Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 79 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 781
  1. #101
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112
    Преди две седмици на единия пчелин имах две загинали семейства по същия начин! От тогава не съм ходил да ги преслушам,но колеги също се оплакват с висока смъртност и като чета и тук....направо ме е страх да ида да ги проверя!

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Преди 5 години д-р Ангел Грънчаров предерече , че смъртността в края на зимата е от отровния прашец, който са складирали през сезона и сега го консумират. Но колеги рекоха, че бил дърт и изкуфял....
    Лека му пръст на Човека.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от baibradar Виж публикацията
    Здравейте,

    Направих два клипа, които можете да гледате на линковете по-долу:

    Загинал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-t...en-kosher.html
    Избягал кошер - http://www.agro-consultant.net/web-t...order-ccd.html

    В първия клип нещата са ясни, но по-интересна е ситуацията във втория клип.
    Това помните ли го. Почти година. Аз виня акара, друг пръскането през 2016г. Видно е че подобни случаи не са от сега. Аз имах такива през 2011, 2012, през 2013 -2-3 бр., през 2014 -интересно нямах жертви, през 2015 -около 5-6 бр., през 2016-около 10 бр., към момента над -15 бр. Това от около -135 , заедно с резервите. Още нещо за статистиката - резервите на 4 и 5 р. са живи. Също са живи семейства, които мислех, че няма да изкарат сдудовете. Жертви са семейства -нормални, с майки от 2015 и 2016г. , дали по 2+ магазина мед ,зазимени 0.8 и 0.9- силни и с достатъчно запас.
    Сетих се за едно изследване, ще го потърся, но си мисля : няма ли някой професор да направи обстойно изследване за цялата страна. Но как някой от МЗХ да финансира нещо подобно, като в БГ няма смъртност по пчелите.

    пп. Писах, че виня акара защото е общоприето, освен това трета година си правя експерименти с ОК и там ми е пропуска.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Преди 5 години д-р Ангел Грънчаров предерече , че смъртността в края на зимата е от отровния прашец, който са складирали през сезона и сега го консумират. Но колеги рекоха, че бил дърт и изкуфял....
    Лека му пръст на Човека.
    Разбирам ти намека, но семействата се сриват още есента , а не в края на зимата. Моите нямаха прашец, камо ли пък отровен.
    пп.Бог да го прости човека, незнаех, че е врачувал.
    ,

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Писах за изследване, но не съм сигурен. https://www.youtube.com/watch?v=tcnAInUwPRc

    https://www.youtube.com/watch?v=_U7VAfIJ-KU

    Над 10 клипа са.

  6. #106
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Здравейте!
    Мисля,че за отравяне с прашец е рано да се говори.За мен на снимката ми прилича по скоро на виншен фактор,раздразнени в това студено време по голяма част от пчелите/кълбото/ са паднали на дъното.Останали са много малко и това е резултата!
    А когато започнат да хранят пило с пестициди чрез прашеца,семействата вместо да се засилват,ряско започват да намаляват!Миналата година писах за този си проблем и ,че унищожавам пити с прашец след цъфтежа на рапицата,колкото е възможно!

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Здравейте!
    Мисля,че за отравяне с прашец е рано да се говори.За мен на снимката ми прилича по скоро на виншен фактор,раздразнени в това студено време по голяма част от пчелите/кълбото/ са паднали на дъното.Останали са много малко и това е резултата!
    А когато започнат да хранят пило с пестициди чрез прашеца,семействата вместо да се засилват,ряско започват да намаляват!Миналата година писах за този си проблем и ,че унищожавам пити с прашец след цъфтежа на рапицата,колкото е възможно!
    Снимката е примерна. Нещата в повечето случаи при мен са -една шепа пчели , загинали при първия замръз. На дъното почти няма подмор.

  8. #108

  9. #109
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Снимката е примерна. Нещата в повечето случаи при мен са -една шепа пчели , загинали при първия замръз. На дъното почти няма подмор.
    Миналата година при мен беше така, но още през ноември бяха останали с шепа пчели и нямаше подмор, понеже са умирали извън кошера. 30 % загуби, които отдавах на моя грешка в третирането през август, но и доста други колеги от района се оплакваха от повишена зимна смъртност без видима причина.

    Тогава един приятел със слънчев ник казваше, че тая "чума" обикаля периодично различни райони на страната през интервал от няколко години. Дано да не е прав!

    Без сериозни изследвания и вдигане на шум нищо няма да се промени. Ако пък смъртността е заради пръскането за дерматит то колегите в районите подложени на пръскане трябва да бъдат компенсирани!

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Миналата година при мен беше така, но още през ноември бяха останали с шепа пчели и нямаше подмор, понеже са умирали извън кошера. 30 % загуби, които отдавах на моя грешка в третирането през август, но и доста други колеги от района се оплакваха от повишена зимна смъртност без видима причина.

    Тогава един приятел със слънчев ник казваше, че тая "чума" обикаля периодично различни райони на страната през интервал от няколко години. Дано да не е прав!

    Без сериозни изследвания и вдигане на шум нищо няма да се промени. Ако пък смъртността е заради пръскането за дерматит то колегите в районите подложени на пръскане трябва да бъдат компенсирани!
    Добре е че споделяш, може да се избистрят нещата. Ако пръскането за дерматит е виновно на места, то не е основно, защото през 2015 го нямаше. Друго интересно е ,че аз не съм третирал както трябва за акар, но проблем има и при колеги , които третират по всички правила. Сещам се за трахеен акар, но кой да ти каже.

 

 
Страница 11 от 79 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •