Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 26 от 79 ПърваПърва ... 1624252627283676 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 251 до 260 от общо 781
  1. #251
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ех, както го грабнахте проблема ще го разбиете. Не съм останал с впечатление, че колегата ( Бърз) е новобранец. Още повече, че е във форума от 5 години, та по-яваш.
    Изказвайте си мненията без генерални заключения.

    пп. моля.

  2. #252
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    При един моя колега (в Русия) зимуват САМО добре стеснени късни отводки, на 4-е пити с нови майки. При минимално есенно захранване и 60-70 кила мед печалба, в края на следващия сезон - той смята този начин, като най икономичен. Колкото пчелари - толкова технологии....
    Г-н. Бръз напълно съм съгласен с вас.
    Доколкото знам има такава система на работа (вие знаете много по добре на Улянов ли беше не помня точно преди години съм чел за нея),е разбира се има и с-ма на зазимяване и на силни пч. с-ва. например с-мата на Цебро. Но всеки сам си преценява както казахте. Например имам познат които вади всичкия мед дава захар и заземява само на един ЛР корпус но ги слага в помещение с строго определена температура заради разхода на мед.А и по необясними за мен причини (противно на всякаква логика) в разговори с колеги разбирам че основно умират семейства който са били силни ноември месец а кекавите отводки си живуркат.Аз също зазимявам с-ва. с по малък брой пчели (запасни майки и пенсионери)
    Няма логика но съм чел че по време на 2 световна при гладуване са умирали първо дебелите защо не знам.

    П.П. Желая ви успешен сезон както на вас така и на всички пчелари.

  3. #253
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Никога не бих оставил отводка с млада майка,изведена през втората половина на лятото да"катери баир" на пролет.На пролет,бих я превърнал в основно семейство.....Сега се сещам нещо за брат Адам-изпитва младите майки,като ги оставя да презимуват в слаби отводки......
    Ако е така запасните ми майки ако иззимуват с по една шепа пчели ще бъдат доказани

  4. #254
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Сега се замислих друго защо някой майки спират да работят много рано есента.
    На мен миналата година 3-4 майки още от август - септемрви спряха да работят а пчелите не заложиха за самосмяна. Кошера силен и започва да се топи с бързи темпове и по летежа на пчелите личи че кошера не работи и веднага сменям майката и всичко си идва на мястото. Аз си мислех че нещо майката се поврежда, ама защо тогава не залагат маточници.

  5. #255
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата

  6. #256
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Ако е така запасните ми майки ако иззимуват с по една шепа пчели ще бъдат доказани
    И спокойно можеш да ги превърнеш в основни.Калпава или увредена майка ще иззимее ли....

  7. #257
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Здравейте колеги.
    Искам да споделя какво да направих с пч. семействата, а по точно това кое от тях остана, след първия преглед (миналия уикенд) след зимуване. Приветствам критиката.
    ***В 10 рамкови корпуси (ДБ) имам вградени нуклеуси на 2 рамки. Стената на нуклеус от шперплат, дъно от ламарина, въртяща прелка навънка и още една вътре - за присъединяване на майки/отводки. И става 7-ем (ДБ) пити за плодник + 2 рамки за нуклеус.***
    Сложих в нуклеус:
    1. една пита на 50% мед с прясно пило/яйца и майка
    2. една пита на 100% мед + отворена вътрешна прелка.
    3. на рамки питка от пресен(замразен) прашец разбъркан в медени разпечатки, завит в вестник.
    В плодника:
    1. 3 пити на 100 % мед
    2. преградна табла + 2 пити на 50% мед.
    3. почистих и затворих мрежести дъна

    С една дума - направих стесняване по метод на Блинов. Така стана (с червено отбелязани пчели/кълбо) -

  8. #258
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...............
    Защо ли не е приложил превантивни мерки?

  9. #259
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Сега се замислих друго защо някой майки спират да работят много рано есента.
    На мен миналата година 3-4 майки още от август - септемрви спряха да работят а пчелите не заложиха за самосмяна. Кошера силен и започва да се топи с бързи темпове и по летежа на пчелите личи че кошера не работи и веднага сменям майката и всичко си идва на мястото. Аз си мислех че нещо майката се поврежда, ама защо тогава не залагат маточници.
    И досега не си си отговорил на този въпрос? Защо през зимата умират точно тези с–ва дали най голяма продукция в предходната?

  10. #260
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    И досега не си си отговорил на този въпрос? Защо през зимата умират точно тези с–ва дали най голяма продукция в предходната?
    До сега никога не съм губил семейство зимата, но по принцип есенно време постоянно следя летежа и сменям майката ако нещо не ми харесва. Действително хубави майки на много силни кошери дефектират и пчелите не залагат за самосмяна и ако не вземеш мерки губиш семейството.

 

 
Страница 26 от 79 ПърваПърва ... 1624252627283676 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •