Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 566 от 683 ПърваПърва ... 66466516556564565566567568576616666 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,651 до 5,660 от общо 6828
  1. #5651
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Сефте чувам основи да "изветреят", ако са трошливи, то са били такива още в кашона - нещо, което за съжаление никак не е рядкост.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #5652
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Сефте чувам основи да "изветреят", ако са трошливи, то са били такива още в кашона - нещо, което за съжаление никак не е рядкост.
    Определено има разлика от основи държани в кашона и основи на открито. В кашона, ако се държат, също стават други. Това както пише в книгите се оправя на слънчева светлина. Трошливостта зависи най - вече от температурата. Ако и при по - висока температура се трошат би трябвало да се замислим.

  3. #5653
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Днес открих четири без майки,на трите им дадох по един вестник и готово,четвъртото обаче ме хвърли в размисъл- няколко люпещи се пчели и три красиви маточника,единия запечатан.Казват че вече има търтеи,но аз не съм ги виждал(което не означава че няма).Съвет?..

  4. #5654
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Можеш да ги оставиш и да експериментираш, някъде около теб може да има пчелин с търтовъчно семейство и да се оплоди майката, но качеството и под съмнение. Най-добре обединявай да не си губиш времето. Когато майките са захранени и снасят и дойде подобен студ като този в края на февруари, майките могат да простинат и загинат, не само да спрат яйцеснасянето. В момента преглеждам моите, имам един със запечатано пило и затрита майка, не са могли да заложат маточници.

  5. #5655
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Златица
    Аз вече си имам една нова майка на около две седмици.
    Ако няма търтеи до колко време може да не се оплоди без последствия за последващо развитие,и има ли такъв вариант?

  6. #5656
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Гецата Виж публикацията
    Аз вече си имам една нова майка на около две седмици.
    Ако няма търтеи до колко време може да не се оплоди без последствия за последващо развитие,и има ли такъв вариант?
    Ако и днес не се е оплодила,отпиши я.Следващата седмица както я дават,няма да има тази възможност.Пак ще снася и след това ,но търтейчета.Появи ли се пило в този кошер обърни внимание какво е.Ако е станала търтовка,убий я и на другия ден сложи пита с прясно снесени яйца.Предполагам, че нямаш запасни майки?

  7. #5657
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Гецата Виж публикацията
    Аз вече си имам една нова майка на около две седмици.
    Ако няма търтеи до колко време може да не се оплоди без последствия за последващо развитие,и има ли такъв вариант?
    Според различните автори между 30 и 40 дни. След това остава завинаги девствена. В момента май имам една такава родена някъде в септември или октомври така, че като се оправи времето ще я сменя. За твоята се оглеждай, но ако до две седмици не пронесе, сменявай или обединявай. По това време филма с придаване на пита с открито пило няма да го дават, така че действай.
    Keep Walking...

  8. #5658
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    От силния вятър който преживяхме ми остана един кошер без майка. Поставих пило от другия до него и си произведе майка на 15 февруари. Днес я проверих и нямаше все още яйца. Вече мина месец. Както каза Гогол, ако не се е заплодила днес то няма кога вече, но експеримента си е експеримент.

  9. #5659
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    От силния вятър който преживяхме ми остана един кошер без майка. Поставих пило от другия до него и си произведе майка на 15 февруари. Днес я проверих и нямаше все още яйца. Вече мина месец. Както каза Гогол, ако не се е заплодила днес то няма кога вече, но експеримента си е експеримент.
    Според мен - няма шанс, но ...надеждата умира последна. При прегледите при мен почти не видях търтей, а и в случаи на налични такива дали са годни изобщо? По това време и в близките 20-30 и повече дни едва дали ще има и достатъчно на брой и годни търтей за оплождането й. А пък и за майката вече ще е късно.
    Keep Walking...

  10. #5660
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Според мен - няма шанс, но ...надеждата умира последна. При прегледите при мен почти не видях търтей, а и в случаи на налични такива дали са годни изобщо? По това време и в близките 20-30 и повече дни едва дали ще има и достатъчно на брой и годни търтей за оплождането й. А пък и за майката вече ще е късно.

    Както съм писал и преди, опита е правен и се е получавал, но тази година нещо се бавят нещата, а и поради студеното време може би не излизат търтеите. То аз и нямам толкова време да съм на пчелина сега. Днес до 14 00 часа не беше много топло, защото ме беше и слънчево при нас. След това се стопли, но ....не бях вече там. Та какво е станало....?

 

 
Страница 566 от 683 ПърваПърва ... 66466516556564565566567568576616666 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 12 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •