Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 587 от 683 ПърваПърва ... 87487537577585586587588589597637 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,861 до 5,870 от общо 6828
  1. #5861
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Явно превода ( на стратегията )от руски -"куца".
    Атанасов какво в пчеларството не куца.
    Но найистина стратегията май не е руска защот автора е Ч.Янг, не знам каква народност е.
    Ето линк към нея:
    http://beejournal.ru/razvedenie-i-so...i-s-trutovkami
    Но ето и линк към друга статия/не е за търтовка ама принципа е същия/ която дава частичен отговор защо не куца стратегията а тя е че чуствителността на пчелите към феромона отделян от майката в неино отсъствие се увеличава от 100 до 1000пъти /разбира се ако не бъркам превода/:
    http://o-paceke.ru/chuvstvitelnost-t...eromonu-matki/
    А се слага мрътва майка защото ако не я приемат и я убият ще я изхвърлят от кошера.
    Признавам в тоя вариант не съм пробвал практически но на една упорита търтовка където си градеше нейни маточници и не залагаше на пита от други кошери и придадох една стара майка не я убиха но и не я приеха 10ина дни /от там мисля че хипотезата че майките могат сами да хапват мед съм склонен да приема/ след това майката изчезна но като заложих пита с разновъзрастово пило от друг кошер си направиха майка и между другото много добра майка, ама май по принцип търтовките си правят добри майки .

  2. #5862
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    .....А се слага мрътва майка защото ако не я приемат и я убият ще я изхвърлят от кошера....
    Големи гимнастики с неясен изход. Ако има снасяща майка под ръка, най-лесно се оправя търтовка. Няма защо да се убива. Поставя се под клетка (тип-капак ) върху пита на участък с храна, с десетина придружаващи пчели. Така остава, докато търтовките престанат да снасят. Това се следи и се разпечатва търтеевото пило за почистване.Няма нужда питите да се бракуват.

    пп. Къде ходите да четете разните дивотии, не знам.

    Снимка0470.jpg

    За такава клетка пиша. В този вид, след почистване от пчелите, пускам майката при майкопроизводство. Когато оправям търтовка, от вътрешната страна слагам ситна мрежа ( може и от комарник ).

  3. #5863
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    ....
    Така, че пак казвам - метода може и да работи, но подозренията не са "странни" и не на последно: ако и да работи, то няма смисъл да се убива майката.
    Цялата работа тръгна от поста на Радо, който сподели че има майка която не снася и два самосменни маточника и отделно семейство търтовка... Реално майката в случая е вече мъртва.. Та затова неговия случай е перфектен да се пробва този метод.... Ако иска разбира се. Аз определено ще го пробвам напред във времето с учебна цел.
    Този пост е редактиран от nikawr; 15.06.2018 в 18:02.

  4. #5864
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    ....
    Видях, че казуса тръгна от запитването на Радо, но аз имам известна слабост към майките - може би е продиктувана от по- слабото ми представяне при развъждането на нови майки. Аз отдавна съм се убедил, че не случайно майкопроизводството е един отделен, цялостен занаят - един човек може да се представя отлично, като пчелар- медопроизводител, но да е пълна катастрофа що се отнася до майкопроизводството. За мен вече съм приел, че второто така и не ми отдава .... "отръки" да го кажем - сякаш трябва да имаш интуиция за тези майки.

    Слувало ми се е през годините например - отводка, нова майка, опложда се, почва да снася, всичко шест плюс, а някой от моите старци рече "тази майка нема да я бъде". Е как нема да я бъде - гледам я едра, хубава, реди пилото, като китайска стена, няма грижи нали. Е тей, ала след седмица отварям - майка няма, пчелите заложили маточници. А де?! Пък се придържам правилото - едно семейство нямали майка, значи нямаш семейство. Така, че съответно аз винаги съм особено предпазлив и внимателен щом става дума за майките - винаги с "едно на ум". И с това "едно на ум" стигнах до едни други заключения, та от своя страна изненадах моите старци с нещо, което те не подозираха - фактически и аз не знам защо се получава така, но от практиката съм установил, че изключително често сработва. Аз пазя всяка оплодена и пронесла майка до последно - калпава, не калпава, аз я пазя. И няма да забравя първия път, когато ми се случи следното. Имах едно семейство, в което как и що не знам, но майката си беше изгубила едното крило - и както си беше с едно крило, куцаща, като баба, пълзеше на една страна, тъй и си снясаше що годе нормално да го кажем, но все пак семейството, като цяло не изглеждаше много добре. Та реших да я подменя, но за всеки случай я отделих с една пита пчели + добавих и една от склада, в отделен сандък. След два- три дена двете пити наснесени плътно - добавих още две. След седмица всичко наснесено - добавих още ... и още ... и още и в слънчогледа това семейство ме приби от мед. Също и презимува без проблем. От тогава до ден днешен никога не елиминирам майка, докато не съм се убедил на сто процента, че наистина е проблемна. Случвало ми се е не един път, в някое семейство майката да спре да снася, пчелите започват да залагат маточници и т.н. - не бързам, отделям майката само с една пита пчели в друг сандък и не правя нищо друго, и мине не мине майката да си пронесе, семейството да си тръгне и да нямам никакви грижи с него.

    Та заради това се хванах за мъртвата майка в този метод. Инак относно търтовките - при ~200 семейства вече не се занимавам с оправяне на търтовки, директно разформировам. Пробвал съм през годините какви ли не методи по темата и по моя опит, мога да кажа следното - търтовка мине ли някакъв период от време, не се наемам да кажа колко точно, но мине ли един период няма оправия и това е. Дори да успее човек да я възстанови, да си има майка и прочие, то пак това семейство на нищо не прилича, а аз определено не обичам слаби семейства. Тъй че към търтовките съм безмилостен, но към майките съм особено търпелив и предпазлив.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #5865
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Големи гимнастики с неясен изход. Ако има снасяща майка под ръка, най-лесно се оправя търтовка. Няма защо да се убива. Поставя се под клетка (тип-капак ) върху пита на участък с храна, с десетина придружаващи пчели. Така остава, докато търтовките престанат да снасят. Това се следи и се разпечатва търтеевото пило за почистване.Няма нужда питите да се бракуват.

    пп. Къде ходите да четете разните дивотии, не знам.

    Снимка0470.jpg

    За такава клетка пиша. В този вид, след почистване от пчелите, пускам майката при майкопроизводство. Когато оправям търтовка, от вътрешната страна слагам ситна мрежа ( може и от комарник ).
    Атанасов имаш право но въпреки всичко принципа е един и в двата метода използват се феромоните/между друхото преди 400г. е писано за тях/но много често неправилно казват за тях че са средство за комуникация но не е точно така по скоро чрез феромоните един индивид влияе на друг много силно изразено е при насекомите.Иначе начини за оправяне на търтовка много като метода на Делтата е най добър за мен и по мое мнение той е много простичък елегантен и ефикасен.

    П.П.Атанасов пропуснал си да прочетеш трудовете на Скиркявичюс /вярно не си фен на руската пчеларска литература ама има доста неща дето не са за подценяване/.

  6. #5866
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    като метода на Делтата е най добър
    Метода на Делтата? Има ли такъв метод или само разводняваме търтовката до отводка без майка?

  7. #5867
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ...Иначе начини за оправяне на търтовка много като метода на Делтата е най добър за мен и по мое мнение той е много простичък елегантен и ефикасен.

    П.П.Атанасов пропуснал си да прочетеш трудовете на Скиркявичюс /вярно не си фен на руската пчеларска литература ама има доста неща дето не са за подценяване/.
    Какво му е доброто, ама така е : един кара отпред, друг харесва отзад. Когато пуснеш майката от клетката след седмица, на нейното място има вече яйца. На даскала майката от маточника ,кога ще почне да снася, ако изобщо почне. Пак да пиша : ша ма уморите с тези търтовки. По-лесно от оправянето им няма.

    На тоя сибирския, името му не мога да прочета, ти искаш трудовете му да чета.

    пп. Няма спор в темата, аз пиша за тези дето ще си изтърсят пчелите в задния двор и ще загубят едно семейство. Нямало време, нашите съседи казват : "времето пари не струва". Еййй , големи англичани станахте.

  8. #5868
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Метода на Делтата? Има ли такъв метод или само разводняваме търтовката до отводка без майка?
    Има
    Има ли рецептата на Дони с ОК

  9. #5869
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Какво му е доброто, ама така е : един кара отпред, друг харесва отзад. Когато пуснеш майката от клетката след седмица, на нейното място има вече яйца. На даскала майката от маточника ,кога ще почне да снася, ако изобщо почне. Пак да пиша : ша ма уморите с тези търтовки. По-лесно от оправянето им няма.

    На тоя сибирския, името му не мога да прочета, ти искаш трудовете му да чета.

    пп. Няма спор в темата, аз пиша за тези дето ще си изтърсят пчелите в задния двор и ще загубят едно семейство. Нямало време, нашите съседи казват : "времето пари не струва". Еййй , големи англичани станахте.
    А аз също не споря за мен е по интересно дали кошер с умряла майка може да стане търтовка /разбира се за известен период от календарно време съобразено със сезона/. А търтовките си ги уважам много яки животни са нещо като катър или муле неще неще и като каже а сега няма спирка.

  10. #5870
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Има
    Има ли рецептата на Дони с ОК
    Някой беше кръстил една, но дали е на Дони? Та и метода на Делтата.

 

 
Страница 587 от 683 ПърваПърва ... 87487537577585586587588589597637 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •