Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 49 от 683 ПърваПърва ... 3947484950515999149549 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 481 до 490 от общо 6828
  1. #481
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Kiril8305, не искам да ти опонирам, но точно така постъпих тази година, разпечатах ги с валяк, напръсках ги с вода и в крайна смета пак така си останаха с кристализиралия мед. Може би по добрето беше да до разтворя както си писал. Да допълня, че това направих преди пашата, която в тази година беше чак слънчогледа.

  2. #482
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Kiril8305, не искам да ти опонирам, но точно така постъпих тази година, разпечатах ги с валяк, напръсках ги с вода и в крайна смета пак така си останаха с кристализиралия мед. Може би по добрето беше да до разтворя както си писал. Да допълня, че това направих преди пашата, която в тази година беше чак слънчогледа.
    Мисленето във форума не трябва да бъде до това дали да си опонираме и дали не, идеята е да се води цивилизована дискусия която в крайна сметка да е ползотворна на всички , все пак не аз съм открил пчеларството.
    Меда който при мен не искаха да разтопят и веднага запечатваха отново бе от рапица.С никакъв друг мед не съм имал проблем като съм постъпвал по описания горе начин.
    Та дали меда който не е останал в питите не кристализира с много финни кристали като рапичния и не става много твърд?
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  3. #483
    Наблюдател
    Регистриран
    30.03.2011
    Мнения
    2
    Благодаря за отговорите на Матеев и Кирил8305
    Магазинните рамнки ги съсипах а остана доста доста кристализирал мед в тях. Преди да ги върнем пак в магазина ги укрепих допълнително с тел и добре се получи - допълнително напръсках с пулверизатор захаросания мед. Сега остава пчеличките да му намерят место на този мед и/или поне малко да доукрепят съсипаните магазинни рамки.
    Това което е писал Матеев с камерата за темпериране - няма как да направя поради липса на такава камера. Това което ми се върти в главата, живот и здраве догодина, ако имам пак такъв случай да се опитам да декристализирам този мед в преносните сандъчета - т.е. да ги изложа на слънце и да следа темп. да не се повишава много и в съяото време да следя за процеса на декристализация в килийките. Ще отнеме доста повече от 12-24 часа (както е писал Матеев) - може би 3-4 (или повече) дни.
    За мен обаче пак си остава загадка - как за 20-25 дни са напълнили магазините и меда е успял да кристализира! Извесно ми е че кристализацията зависи от съотношението на различните видове захари в меда и в някои случаи става мн. бързо, но все пак ако приемем че са напълнили магазините само за 1 седмица (което ме съмнява) да кристализира за 15-16 дни ми се вижда доста бързо.

  4. #484
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305 Виж публикацията
    Мисленето във форума не трябва да бъде до това дали да си опонираме и дали не, идеята е да се води цивилизована дискусия която в крайна сметка да е ползотворна на всички , все пак не аз съм открил пчеларството.
    Меда който при мен не искаха да разтопят и веднага запечатваха отново бе от рапица.С никакъв друг мед не съм имал проблем като съм постъпвал по описания горе начин.
    Та дали меда който не е останал в питите не кристализира с много финни кристали като рапичния и не става много твърд?
    При мен нямаше рапица миналата година и последната паша беше слънчоглед, така че е бил от него. Нямам идея защо не си го свалиха този мед, а го оставиха така.

  5. #485
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това с липсата на камера е кофти, но просто друг начин НЯМА. Декристализирането на меда се извършва БАВНО и с НИСКА ТЕМПЕРАТУРА. Причината не е само в повреждането на восъка - причината е в повреждането на самия мед. Има един показател на меда, който се нарича ХМФ и който е чиста нула при ненагряван мед. Ако меда се нагрява, над определена температура този показател започва много бързо да нараства, като това се открива с изследванията и автоматично прави меда негоден за употреба от човек. Също така над определена температура се разграждат и ензимите, което също е показател, който се открива по време на изследването за Диастазна активност.

    С две думи рискувате да си повредите меда, ако не контролирате температурата на нагряване. Нещо повече - рискувате да си повредите всичкия мед, ако меда от тези няколко пити го смесите с останалия.

  6. #486
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    [QUOTE=mprimov;28687]- допълнително напръсках с пулверизатор захаросания мед. Сега остава пчеличките да му намерят место на този мед .


    Братле,незнам от какво е този мед(шишарки),но ми се струва,че си вкарваш автогол.Кое ти дава право да мислиш,че като пчелите го пренесът от една пита на друга(плодникова) меда няма да кристализира отново.А какъв е меда в плодниковите рамки?Струва ми се,че веднага трябва да започнеш подхранване със захарен сироп за запасяване и да изкараш захаросаният мед от там.Направиси ракия,медовина или оцет със захаросаният мед ,но не разчитай на него за през зимата.

  7. #487
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Камера за декристализация се прави много лесно. Може да се използва какъвто и да е затворен обем - малък за няколко буркана, сглобен от дъски и фибран, или среден, използвайки стар шкаф или стар изгорял хладилник, до голям обем, използвайки цял килер или цяла една топлоизолирана стая.

    Важна е топлоизолацията, за да има минимални загуби на енергия. Вътре в топлоизолирания обем се слага нагревател, вентилатор, за да разбълниква въздуха, и електронен терморегулатор за прецизно регулиране на температурата.

    Всеки може да си направи идеална камера като облече стените на един килер с фибран и сложи вътре една електрическа печка-духалка. Хубави електронни терморегулатори има по 50 лева. Аз лично съм нагрявал цели стаи до 40 градуса - у дома имам електрическо подово отопление, а сградата е топлоизолирана, така че всяка една стая в къщата автоматически се явява и камера за декристализация с прецизно електронно регулиране.

    Проводниците за електрическо подово са много евтини. Ако някой иска, мога да напиша по-подробна инструкция на тема "Как да си превърна килера в камера за декристализация". Има само няколко тънкости около това какво да се сложи на пода и на практика всеки може да си го направи сам и с минимални средства.

  8. #488
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    При мен нямаше рапица миналата година и последната паша беше слънчоглед, така че е бил от него. Нямам идея защо не си го свалиха този мед, а го оставиха така.
    Тук направо ме хвърли в дълбок размисъл ..........
    Вчера си свалях магазините в които в централната част на питите имаше площ колкото дланта ми с мед от слънчогледа , не запечатан и не захаросан , а вадих меда от слънчоглед преди близо 25 дни.
    Остава при тебе да са сяли хибрид с който ние още нямаме опит.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  9. #489
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Просто миналата година като свалях магазините имаше в някои пити останал запечатан мед. Не си заслужаваше да го вадя и реших, че тази година като ги връщам на кошерите ще го разпечатам, напръскам и ще си го вземат. Не мога да преценя в колко пити остана, но е факт, че и втория път като вадих сега, още имаше кристализирал мед.

  10. #490
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2013
    Мнения
    22
    Имам питане. имам 20 отводки в МК , които са на по 4 и 5 рамки. Питането ми е как да им добавям останалите рамки-постепенно или на един път?? Иначе ги храня със сироп през 3-4 дни.

 

 
Страница 49 от 683 ПърваПърва ... 3947484950515999149549 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •