Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 154 от 683 ПърваПърва ... 54104144152153154155156164204254654 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,531 до 1,540 от общо 6828
  1. #1531
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    100% облитане. В събота и аз наблюдавах същия процес, даже начално си помислих, че е начало на роене, но не би. После застанах да гледам за борба на входа, но нямаше, пчелите просто се бутаха при влизането. Имаше голям шум и връщащите се пчели едва влизаха през 4-те входа на кошера, а летящите увличаха все повече. По едно или друго време на деня всички кошери се облетяха. Човек лесно може да се заблуди. Сега няма причини за сбивания. Времето е хубаво, пчелите не обръщат внимание на нищо освен на пашата.
    Така е , август месец ще е пика на нападенията и септември!

  2. #1532
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Кражбите се разбират лесно в началния стадий,но после става трудно за разбиране особено когато броя на крадците надвишава тези в кошера.Много пъти и аз съм се обърквал.Крадците идват в кошера с пуснати надолу задни крака,а на облитащите са прибрани нагоре.При облитане се прибират пчели с прашец,а при кражба престават да носят прашец и пчелите с прашеца стават и те пазачи и никоя от тях не тръгва за прашец при атака на кошера.При явна атака от крадци става борба по прелките и по земята,но при скрита кражба това почти не се забелязва.Пък и кражба става във време без паша.Друг момент е,че кражбите започват върху кошери без майки или много слаби.Друг момент е и подхранване с мед или сироп съдържащ мед през време на безпашев период.Тогава сами ги подтикваме към кражба.Това може единствено да става късно следобяд.Следващия момент е при преглед много да не се задържат питите извън кошера,а да се преместват вътрешно.Много опасен момент е когато в близост до вашия пчелин има друг,в който има колега неспазващ правилата против кражбите.Тогава няма как да разберете от къде идват ражбите.Преди време моите кошери бяха силни и удариха нечии други.Ръсих ги с брашно,за да разбера кой от моите крадат,но всичко беше спокойно.След време колега се обади,че някакви бели пчели му разкатали 2 кошера,че и питите чак перфорирали.Затова самия аз превантивно намалявам отворите на прелките в периодите без паша.

  3. #1533
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Здравейте,днес като проверявах дали да слагам основа за градеж на една отводка на 7 рамки,забелязах че няма яйца и пило на нито една рамка. Беше с 3 маточника на грозд, записъл съм в дневника че съм видял 2 излюпени и един прегризан маточник на 12юни.
    На 22.06. съм видял майката и я белязах като ми се стори наедряла и реших, че ще пронесе до няколко дена.
    Днес след дълъг новобрански размисъл,при тази липса на яйца, помислих че нещо и има и я вдигнах на втори корпус (със снелгрова дъска) с една рамка пчели с идеята да придам друга майка на останалите в първи корпус.Докато подреждах долните, попаднах на втора майка, небелязана!!!
    Оставих я в първия корпус и сложих осеменена рамка от друг кошер.
    Но продължавам да се чудя как едната не е убила другата ако са били излюпени заедно на 12 юни.

  4. #1534
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Дали мога да прибавя към сиропа който давам на отводките по малко Бий Агра или може би стартовит ,според препоръчителните дози на производителя разбира се.И още ,всеки път когато давам сироп или разредено да речем веднъж седмично.Обикновено подхранвам с 200мл. през ден -два.

  5. #1535
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Дали мога да прибавя към сиропа който давам на отводките по малко Бий Агра или може би стартовит ,според препоръчителните дози на производителя разбира се.И още ,всеки път когато давам сироп или разредено да речем веднъж седмично.Обикновено подхранвам с 200мл. през ден -два.
    Може да даваш Бий Агра нищо не пречи или Стартовит,но никога двете заедно.200 мл. е нормално,защото ако е слабо семейството и не го вземат по бързичко може да вкисне от жегите( поне при нас си е жега)

  6. #1536
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    86
    Трябва да купувам центрофуга.Давайте съвет за какво трябва да внимавам.

  7. #1537
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Отводките са вече на новото място,10 метра от старото им местоположение.От това което виждам на никого не препоръчвам да мести кошерите си в активния сезон .Въпреки че са отводки и сложих и треви отпред имаше по около стотина пчели от кошер които горките напразно търсеха дома си.Всичко това до късния слесобед на първия ден.Втория ден всичко си беше наред.Днес ги прегледах-едно от семействата видимо вече се развива по-бързо.Вече е на 8 рамки.Другите са съответно на 7 и на 6.
    Имам следния въпрос-защо в единия кошер пчелите прояждат основата около телта вместо да я градят.Да не съм избързал със слагането на основа преди да е изградена добре предишната.

  8. #1538
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    От това което виждам на никого не препоръчвам да мести кошерите си в активния сезон.
    Май бях прав.

  9. #1539
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Отводките са вече на новото място,10 метра от старото им местоположение.От това което виждам на никого не препоръчвам да мести кошерите си в активния сезон .Въпреки че са отводки и сложих и треви отпред имаше по около стотина пчели от кошер които горките напразно търсеха дома си.Всичко това до късния слесобед на първия ден.Втория ден всичко си беше наред.Днес ги прегледах-едно от семействата видимо вече се развива по-бързо.Вече е на 8 рамки.Другите са съответно на 7 и на 6.
    Имам следния въпрос-защо в единия кошер пчелите прояждат основата около телта вместо да я градят.Да не съм избързал със слагането на основа преди да е изградена добре предишната.
    Имам следния въпрос-защо в единия кошер пчелите прояждат основата около телта вместо да я градят.Да не съм избързал със слагането на основа преди да е изградена добре предишната. Глад колега.Подхранваш ли ги когато градят с по 200гр

  10. #1540
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Или си го преразширил, или майката не струва, това при положение че има приток на нектар. И аз имам такива 2 мършави майки(пчелите нито мед събират нито основи градят), ама вече съм и скроил капата.

 

 
Страница 154 от 683 ПърваПърва ... 54104144152153154155156164204254654 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •