Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 247 от 683 ПърваПърва ... 147197237245246247248249257297347 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,461 до 2,470 от общо 6828
  1. #2461
    Потребител
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    82
    Пчеларски район
    гр.Попово
    Не искам да споря или да се заядам с когото и да е. Според мен естественото развитие на пчелните семейства тази година изпреварва календара на природата и не е редно ние допълнително да ги стимулираме. В различните райони климата е различен, всеки сам да си прецени. Успех на всички.

  2. #2462
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    По скоро пчеларя трябва да се огледа какво има около пчелина и да знае какво да очаква ,пчелите може да се засилят ако има защо едно силно семеиство и няколко дни да даде природата прави чудеса докато едно слабо винаги изтървава пашата,след пашата от силното можеш да направиш отвотка а от слабото нищо.

  3. #2463
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    164
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    По скоро пчеларя трябва да се огледа какво има около пчелина и да знае какво да очаква ,пчелите може да се засилят ако има защо едно силно семеиство и няколко дни да даде природата прави чудеса докато едно слабо винаги изтървава пашата,след пашата от силното можеш да направиш отвотка а от слабото нищо.
    Тази година може и преди пашата да правим отводки, аз съм запланувал схемата от три- една.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  4. #2464
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от siko13 Виж публикацията
    .....Според мен естественото развитие на пчелните семейства тази година изпреварва календара на природата и не е редно ние допълнително да ги стимулираме. ......
    Според мене това е грешно разсъждение. Ние сме производители, а пчелното семейство е НАШАТА МАШИНА, която произвежда НАШАТА ПРОДУКЦИЯ. В наш интерес е тази машина да работи колкото се може повече и да произведе колкото се може повече продукция - мед, восък, рамки с пило и т.н. Глупаво е когато природата ни дава шанс машината да работи по-дълго време, ние изкуствено да намаляваме нейните обороти.

    Ако за някои пчелари пчеларството е занимавка и начесване на крастата (хоби), за други пчелари то е БИЗНЕС и няма никаква логика ние изкуствено да го спъваме този бизнес.

    Всеки един ден, през който майката не снася, за нас е равносилно на ПОЧИВЕН ДЕН, през който нашата машина е спряна и не работи. Не знам каква е логиката да спираме машината през активния сезон, след като дните на този сезон така или иначе са преброени. Няма логика ....... Машината (пчелите) искат да работят, но ние с нашия мързел или с нашата некомпетентност не им позволявяме да работят през дъждовните дни и през дните с температура под 12 градуса. Много странно от гледна точка на здравата логика ......

  5. #2465
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Преди време говорих с един пчелар който е работил в САЩ (каза че там пчелите не зимуват местят ги на над 1000км. зимата май беше в Флорида а лятото не знам къде си ) работят целогодишно.
    Аз възкликнах:
    Ама вие сте меркантилни изедници.
    Той отговори:
    -Много руска литература четеш тя е добра и много увлекателна написана е с един такъв патос който те увлича за това благородно дело, но ако искаш да изкараш пари четеш и практикуваш по западен модел ако искаш да си благороден пчелар действаш по източен модел.
    И до ден днешен не знам дали е прав но послушах един негов съвет първо експериментално после по сериозно и се оказа прав до тогава не бях давал захар на пчелите само мед а захарта е като фуража за селскостопанските животни без него не става .(Тук нямам в предвид за медосбор) а за развитие на пчелното семейство градеж и запасяване за зимата.

  6. #2466
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Преди време говорих с един пчелар...
    Moe мнение (нещо от 3-и точки):
    1. Всеки "млад пчелар" в този занаят, трябва "кара бавно". Една от *аксиоми на практично пчеларство* казва - "Препоръчва започване с 2-4 кошера и от 3-и до 5- ет години трябва за натрупване на минимален пчеларски опит и развиване на пчелина.

    2. Трябва честно (преди всички начинания) потърсим от себе си отговор на въпрос - "Кой аз и къде в тоя свят се намирам?" И ако аз от тези 90% хоби-пчелари, кои нямат ни то опит, ни то пари и всички "достижения" за моя сметка:
    - за мен трябва такъв начин за работа, при кой кошер дава не 1-а тенекия в сезон (как то при "комшия") , а 2 или повече.
    - аз не мога да тъпча з захарен сироп пчели на всяко време..."успешен комшия" - може с свои стотици кошери, технологии за "редовна тенекия с мед", финансови загуби, миро гледни точки при 3% печалба в година и т.н.т. - а аз не мога, НЕ ИЗЛИЗАТ СМЕТКИ.

    3. И какво правим? - "Не измислим колело". Вече повече от 100 години пчеларство академично и практично развива и има един куп методи за всеки случай. Повече четем световна проф. литература (браво на интернет!), непрекъснато прилагаме според своя регион различни методи, обсъждаме, споделяме с своя ПРАКТИЧЕН опит, в посока - на максимални (за своя регион) добиви на продукция, при минимални финансови разходи, с СВОИ ръце.

    *сори за развален български

  7. #2467
    Потребител
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    82
    Пчеларски район
    гр.Попово
    Без коментар.
    Подхранването трябва да има цел
    Проф. д-р Кънчо КЪНЧЕВ
    .......„Подбудителното подхранване цели да се подбужда и поддържа инстинктът за размножаване. В този смисъл то се прави основно през пролетта и в края на лятото, преди майката да е ограничила яйценосната си дейност поради намаляване на приноса на нектар и прашец, от природата.
    Подбудителното подхранване през пролетта трябва да започне 50-60 дни преди очакваната първа главна паша като в случая пчеларят трябва да се съобразява и със силата на пчелните семейства. Някои от тях може дори и да нямат нужда от такова подхранване, а при други то да започне и по-рано.”......

  8. #2468
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аман от доктори и професори.Май само преписват от старите книги.На този --- https://www.youtube.com/watch?v=GykEcrxYJPs -някой разбра ли му иновациите. Освен самоизтъкване и хвалби, аз друго не видях.Набора май дава фира.

  9. #2469
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Здравейте
    Вчера по обяд някаде,беше около 9гр. студено,мъгливо и ръмеше.И забелязах единият кошер как почват да пъплят пчели по стената отпред ама мн пчели покриха цялата предна част,даже и малко по земята и в същото време жужаха и вътре и вън.След час цялата работа утихна,но някой пчели явно от студ предимно тези по земята не се прибраха и си умряха.Четох из форума и книгите ама така и не разбрах защо.Та на какво може да се дължи това,че съм малко притеснен?Един "стар пчелар" ми каза водопой ама нещо не ми се вярва.
    Поздрави

  10. #2470
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2013
    Мнения
    19
    ЗдравеЍ БоянГ.

    При мен с подобно поведение протича подмиана на маЍка.
    Обикновено излизат всичките пчели отвьн. Молиа опиши по подробно поведението на пчелите.
    поздрави

 

 
Страница 247 от 683 ПърваПърва ... 147197237245246247248249257297347 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •