Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    6

    ПОДХРАНВАНЕ С ПИТКА В ХРАНИЛКАТА

    Здравейте, аз съм начинаещ пчелар,
    преди 20-тина дни подхраних с питки (мед, пудра захар..) тънко разточени с найлонови торбички над кълбото.
    Днес прегледах, добре са го взели, искам да попитам - така като направих още за едно подхранване, но старите още не са напълно изядени, да не притеснявам излишно пчелите, ако оставя в хранилките(моите не са пластмасови а цяла хранилка) както са разточени, ще вземат ли от там?
    Разумно ли е да се слага сега в хранилките?

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Основното предназначение на питката е да стои върху кълбото,като спасява семейството от глад през студените дни, когато то топли пило.Ако няма питка точно върху семейството,същото може да загине при продължително студено време,както беше миналата година,дори да има мед в кошера, но намиращ се през една пита или в горния корпус.Семейството не може да разпусне кълбото и да пренесе мед по близо и умира от глад.
    Така се случва при по-слаби и средни семейства , при силните не важи, но всяко правило си има и изключение.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    6
    Благодаря много.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    27.02.2011
    Мнения
    50
    Здравейте, колеги! Направих питки от мед и пудра захар, но не ги сложих понеже много надигат таванката. Вече сме 3-ти март и времето е по-топло и кълбото е разпуснато. Мога ли тези питки да ги сложа в хранилката и пчелите да ги вдигнат от там? От плодниците на кошерите не съм вадил мед и има доста, така че няма да умрат от глад. Искам да направя нещо като подбудително хранене. Това, което ме притеснява, е дали вечер или ако температурите паднат повече, пчелите, които са в хранилката ще загинат. Има ли някаква друга опасност да навредя на пчелите като сложа питките в хранилката? Питките не са много големи - около 350 - 400 грама.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз днес има сложих в хранилката питката, гледам ги летят и на вън и събират прашец значи и до хранилката няма да имат проблем.
    Едното семейство веднага се качи и почна да сваля а другото гледам си има още от старата питка и нея си я яде та не се качи в хранилката.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Вчера разбърках сироп от мед,днес налях на12 семейства,веднага се качиха в хранилките.Утре като отида ще видя колко са взели.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    09.12.2010
    Мнения
    49
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_mm
    Здравейте, колеги! Направих питки от мед и пудра захар, но не ги сложих понеже много надигат таванката. Вече сме 3-ти март и времето е по-топло и кълбото е разпуснато. Мога ли тези питки да ги сложа в хранилката и пчелите да ги вдигнат от там? От плодниците на кошерите не съм вадил мед и има доста, така че няма да умрат от глад. Искам да направя нещо като подбудително хранене. Това, което ме притеснява, е дали вечер или ако температурите паднат повече, пчелите, които са в хранилката ще загинат. Има ли някаква друга опасност да навредя на пчелите като сложа питките в хранилката? Питките не са много големи - около 350 - 400 грама.
    При положение че питката надига таванката,можеш да поставиш найлон над таванката за да не бяга топлината от кошера.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Питката се слага върху рамките над кълбото за зимния период, ануари-февруари. Вече температурите дневните са положителни кълбото е разпуснато, така че пчелите си пренасят мед от крайните пити, както и взимат същата поставена в хранилката. През деня са в хранилките, защото това им е допълнителна храна, а те не се отказват от нея. Като застудее привечер, се връщат и образуват кълбо. Не умират в хранилките.
    Днес всяка трета пчела при по-силните носеше прашец, другите предполагам вода, това значи че гледат пило и че всичко е наред в семейството.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    27.02.2011
    Мнения
    50
    Благодаря много за съветите. Днес сложих питките и се надявам до няколко дена да ги вдигнат. А кога долу горе започвате да подхранвате със сироп и кога слагате лентите?

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    27.02.2011
    Мнения
    50
    Здравейте, колеги! Началото на март подхраних пчелите като сложих по една питка от мед и пудра захар в хранилките. Питките вече са изядени и ги няма. Можете ли да ми дадете съвет с какво да храня сега по това време като го дават и да се застудява? Налага се да храня понеже няма много останал мед вътре в кошера и не знам докъде ще ми стигне. Става ли да им сипя по около 300 грама захар и вода 1:1 в хранилките със стартовит или да им купя готови питки и да им сложа по една пак в хранилките? На мен ми се иска да ги нахраня със сироп, но има ли някаква опасност това да навреди на пчелите сега? Ако не е подходящ захарния сироп, бихте ли ми препоръчали някаква твърда храна, с която да ги нахраня.
    Поздрави!

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •