Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 51 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 510
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Здравейте, моите кошери един 10 ДБ и един 12 ДБ съм ги разположил в с. Черни осъм. В началото на м. юни ги взех на по 5 рамки и в момента са с пълен комплект плодникови рамки, а 10 ДБ има и пет магазинни изградени и пълни с липов мед. За следващата година съм решил да си направя един 10 ДБ и един ЛР с три корпуса, за да преценя коя система ще е по- удачна за моя район, а и за да имам резервни сандъци за всеки случай. Тук със пчеларите с които разговарям всички са на ДБ, пчелините им са между 10 и 20 кошера (няма крупни пчелари).

    Въпроса ми е към тези, които работят с многокорпусни кошери или са пробвали да работят с такива в района около общ. Троян. Има ли смисъл да пробвам с многокорпусна система, дали да си правя труда да правя такъв кошер? Надморската височина е около 650м. основните паши са акация и липа, културни растения (рапица, слънчоглед) не се отглеждат.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    10 ДБ ми изгради и напълни 5 магазинни рамки благодарение на Jordanov, който ме посъветва когато плодника беше равит на 8 рамки с пчели да му сложа преградна дъска и магазина. След като рязко спря пашата от липата около 25.07.2014г. свалих магазина и с подхранване си изградиха и напълниха плодника с рамки.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Градски, макар че аз не съм в кръга на тези, към които си задаваш въпроса, ще взема да си кажа мнението. Според мен, по-добре изчакай с пробването на ЛР системата, а и от една бройка нищо не се разбира. По-добре се концентрирай в избора на броя рамки при ДБ. С колко ще ти е най-добре? С 10 или 12? А защо не 8? Може би за 2-3 години много неща ще ти се изяснят. Ако все пак си решиш и ЛР да сложиш, мисля че при теб задължителната конфигурация е 2 ЛР к-са плодник и 2 ДБ магазина медови. Имаш пълна съвместимост с ДБ десетак и всякакви възможни комбинации, а вадиш мед само от чисти магазинни рамки.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Преди 3 години изхвърлих всички ДБ (преработих ги на 3-семейни нуклеуси) и минах на ЛР 8 рамкови. За мен това е най-добрата конфигурация за нашият регион, въобще за планинските райони.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    За първа година пробвам 8р ЛР и съм много доволен. Твърдо съм решил всичко ново да е "осмаци". Надморската височина при мен е 347 м / според GPS -а/ , пашата е основно акация , липа и ливадна , без промишлени култури.Така че според мен спокойно можеш да заложиш на осмачета , и колегата от твоя район също дава добри отзиви.
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  6. #16
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kunev Виж публикацията
    За първа година пробвам 8р ЛР и съм много доволен. Твърдо съм решил всичко ново да е "осмаци". Надморската височина при мен е 347 м / според GPS -а/ , пашата е основно акация , липа и ливадна , без промишлени култури.Така че според мен спокойно можеш да заложиш на осмачета , и колегата от твоя район също дава добри отзиви.
    Годината беше слаба, а догодина може да не е и да стане така, че да се превърнат тези осмачета на развъдник на рояци. Аз ползвам осмачета ДБ с дълбоко дъно за отводки и когато нямам свободни кошери действат като нормални. Дълбокото дъно им позволява да се вихрят когато много им се гради. При добра година имам 13 и 14-ци, които не стигат за развитието и напъват за роене. Затова ми се струва, че тези осмачета с твърде малки. Надморската височина е 520 м. Пашата е същата като горе казаната.

  7. #17
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Аз имам и от двете системи,моите са в с. Калейца. Не намирам разлика в добива,силно семейство си дава. ДБ гледай да са с отделно дъно само,че после да е лесно.Аз работя с наставки от 7см,корпуси и магазини.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от redbull Виж публикацията
    Аз имам и от двете системи,моите са в с. Калейца. Не намирам разлика в добива,силно семейство си дава. ДБ гледай да са с отделно дъно само,че после да е лесно.Аз работя с наставки от 7см,корпуси и магазини.
    Да колега, майката и медоностната растителноста, са двете най-важни неща в пчеларството. Сандъка-кошера е въпрос на вкус и удобство!

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Благодаря на всички за мнението и опита, който споделихте. Не знам дали ще пробвам още следващата година или ще натрупам малко опит и тогава, но съм решил да си изработя няколко кошера. Имам материал от червена върба, имам и достатъчно машини, пък като пробвам и не ми хареса нещо в дадената система ще ги продавам излишните кошери.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Не забравяйте лежаците да, дават доста с малко работа, при мен на 850 м.нм.

 

 
Страница 2 от 51 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •