силни/, като по питите на два от тях има диаритични петна.
    Сега са затворени на пчелина, но при по топли дни и облитания, пчелите от живите семейства бяха разпечатвали рамки. Та ако може да ме посъветвате, има ли начин да запазя тия 20-30 рамки и почти толкова килограми с мед.

    "Оцетната киселина върши чудесна работа със спорите на нозематозата. Рамки с открит мед, рамки със запечатан мед, рамки без мед - оцетна киселина.

    Когато решиш да използваш рамките, вадиш от склада или там където си използвал оцетната киселина за няколко минути на въздух и мушкаш в кошера. Няма никакъв проблем или вредно въздействие на и върху пчелите.

    Иначе рецептата е следната:
    За пространство с обем 1 куб.м са необходими 200 мл оцетна киселина (4 части ледена оцетна киселина и 1 част вода). Питите се нареждат в сандък или чист празен кошер и върху горните им рамки се поставя слой лигнин, памук или друга памучна тъкан. Върху него се налива нужното количество киселина и кошерът (сандъкът) се затваря. Питите престояват 4-7 дни, след което се проветряват и могат да бъдат използвани отново.

    Аз съм по краен и не използвам вода. "

    тема -нозематоза
    пост № 87 от Niki 1313

  4. #394
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    Колеги да кажа и при нас какво е положението-80-85% процента смъртност.Каквото оцеля е много слабо в момента Моля за коментар и от ваша страна.Ще ви опиша с няколко изречения как се разви целия сезон при нас за да добиете цялостна картина.

    Семействата излязоха след миналата зима много силни.Само 1 кошер загина и то той беше слабо зазимен още октомври-ноември. Имаше в района рапица от която добре се възползваха и след нея започнаха нещата като цяло назад. Май месец имаше голям глад,юни и юли слаба паша,от слънчогледа нищо не събраха.В района от средата на юли до средата на септември(ако не и до по-късно),не е капнала капка дъжд.Майките също не се получиха добре, а тези които правеха хубаво пило,незнайно защо, пчелите започнаха да ги сменят.За съжаление нямаше как да ги подготвя за зимата.Успях да третирам за акар,чак средата на септември,както и да ги прегледам.По това време имаше малко пило и реших,че каквото са отгледали ,са го отгледали до 5 10 септември и са намалили снасянето майките.Семействата изглеждаха доста силни и нямаше причина за притеснения.Третирах на няколко пъти за акар до края на октомври и пчелите бяха чисти.Първият проблем в пчелина се появи още октомври месец,когато едно много силно семейство,изведнъж се сгромоляса от нищото..направо не можах да повярвам и така и не разбрах от какво.Както и да е. Проблема е ,че януари започнаха да се стопяват семействата.Подмор много голям и за дни си отиваха.Кълбото пада на дъното,пчелите(живите 3 шепи останали) мокри и до няколко дни и те мъртви.Имаше тук таме диарични петна,но в рамките на нормалното за такава за такава зима мисля.Семействата са третирани с йод преди зимата на 4 пъти през 4 дена и въпреки това измряха.И най-странното е ,че най-силните семейства по мои наблюдения,в които имаше много пчели в началото на февруари,като започнаха да гледат пило и те си отидоха за дни по същия начин.На дъното умрели,а живите изоставили пилото и мокри.Останаха живи слабо зазимените семейства,които в последния момент ги обединявах,подсилвах и т.н. -общо взето тези,които най-малко очаквах да оцелеят. Само да отбележа,че от края на ноември бяха с питки на главите и с достатъчно мед...

    Дадох една проба и казаха ,че няма акар,имало над 15% ноземни спори.
    Ще съм благодарен на коментар и критика от ваша страна.Все пак затова го поствам този коментар.
    Това,което успях да направя сега е да ги прехвърля останалите живи семейства в чисти кошери и да им извадя по-голямото количество мед.С йод също се третира

    Района е югоизточна България.В района около нас и при другите пчелари картинката е същата-всичко е леш. Дали всички са направили едни и същи грешки??
    Моля и за съвети как да процедирам с тези останалите семейства.Едно от тях не ми изглежда много енергично спрямо другите.Мудно работи,летежа е доста по-слаб,пчели се мотаят се отпред на прелката.Гледат пило,майката изглежда добре,мед има,свит е на 3 рамки,храна допълнително отгоре...дано да не умре и то. Не знам при такава голяма смъртност,трябва ли да подменя майките на всичките останали живи семейства?

    Ще съм благодарен на всякакъв компетентен коментар и съвет!

  5. #395
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Oт година на година статуса на семействата пада - последните 4-5 години са особено показателни.
    Както е тръгнало полека лека, в пчеларството като нищо ще почнат да навлизат (да се разбира - узаконяват) все повече практики с фармацевтични продукти - бием стероиди на добитъка, пръскаме поголовно посевите, пчелите няма къде да идат, ще ги почнем и тях с тежките антибиотици.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #396
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Добро,утро!Колега да не си се объркал и да си писал за моя пчелин?1:1 картинката с моят пчелин.При мен има само една малка разлика 10% имам синдрома на празния кошер.Не си писал да ли си имал отравения през сезона.Аз имах само 3 които съм забелязал.За дерматит пръскаха ли?

  7. #397
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Някои колеги не са спирали антибиотиците, но и при тях картинката не е по- розова?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #398
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Искам да ви посъветвам да вземете Календарния справочник на Радоев и да се опитате поне малко от малко да спазвате препоръките там, а не да си гледате пчелите както ви дойде на ума или както на вас ви е удобно. Ако нямате време или възможност просто се откажете.

  9. #399
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Искам да ви посъветвам да вземете Календарния справочник на Радоев и да се опитате поне малко от малко да спазвате препоръките там, а не да си гледате пчелите както ви дойде на ума или както на вас ви е удобно. Ако нямате време или възможност просто се откажете.


    Не си прав в това твърдение.София 0% смъртност в Златарица 80%.Няма как да ги гледам различно на двете места щото знанията и уменията са ми едни и за двете места даже мога да кажа ,че в златарица използвам и още знания.

  10. #400
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Страшна картинка а. Какво ще кажете? Не са виновни пчелите, не са виновни пчеларите. Виновна е държавата, че позволи поголовни пръскания, а на места се и престараха. Годината беше слаба от към нектар и прашец. Майките спряха снасянето и пчелите влязоха в зимата неподготвени. В следствие на това е и сегашното положение. Сега времето е много променливо и на места е добре, но на други е пълен крах. И си мисля, че нещата още ще загрубеят, но да не продължавам, че току съм познал. За цената на меда да не говорим - ще литне.

 

 
Страница 40 от 79 ПърваПърва ... 30383940414250 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •