Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 291 от 683 ПърваПърва ... 191241281289290291292293301341391 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,901 до 2,910 от общо 6828
  1. #2901
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Интересното е че рояка си го хванах без нито едно ужилване.Тово най вероятно се дължи на пчелар който беше до мене и ми вдъхна спокойствие
    Роевите пчели трудно жилят, излизат с препълнени гушки с мед и им е трудно мероприятието жилене, та не е заради пчеларя до теб. Ти сега следи младата майка в кошера ,кога ще се оплоди и заснася.

  2. #2902
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Аз преди да излети рояка със сигурност пренесох прясно пило в друг кошер при опит да предотвратя роенето така че като чели наличието на прясно пило не им пречи да се роят.Рояка излетя на другия ден при първото хубаво време.Понеже съм начинаещ възможно е рояка да е от друго място но се беше закачил на 10м от кошера и съм почти сигурен че са си моите питомци.
    В някоя от пчеларските книги съм чел, че при роево настроение, след запечатването на маточниците, пчелите спират да хранят майката, тя отслабва и добива способност да лети. При това положение, логично е, майката да спре да снася яйца, щом пчелите не я хранят с пчелно млечице.

  3. #2903
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Като стана дума за пчеларска литература:

    От едно пчелно семейство може едновременно да изле*тят два роя само ако излитането на първия рой е било задържано от неблагоприятни климатични условия до излюпването на младата майка. В такъв случай при роенето едновременно с първия излита и вторият рой. Обикновено двата роя образуват едно кълбо. Те изли*тат заедно и тогава, когато преди роенето, а понякога и по време на роене загине старата, оплодената майка. Пчелите, останали без майка, се връщат обратно в ко*шера и изчакват излюпването на младата майка. След това осиротелият първи рой излита заедно с втория, но с младата неоплодена майка. Изолирането на майката в плодника преди очакваното роене не може да пре*дотврати роенето. Роят (всъщност излитат първият и вторият рой) излита с младата майка, а майката, снася*ща яйца, остава изолирана в кошера. Пчеларят устано*вява това след роенето на семейството при прегледа на кошера (той е полупразен).
    Как може да се предотврати образуването на сбо*рен рой?

    Образуването на сборен (голям) рой може да се пре*дотврати по следния начин. Кошерът с роилото се семейство се премества на друго място в пчелина. На негово място се поставя друг кошер, в който има восъчни основи и една празна пита. В този кошер се пуска улове*ният (първият) рой, поставя се капакът (покривът) и се отваря прилетната дъска. Тогава към роя се присъединя*ват всички летящи пчели, които се намират извън ко*шера, както и тези от преместения (първоначалния) кошер. По този начин роилото се семейство остава без летящи пчели и затова не трябва веднага да се подхран*ва и пои с вода. От него може да се използват всички запечатани маточници, като се оставя само един, по възможност най-стария (тъй като пчелите ц без това ще разрушат маточниците). Това семейство не може да се рои втори път през същата година. В продължение на една седмица то изглежда като че ли ще загива, но след 7 дни младите пчели стават летящи. Ако липсва па*ша, роят трябва да се подхранва обилно още от следва*щия ден. След една седмица плодникът вече е изграден и в килийките има снесени яйца. Десет дни по-късно двете пчелни семейства са еднакво силни и когато започне паша, я използват максимално. В основното (роилото се) се*мейство старата майка може да се смени с млада, коя*то се излюпва от оставените роеви маточници. При това е необходимо да се провери дали майката вече снася яйца.

    Роят се връща обратно в своя кошер само при случайна загуба на майката или при крайно неблагоприятни кли*матични условия, и то веднага след роенето, докато не се е заселил. Излетелият рой обикновено има жилище, от*крито от пчелите разузнавачки, откъдето вече не се връща. Много рядко роят излита, без предварително да е намерил място за заселване. В този случай той отлита на десетки километри от кошера и не може да намери обратния път.Как може да се установи от кой кошер е излетял рой?

    При намиране на рой пчеларят често не знае от кой ко*шер е излетял. Това може лесно да се установи с помощта на пчели, обсипани с брашно. За целта от роя се взема малък брой пчели и те се поставят в кибритена кутий*ка, в която има брашно. След събирането на роя пчелите се пускат да излетят от кутийката. Отначало те летят към мястото, където е бил роят, но тъй като не го от*криват там, се насочват към кошера, от който са се рои*ли.

    http://www.agro-consultant.net/zhivo...helarstvo.html



  4. #2904
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Роенето е комплексен и сложен процес, върху който оказват влияние много фактори. Ако пика на развитие на един кошер съвпадне с настъпване на главна паша и има пространство за развитие и градеж кошера няма да се рои. ако се разминат и се забави пашата поради влошени условия, ще настъпи роене. Тъй като множество пчели остават без работа, трупат се в кошера от там се затруднява дневната вентилация при по-високите външни температури всичко това са фактори, които провокират роевото състояние.

  5. #2905
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Роенето е комплексен и сложен процес, върху който оказват влияние много фактори. Ако пика на развитие на един кошер съвпадне с настъпване на главна паша и има пространство за развитие и градеж кошера няма да се рои. ако се разминат и се забави пашата поради влошени условия, ще настъпи роене. Тъй като множество пчели остават без работа, трупат се в кошера от там се затруднява дневната вентилация при по-високите външни температури всичко това са фактори, които провокират роевото състояние.
    Ако на такова семейство, му отнемеш всичкия мед и перга, дали ще рои?

  6. #2906
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Ако на такова семейство, му отнемеш всичкия мед и перга, дали ще рои?
    опитай да видим и сподели резултата.

  7. #2907
    Аз съм виждал резултата много пъти и той е един и същ, но ми е любопитно какво мислят руските академици. Но понеже няма как да ги попитам тях, питам теб като отлично запознат с техните теории.

  8. #2908
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Аз съм виждал резултата много пъти и той е един и същ, но ми е любопитно какво мислят руските академици. Но понеже няма как да ги попитам тях, питам теб като отлично запознат с техните теории.
    Като голям пчелар с много опит би следвало да знаеш че глада също е предпоставка за роене. С това следва да имаш отговор на въпроса си.

  9. #2909
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Мината година в нашия район беше същата ситуация и нямаше роене. Пчелите когато нямат достатъчно запаси , не се роят, защото с празни коремчета няма да оцелеят в състояние на гол рой.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #2910
    Пчелар станах преди 3 дни. А голям никога няма да бъда. Ти имаш логическо мислене, та я помисли малко, как роя напуска кошера и какво прави после. Сигурен съм че ще се сетиш.

 

 
Страница 291 от 683 ПърваПърва ... 191241281289290291292293301341391 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •