Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 128 от 683 ПърваПърва ... 2878118126127128129130138178228628 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,271 до 1,280 от общо 6828
  1. #1271
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    Понеже съм нов пчелар и тази година ми се падна да се грижа сам за кошерите имам едно питане.
    Поръчал съм за 15,05 10 майки и мислех да и сложа пити със запечатено пило но дядо ми каза че трябва питите да са без пило защото като има пило и младите пчели които го топлят ще обият майката мислеики си че си имат маика като имат пило и моля за съвет.

  2. #1272
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Миналата година отделих 10 отводки на по 2 рамки запечатано пило и им придадох неоплодени майки и ги приеха на 100%. Ако стърсиш няколко пити с млади пчели без пило още по голяма вероятността да приемат майката. Младите пчели не могат да хилят.

    Ако има отворено пило и пчелите усетят липсата на майка и започват за залагат маточници, тогава не приемат друга майка.

  3. #1273
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    колеги моля за съвет,преди няколко дни на 4 от по слабите си семейства отделих майките в нов корпус с плътна преграда,над до сегашния им с две пити пило,една медопрашецова и една празна.Долу в плодника поставих по един маточник взет от семейства правещи самосмяна.Исках да им придам хубав и качествен маточник от който ще ми се излюпи добра майка.На следващия ден в две от семействата новите майки се бяха излюпили,а в другите две все още не.Днес 3 дена след манипулацията в двете семейства маточниците все още не се бяха излюпили,но при проверка и в 4-те семейства имаше заложени спасителни маточници.Възможно ли е да залагат спасителни маточници въпреки че се е излюпила нова майка или го правят инстинктивно докато майката не се оплоди?

  4. #1274
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Първо - знаеш ли КОГА ТОЧНО би трябвало да се излюпят придадените маточници по график? Т.е. всички ли са на една възраст?

    На втория въпрос -неоплодените майки отделят по-малко количество (и различна бленда) феромони от оплодните майки над 30 дневна възраст. Понякога, докато се излюпи младата майка, залагат маточници. След няколко дена пчелите сами ги разрушават, а пък ако достигнат до стадий какавида, започват да отделят феромони и майката ги възприема като потенциална заплаха и би трябвало да ги прегризе и убие.
    В случаите когато има майка и има и маточници, или според пчелите майката не е качествена, или има несъответствие (временно) между "очакванията" на пчелите и химическите сигнали на майката ( поради различен генетичен състав на майка и пчели, високи нива на патогени вътре в кошера или по-бавно достигане до нивата феромони, които нормално трябва да отделя).
    За да отговоря на кратко - нормално не би трябвало да има маточници. Ако не бъдат разрушени, трябва да ги разрушиш ти, ако пак заложат, значи майката трябва да бъде сменена.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #1275
    Наблюдател
    Регистриран
    22.08.2014
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Габрово
    Здравейте и от мен!
    Получих кошер ДБ. Тази пролет е останал без пчели. В плодника, повечето рамки са магазинни, а под тях са изградени далаци пълни с мед. На самите далаци восъка е хубав, изглежда много добре. Рамките също са изградени, но килийките са пробити, няма мед, има само кристалчета и умрели пчели. Въпроса ми е дали този мед от далаците мога да го консумирам или да го използвам за ракия? На пчели не смея да го дам.

  6. #1276
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И така ако се гледат кошери, затова изчезват пчелите. Колега, това не е за теб.
    По-добре на ракия. Не е ясно с какво е третиран или пък може изобщо да не е третиран. Но както и да е.
    По-добре си купи мед от колкото този да го консумираш. Това е моя съвет.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #1277
    Наблюдател
    Регистриран
    22.08.2014
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Габрово
    Благодаря, Евгени за бързия отговор. Меда ще го разтворя във вода и за ракия, а другия восък по рамките ще претопя.

  8. #1278
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Като разтваряш меда следи захатноста да не пада под 23%-24%.

  9. #1279
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Нормално ли е на две рамки от един корпус,да има толкова много търтиево пило?
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0479.JPG
Прегледи:      332
Размер:	256.7 KB
ID:	4235Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0481.JPG
Прегледи:      331
Размер:	247.4 KB
ID:	4236Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0482.JPG
Прегледи:      331
Размер:	242.7 KB
ID:	4237Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0480.JPG
Прегледи:      330
Размер:	262.9 KB
ID:	4238

  10. #1280
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Като разтваряш меда следи захатноста да не пада под 23%-24%.
    Когато правиш ракия захарноста трябва да е 18-20%, а за вино е 23-24%

 

 
Страница 128 от 683 ПърваПърва ... 2878118126127128129130138178228628 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •