Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 586 от 683 ПърваПърва ... 86486536576584585586587588596636 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,851 до 5,860 от общо 6828
  1. #5851
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Тарти миналата година така направих с вестника,но не го пригризаха и умряха.Трябва ли да го напръскам малко със вода?Защото сухия вестник един лист така си и останаха и бяха изпопадали на него.
    Това което пишеш ако не го видя с очите няма да повярвам, можеш да го напръскаш с захарен(меден) сироп. Реално търтовката може и да не почне да го гризе, но нормалното семейство веднага ще направи това. Може би някое много слабо семейство няма да пригрезе весника, но търтовката се дава на силно семейство. Да не би весника да ти е бил някакъв гланциран по твърд?

  2. #5852
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Да оправиш търтовка има много методи.Последния който направих беше следния:
    Добавих пита с излизащо пило по моя преценка на пчелите от търтовката.След извесно време добавих 1 пита с работническо пило в което има яйца.Утре ще покажа колко е голямо семейството .Щом така става може и с майка да се добави,но аз съм беден и нямам време.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #5853
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    В една от настолните ми книги за пчелите - един съветски учебник по пчеларство пише, че е нецелесъобразно/да се губи време, да се "оправят/изправят" търтовки.......напушват се предварително, за да се насмучат с мед, и се изтръскват на края на пчелина...и да се оправят поединично.

  4. #5854
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Все съм виждал някой да се чуди, ама цели 12 часа си е рекорд. Виждал съм по няколко майки изхвърлени пред кошер, вече ще ги събирам и с тях ще си оправям търтовките.
    Не става тия са девствени
    А ако сложиш умряла пчелна майка ама не девица с карфица в такова роило се семейство с изхвърлени майки и тази майка не се заплоди дали ще стане изобщо търтовка.

  5. #5855
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не става тия са девствени
    А ако сложиш умряла пчелна майка ама не девица с карфица в такова роило се семейство с изхвърлени майки и тази майка не се заплоди дали ще стане изобщо търтовка.


    Спред мет това ще нов термин в пчелараството ЗАПЛОДИ,в Тубата израза е хит.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #5856
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ти си бил голям езиковед ама имаш право пчелната майка не се запложда или опложда защото при този процес има проникване на сперматозоид в яйцеклетката можи би трябва да се използва термин синоним на секс



  7. #5857
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Според мен ЖУЛИ е добър синоним на секс при пчелите.Жоре няма как да е секс при тая оргия.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #5858
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Чудя се как да ти отговоря колега.... Ама куцото в цялата история е теоретичната ти подгоровка относно феромоните на майката, или по вероятно се правиш че е така.
    Плодна майка, колкото и саката и хабна да е си отделя феромони с които подтиска желанието на работничките да снасят яйца. От майката се отделят феромони дори и когато е мъртва. Мисля си, че тези неща си ги знаеш и поста ти ми е малко странен...
    Съмненията на колегата съвсем не са безоснователни. За първи път чувам за този трик и не знам дали наистина работи, така че не оспорвам метода, но! ...... ако работи, то тогава защо ти е да убиваш майката?
    При мен съмненията относно ефикасноста на този метод се пораждат от няколко причини. Феромоните на майката в семейството се разпространяват от пчелите, които я обслужват - какво ще обслужват на мъртва майка? Сетне това е майка от друго семейство т.е. пчелите поначало не я разпознават като своя (де факто тя и не е тяхна майка), а като добавим, че е и мъртва, то е много вероятно пчелите да продължат да я възприемат, като чужда. И накрая освен качество на феромоните, имаме и количество, а при мъртва майка количеството ще е нищожно.
    Така, че пак казвам - метода може и да работи, но подозренията не са "странни" и не на последно: ако и да работи, то няма смисъл да се убива майката.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #5859
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    В една от настолните ми книги за пчелите - един съветски учебник по пчеларство пише, че е нецелесъобразно/да се губи време, да се "оправят/изправят" търтовки.......напушват се предварително, за да се насмучат с мед, и се изтръскват на края на пчелина...и да се оправят поединично.
    По моя опит е така, но все пак при хора с десетина семейства положението е малко по- различно и занимавката си струва - но да, при вече сто двеста хиляда семейства е просто нерентабилно и само се губи време.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #5860
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията

    .....и не на последно: ако и да работи, то няма смисъл да се убива майката.
    Явно превода ( на стратегията )от руски -"куца".

 

 
Страница 586 от 683 ПърваПърва ... 86486536576584585586587588596636 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 15 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 15 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •