Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 589 от 683 ПърваПърва ... 89489539579587588589590591599639 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,881 до 5,890 от общо 6828
  1. #5881
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Значи,при наличието на майката,маточника е един и есамосмяна,а при липса на майка ще заложат свищеви.Така ли е?Благодаря!

  2. #5882
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Значи,при наличието на майката,маточника е един и есамосмяна,а при липса на майка ще заложат свищеви.Така ли е?Благодаря!


    Има май нещо за определен ден ако махнеш майката да не заложат,но не съм сигурен и мога да те подведа.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #5883
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Хайде!Поразрови се малко!

  4. #5884
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Само една търтовка и то отводка направена със маточник за самосмяна но сборна и са прегризали маточника.
    Ще ти кажа как процедирам в такива ситуации.
    Сборна отводка с маточник за самосмяна никога не правя - защото има голяма вероятност пчелите от другите семейства да прегризат маточника.
    Ако ще правя отводка с този маточник, то тя ще бъде само с пчелите от това семейство - желателно е да бъде с по- младите пчели.
    А по принцип, когато видя такъв маточник и искам да запазя майката от това семейство - както обясних в предния ми пост: отделям майката, а не маточника т.е. запазвам целостта на семейството, то така или инак е задействало процеса, и съответно на майката дните са преброени, аз не се опитвам да прекъсна този развой, само отнемам майката с една пита и го оставям да си кара работата т.е. самосмяната.
    Но и имай предвид, че по време на рапица не е рядкост да се случи фалшива самосмяна - не знам защо така се получава, но конкретно в рапицата съм го забелязвал не един път: залагат маточник, после сами си го прегризат.

    Пък колкото до търтовката - точно пък от отводка бял кахър, случва се не е семейство да ти се е отъртовило, а отводка. Грешка някаква, ако може да се отчете от твоя страна, това допускам, че може да е ненавременен преглед на отводката. Може би в предния коментар трябваше да добавя още нещо за търтовките - като цяло моя подход е такъв, че аз не се уча как да оправя търтовка, а се уча как да не допускам такава. А основното правило в този урок, което трябва да се спазва е да се преглеждат семействата (и отводките) редовно и навреме - и нека подчертая, че в този форум едвали има по- голям мързел от мен, та ако имаше как въобще и да не отварям кошер, но ..... което си е нужно, което е необходимо, няма как. Може би ще срещнеш някои развити философии из темите, как да съкратим прегледите (най- вероятно и аз самия съм ги развивал), но тези философии повярвай ми не са за начинаещи. Докато се научиш да не отваряш кошерите в повече отколкото е необходимо, ще мине време - стаж, опит, грешки и т.н. Така, че гледам да си правя прегледите редовно и не вдигам ни един капак в повече отколкото е нужно - и до търтовки въобще не стигам. При мен търтовка може да се получи само след зимата - тази година имах две, как и що не ги знам, но изгубили майките, и се отъртовили.

    Успех и занапред - имали желание и проявява ли човек постоянство, занаята се учи.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #5885
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Ще заложат още майчила.
    А,ако е запечатан маточника и тогава отнема майката,пак ли ще заложат майчила?Благодаря!

  6. #5886
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Тая година при мен имаше 3 самосмени на майки рекордьорки от 2015г.Какво ли не правих да направя някоя отводка от тях.Като почнеш със тяхни пчели и за вършиш с отнемане на майката.Нито един маточник не оставиха винаги ги прегризваха и си залагаха свищеви.Даже на единия при отнемане на майката маточниците бяха на 8 рамки като роеви сигурно над 100 бр..Според мен годината също е от значение.Тая както всички виждаме не роева.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #5887
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Тая година при мен имаше 3 самосмени на майки рекордьорки от 2015г.Какво ли не правих да направя някоя отводка от тях.Като почнеш със тяхни пчели и за вършиш с отнемане на майката.Нито един маточник не оставиха винаги ги прегризваха и си залагаха свищеви.Даже на единия при отнемане на майката маточниците бяха на 8 рамки като роеви сигурно над 100 бр..Според мен годината също е от значение.Тая както всички виждаме не роева.
    Чудна работа. Първо си залагат за смяна и след като ”размислят” разрушават и започват други. Май пишем във форума на приципа - лаф да става.

  8. #5888
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Чудна работа. Първо си залагат за смяна и след като ”размислят” разрушават и започват други. Май пишем във форума на приципа - лаф да става.
    Което съм видял това пиша.Даже и с мед някой мазах.Може и да не си ми разбрал мисълта правилно.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #5889
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Което съм видял това пиша.Даже и с мед някой мазах.Може и да не си ми разбрал мисълта правилно.
    Мазането с мед понякога има обратен ефект. Ааа, може и да не съм разбрал. Ха, ха...то ти не си разбираш, та другите.

  10. #5890
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Мазането с мед понякога има обратен ефект. Ааа, може и да не съм разбрал. Ха, ха...то ти не си разбираш, та другите.


    Съгласен съм с теб,но трябваше да пробвам и тоя метод.Може и да са биле кухи защото на две от майките бяха във втори корпус на 3 рамки общо 4 маточника 1,2,1.А на тая с многото свищеваци бяха долу само 2.В момента и трите са заложили в нуклюсите самосменни.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 589 от 683 ПърваПърва ... 89489539579587588589590591599639 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 16 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 16 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •