Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 268 от 683 ПърваПърва ... 168218258266267268269270278318368 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,671 до 2,680 от общо 6828
  1. #2671
    Автор
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    130
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Трябва да им създадеш работа, че да не мислят за роене - отнемане на запечатано пило за отводки или подсилване на слабите семейства и слагане на основи, разрояване по Пелет - ти си избираш според ситуацията и според това какво искаш да постигнеш.
    Ако махнеш преградната и сложиш основа е добре, но това е само една рамка за градене и може да не ги спре за дълго.
    И аз така знам,че като имат работа не мислят за глупости .Аз разчитам и на друго понеже тази година за първи път сложиш магазините и те не са изградени от пчелите,Разчитам и това ми помогне .

  2. #2672
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Дано да има ефект и да се качат горе за градеж.
    В пчеларската литература се срешат и случаи, в които семейството се рои въпреки магазините.

  3. #2673
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2015
    Мнения
    3
    Здравейте,
    Извинявам се предварително за въпросите, сигурно са задавани многократно но все пак ще бъда благодарен на тези които се отзоват. От миналата година се грижа за два кошера система фарар в района има акация , липа, слънчоглед изобщо добра паша според пчеларите.За 2015г. от двата кошера съм извадил около 50кг. мед и ги оставих да презимуват с по 20кг. на семейство. Тази пролет ги развих на три корпуса/дб магазини/ , с цел да си направя отводки след акацията . Преглеждам ги през десетина дена/нямам възможност по-начесто/ , преди две седмици им сложих и ВО и по един магазин. Но преди два дни единият се беше роил. Случайно минавах от там и го видях на пет метра.Прочетох от форума как се хваща рояка и веднага действах.Рояка в момента е прибран благодарение на прочетеното от тук.
    Та въпросите са ми : Четох ,че след девет или дванадесет дена ще излети и друг рой от същия кошер, какво мога да направя в случая ? Как да действам при положение , че не мога да бъда там? Благодаря Ви предварително!

  4. #2674
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от ivo111 Виж публикацията
    Здравейте,
    Извинявам се предварително за въпросите, сигурно са задавани многократно но все пак ще бъда благодарен на тези които се отзоват. От миналата година се грижа за два кошера система фарар в района има акация , липа, слънчоглед изобщо добра паша според пчеларите.За 2015г. от двата кошера съм извадил около 50кг. мед и ги оставих да презимуват с по 20кг. на семейство. Тази пролет ги развих на три корпуса/дб магазини/ , с цел да си направя отводки след акацията . Преглеждам ги през десетина дена/нямам възможност по-начесто/ , преди две седмици им сложих и ВО и по един магазин. Но преди два дни единият се беше роил. Случайно минавах от там и го видях на пет метра.Прочетох от форума как се хваща рояка и веднага действах.Рояка в момента е прибран благодарение на прочетеното от тук.
    Та въпросите са ми : Четох ,че след девет или дванадесет дена ще излети и друг рой от същия кошер, какво мога да направя в случая ? Как да действам при положение , че не мога да бъда там? Благодаря Ви предварително!
    В този случай не се чака да излезе втори рояк.
    Аз бих разформировал кошера най-малко на три /както е на три корпуса, всеки корпус - отводка/. Така ще е най лесно.
    Бих разпределил пилото по равно. Във всеки корпус бих оставил по един-два хубави маточника, а останалите бих унищожил.

  5. #2675
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2015
    Мнения
    3
    Благодаря Ви, за бързия отговор!
    И ако не е прекалено да попитам още: Веднага ли трябва да се действа или може да се изчака още три-четири дни /много е лошо времето в момента/. Като ги разделям , новите отводки къде да ги поставя /близо до стария кошер или някъде по-далеч/.И последно мога ли като ги разделя да им придам закупени майки?

  6. #2676
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Е разделяш ги в първия удобен момент при оправено време. Дотогава може и да се гонят майките извътре. Па и да няма още майки, само маточници, грехота е при туй положение да даваш лев за купешки. Дали ще са близо или надалеч от старото място, зависи от теб, т.е. от целите - какво искаш да правиш със старите пчели. Варианти различни.
    При такъв район и при такава периодичност на посещение на пчелина, трябва сериозно да преосмислиш технологията си на работа, евентуално и системата. Това е мое мнение, разбира се. Успех.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #2677
    Автор
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    130
    Цитат Първоначално публикувано от ivo111 Виж публикацията
    Здравейте,
    Извинявам се предварително за въпросите, сигурно са задавани многократно но все пак ще бъда благодарен на тези които се отзоват. От миналата година се грижа за два кошера система фарар в района има акация , липа, слънчоглед изобщо добра паша според пчеларите.За 2015г. от двата кошера съм извадил около 50кг. мед и ги оставих да презимуват с по 20кг. на семейство. Тази пролет ги развих на три корпуса/дб магазини/ , с цел да си направя отводки след акацията . Преглеждам ги през десетина дена/нямам възможност по-начесто/ , преди две седмици им сложих и ВО и по един магазин. Но преди два дни единият се беше роил. Случайно минавах от там и го видях на пет метра.Прочетох от форума как се хваща рояка и веднага действах.Рояка в момента е прибран благодарение на прочетеното от тук.
    Та въпросите са ми : Четох ,че след девет или дванадесет дена ще излети и друг рой от същия кошер, какво мога да направя в случая ? Как да действам при положение , че не мога да бъда там? Благодаря Ви предварително!
    Как хвана рояка ?

  8. #2678
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от thegame999 Виж публикацията
    Как хвана рояка ?
    Цитат Първоначално публикувано от ivo111 Виж публикацията
    Прочетох от форума как се хваща рояка и веднага действах.
    Той го е написал!
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  9. #2679
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Ето още два начина на ловене
    http://www.vbox7.com/play:46b4c6ad36
    http://www.vbox7.com/play:6e979500e0
    Но най хубаво е с кофа пластмасова 10л когато няма роеве събирам джанки за ракия с нея

  10. #2680
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ivo111 Виж публикацията
    Благодаря Ви, за бързия отговор!
    И ако не е прекалено да попитам още: Веднага ли трябва да се действа или може да се изчака още три-четири дни /много е лошо времето в момента/. Като ги разделям , новите отводки къде да ги поставя /близо до стария кошер или някъде по-далеч/.И последно мога ли като ги разделя да им придам закупени майки?
    Ако гониш бройки ги увеличаваш правиш повече отводки като в всяка да има читав маточник ако имаш късна паша можеш да направиш експеримент рояка яко да го форсираш да се изтощи майката(много восъчни основи+подхранване)след това едната отводка я слагаш над рояка преди главната паша и обединяваш. Звучи просто и е така но трябва да се спазят отстояния грижи и късмет идеята е да създадеш за късната главна паша (при мен става със слънчогледа) едно много яко семейство с млада майка с много запечатано пило със сигорност ще ти даде много повече мед от нормални пчелни семейства.

 

 
Страница 268 от 683 ПърваПърва ... 168218258266267268269270278318368 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 21 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 21 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •