Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 386 от 683 ПърваПърва ... 286336376384385386387388396436486 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,851 до 3,860 от общо 6828
  1. #3851
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Относно жиленето и предпазните костюми да кажа няколко думи.Има от този костюм .Нямам случай да ме е жилела пчела през него но...имам случай както си работех над кошера мрежата пред лицето ми се лепнала за мен и ме жилна точно на устната.Освен това имам добри ръкавици от телешка кожа.Не могат да ги пробият но и с тях имам интересен случай.Как точно уцели бодът от иглата която е шиела ръкавицата и жилото премина.
    Тъй,че няма идеална защита.Понякога се подувам сериозно ,понякога само лек сърбеж и минава за няколко часа.Всичко е много относително,зависи къде те е боцнала,колко бързо и как точно си махнал жилото.Май зависи и от възрастта на пчелата

  2. #3852
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2011
    Мнения
    15
    И така колеги , предстои ми преместване на кошерите ми в новият пчелин. Разстоянието между двата е около 100 метра. Според Вас кога е най-подходящо време за операцията?Какви са точните условия ,за да постигна максимален ефект ( да не се върнат в стария пчелин , там няма да има никакъв кошер, както и да не разбутат кълбото и загинат през зимата)?
    С нетърпение очаквам Вашите насоки.

  3. #3853
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от purkinie Виж публикацията
    И така колеги , предстои ми преместване на кошерите ми в новият пчелин. Разстоянието между двата е около 100 метра. Според Вас кога е най-подходящо време за операцията?Какви са точните условия ,за да постигна максимален ефект ( да не се върнат в стария пчелин , там няма да има никакъв кошер, както и да не разбутат кълбото и загинат през зимата)?
    С нетърпение очаквам Вашите насоки.
    Ето няколко теми по този въпрос:
    http://pchelari.com/forum/showthread...B5%D1%80%D0%B8

    http://pchelari.com/forum/showthread...B5%D1%80%D0%B8
    "Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки

  4. #3854
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Здравейте,
    днес направих проучвателна обиколка на насажденията около единия пчелин. Оказва се, че напролет ще съм в "море" от рапица. В двукилометровата зона почти всички насаждения са рапица, останалите са угар и малко пшеница. Освен това имам акация и липа, но не повече от 100 декара от вид. Има и ливади с магарешки тръни, около 100 декара. Пчелина е съставен от 60 бр. отводки на 4 рамки и 30 бр. на 5 - 7 рамки в ЛР корпус. Това в североизточна Добруджа. Четох доста, но ми трябва обобщен съвет - прави 1, после 2 и т. н. Освен да извадя мед през лятото, целта е бройката да стане 200 семейства наесен, така че ще трябва правилна стратегия. Мед от рапица засега не искам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #3855
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Здравейте,
    днес направих проучвателна обиколка на насажденията около единия пчелин. Оказва се, че напролет ще съм в "море" от рапица. В двукилометровата зона почти всички насаждения са рапица, останалите са угар и малко пшеница. Освен това имам акация и липа, но не повече от 100 декара от вид. Има и ливади с магарешки тръни, около 100 декара. Пчелина е съставен от 60 бр. отводки на 4 рамки и 30 бр. на 5 - 7 рамки в ЛР корпус. Това в североизточна Добруджа. Четох доста, но ми трябва обобщен съвет - прави 1, после 2 и т. н. Освен да извадя мед през лятото, целта е бройката да стане 200 семейства наесен, така че ще трябва правилна стратегия. Мед от рапица засега не искам.
    1. През Март (колкото по-рано, по-добре) при хубаво време тия дето сега са на 4 пити ги събираш 2в1. После ще ги делиш точно в края на слънчогледа. Това дето е угар, част от него ще бъде слънчоглед. А дали ще станат 200, трудно е да се гадае.

  6. #3856
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Здравейте,
    днес направих проучвателна обиколка на насажденията около единия пчелин. Оказва се, че напролет ще съм в "море" от рапица. В двукилометровата зона почти всички насаждения са рапица, останалите са угар и малко пшеница. Освен това имам акация и липа, но не повече от 100 декара от вид. Има и ливади с магарешки тръни, около 100 декара. Пчелина е съставен от 60 бр. отводки на 4 рамки и 30 бр. на 5 - 7 рамки в ЛР корпус. Това в североизточна Добруджа. Четох доста, но ми трябва обобщен съвет - прави 1, после 2 и т. н. Освен да извадя мед през лятото, целта е бройката да стане 200 семейства наесен, така че ще трябва правилна стратегия. Мед от рапица засега не искам.

    От 60 да ги направиш 200 си е доста голяма стъпка според мен.Не залагай само на бройка,а на качество,защото ако не са силни есента не се знае колко ще иззимуват.Също така изчакай да видиш колко ще иззимуват от сегашните,да не се окаже,че напролет имаш да възстановяваш.
    А и когато залагаш на увеличение на бройката,постоянно ще ги отслабваш,а това почти веднага изключва ваденето на мед.С две думи казано - не може хем да искаш да вадиш мед,хем да увеличаваш толкова много!

  7. #3857
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Не е за тука ама..... Ремонтираме на 1 комшия трактора, сваляме задната джанта. Аз лично знам, че такива гайки при свалянето се подреждат по реда на отвиването и после се завиват по същия ред. Ама комшията ги омеша. Казва, че има вероятност да ги е уцелил коя гайка от кой болт е. Направо му казах, че като ги завие и види че ги е уцелил- да върви в тото-то да си пуска фиш.

  8. #3858
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Освен да извадя мед през лятото, целта е бройката да стане 200 семейства наесен, така че ще трябва правилна стратегия. Мед от рапица засега не искам.
    Тази година от реално 14 презимували отводки(ЛР) станаха до края на годината 70 отводки, които в момента са на 8-9 рамки(имам няколко и на по 7).
    И рамки нямах, и градиха!
    Напълно е възможно да ги направиш 200, но както Матеев пише-или мед , или отводки-двете заедно е невъзможно.
    И мноого сироп!
    В сметката не слагам 4 семейства които бях решил да са само за мед, но в процеса ги разграбих и тях да подсилвам.
    Накрая успях да извадя 20 буркана мед от 3 години занимание с пчели

  9. #3859
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    При такава сравнително бедна паша, аз лично не виждам изобщо никакъв смисъл да се увеличава броя на кошерите в пчелина, тази бройка е напълно достатъчна - какво ще ядат тия евентуални 200 кошера?...отделно, че това са зазимени отводки на по 4 рамки, а не силни семейства на 7-8 рамки....и отделно, че една-трета от тях ще са калпави, и няма да се развиват добре, и ще кретат едвам-едвам.

  10. #3860
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Тази година от реално 14 презимували отводки(ЛР) станаха до края на годината 70 отводки, които в момента са на 8-9 рамки(имам няколко и на по 7).
    На колко пити бяха тия 14 отводки, миналата година Октомври!?! Съмнява ме да са били на 4 пити.

 

 
Страница 386 от 683 ПърваПърва ... 286336376384385386387388396436486 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •