Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 449 от 683 ПърваПърва ... 349399439447448449450451459499549 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,481 до 4,490 от общо 6828
  1. #4481
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от БоянГ Виж публикацията
    Здравейте
    И аз направих грешка като колегата delpi и отделих на три семейства майките а летящата при маточниците.Обаче колегата Nik-m ме филмира и се притеснявам да не ги изтърва.Допълних при летящата със рамки и за три дни,пет рамки ги изградиха на 90% обаче вътре все още е препълнено.Какво бихте ме посъветвали за да не ги гоня?Мога ли да взема рамките който градят и да ги изтръскам по отделените майки хем да ги отслабя или рискувам да ми претрепят майките?Или таранов,незнам вече много се обърках от четене пък нямам кой да питам и практика нямам луда работа.
    Аз този филм съм го гледал за това казвам, толкова ми писна от това положение, че ги оставих на края да рояват, но човек се учи от грешките си за това е хубаво да минеш по този път. Спасението е паша, тръгнели за часове спират роевото.

  2. #4482
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Най лесният начин за чистене на маточници е следният и аз съм го правил няколко пъти.
    Така и така нямаш майка в кошера, взимаш един табла или картон или каквото и да е и го слагаш пред кошера, след това взимаш рамка по рамка, тръскаш пчелите пред кошера и от вече голата рамка махаш маточниците става много по бързо и е по малка е вероятността да пропуснеш някой. А в същото време стимулираш нещо подобно на роене което може да спомогне за спиране на роевото.
    Ще пробвам Да му мислят комшиите

    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз този филм съм го гледал за това казвам, толкова ми писна от това положение, че ги оставих на края да рояват, но човек се учи от грешките си за това е хубаво да минеш по този път. Спасението е паша, тръгнели за часове спират роевото.
    Акацията е в разгара си при мен, макар и не много като количество, а до седмица макс 10 дни ще разпука и първата липа. Дано това спомогне да се укротят.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  3. #4483
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Ще пробвам Да му мислят комшиите
    При мен не е имало проблеми, но пчелите ми са много кротки а комшии нямам. Пробвай ако те натиснат бягай

    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Акацията е в разгара си при мен, макар и не много като количество, а до седмица макс 10 дни ще разпука и първата липа. Дано това спомогне да се укротят.
    Ако отделя може да се е оправило положението, виж ако има принос в кошера значи няма роево. При мен от 8 прегледани в роево преди 10 дена само 2 продължават.

  4. #4484
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2013
    Мнения
    15
    Здравейте,един рой се е закачил на дървото до мойте пчели на височина 6–7м.,моля за съвет как да го уловя.

  5. #4485
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз този филм съм го гледал за това казвам, толкова ми писна от това положение, че ги оставих на края да рояват, но човек се учи от грешките си за това е хубаво да минеш по този път. Спасението е паша, тръгнели за часове спират роевото.
    Интересното е ,че и трите семейства който изпаднаха в роево не са спирали да работят,и сега даже си хвърчат здраво и изградените рамки са почнали да ги пълнят.Иначе и аз ще оставя по един маточник ама сърце не ми дава такива хубави да ги премахвам.Не мога ли да си ги изрежа два черпака пчели от същото семейство и направо във оплодно надалеч?

  6. #4486
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от БоянГ Виж публикацията
    Интересното е ,че и трите семейства който изпаднаха в роево не са спирали да работят,и сега даже си хвърчат здраво и изградените рамки са почнали да ги пълнят.Иначе и аз ще оставя по един маточник ама сърце не ми дава такива хубави да ги премахвам.Не мога ли да си ги изрежа два черпака пчели от същото семейство и направо във оплодно надалеч?
    Интересно, при мен първи симптоми на роево настроение са спиране на градежа, спиране на нектара, висене на пчелите по рамките и в последствие залагане на маточници. И обратно при спирането. Иначе може да направиш оплодни сандъци с маточниците, но слагай повече пчели защото ще се върнат летящите, ако не е над 5км.

  7. #4487
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Златица
    Цитат Първоначално публикувано от kolev70 Виж публикацията
    Здравейте,един рой се е закачил на дървото до мойте пчели на височина 6–7м.,моля за съвет как да го уловя.
    Здравей,ползвай стълба,дълъг прът или удължител за мече,изградена рамка вързана за него и напръскана с примамка за рояци или захарен сироп.Може и рамка с пило,поднасяш до роя и като се прехвърлят на нея сваляш и стръсваш в празен кошер,или сандъче с рамки с основи или изградени/каквито имаш/.
    Успех.

  8. #4488
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ник_м след, като дръпнах майките със три рамки, защото започнаха да залагат майчила, семействата събраха по трисетина кила мед и изградиха трите основи, който им сложих на мястото на взетите.

  9. #4489
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Интересно, при мен първи симптоми на роево настроение са спиране на градежа, спиране на нектара, висене на пчелите по рамките и в последствие залагане на маточници. И обратно при спирането. Иначе може да направиш оплодни сандъци с маточниците, но слагай повече пчели защото ще се върнат летящите, ако не е над 5км.
    Значи така ще направя,утре ще ги изтръскам на чаршав махам маточниците който не харесвам оставям един за семействата и по един в оплодните със повечко пчели,и оплодните вкъщи на балкона надалеч.Акацията при мен тепърва разпуква надявам се не продължат със роевото и да им се отвори работа.

  10. #4490
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ник_м след, като дръпнах майките със три рамки, защото започнаха да залагат майчила, семействата събраха по трисетина кила мед и изградиха трите основи, който им сложих на мястото на взетите.
    Майсторлък При теб пчелите хем море хем планина и мен да ме вземеш и аз ще работя.

 

 
Страница 449 от 683 ПърваПърва ... 349399439447448449450451459499549 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •