Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 574 от 683 ПърваПърва ... 74474524564572573574575576584624674 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,731 до 5,740 от общо 6828
  1. #5731
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Оставил съм тази работа на пчелите. Аз само премахвам запечатаните маточници на петия ден. Е, доста съм купил, за две години към петдесет броя, но от тях една няма оцеляла.
    Надявам се, че си си направил извод за качеството на майките които се предлагат масово. Отделно че с тях не знаеш какво си вкарваш в пчелина като патогени.
    Праща ли за анализ проби миналата година от умрелите пчели по бетона пред кошерите, че не помня?

  2. #5732
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Утре е денят на истината, стискайте палци - за втори път ще се опитам да пренасям личинки( първия път беше мин.г.)....преди няколко дни видях най-накрая запечатано търтеево пило, и се полакомих да опитам да си произведа майки, изтръсках от две силни семейства по 2-3 пити с пчели, за да подсиля отглеждача, онзи ден му отнех всичкото пило - открито и запечатано, а преди 3 часа и майката в отводка, утре сутринта пренасям какви да е личинки, и после към 18ч. ще ги махна и ще пренеса личинки от селектираното семейство, 15 чашки на една летва, искам качество - да видим какво ще излезе накрая!!!

  3. #5733
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Утре е денят на истината, стискайте палци - за втори път ще се опитам да пренасям личинки( първия път беше мин.г.)....преди няколко дни видях най-накрая запечатано търтеево пило, и се полакомих да опитам да си произведа майки, изтръсках от две силни семейства по 2-3 пити с пчели, за да подсиля отглеждача, онзи ден му отнех всичкото пило - открито и запечатано, а преди 3 часа и майката в отводка, утре сутринта пренасям какви да е личинки, и после към 18ч. ще ги махна и ще пренеса личинки от селектираното семейство, 15 чашки на една летва, искам качество - да видим какво ще излезе накрая!!!
    Що ми се чини, че си объркал стартер с отглеждач.

  4. #5734
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    2 в 1 на Палмолив, както се казва...тръпката е да видя колко личинки ще захранят, че мин.г. захраниха само 8 от 30, и затова сега съм заложил 15, и без това нямам много кошери, от които да взема пчели за отводки, ако захранят и 8-9 качествени маточници - удрям дупето в тавана!!

  5. #5735
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    2 в 1 на Палмолив, както се казва...тръпката е да видя колко личинки ще захранят, че мин.г. захраниха само 8 от 30, и затова сега съм заложил 15, и без това нямам много кошери, от които да взема пчели за отводки, ако захранят и 8-9 качествени маточници - удрям дупето в тавана!!
    Миналата година пак с двойно пренасяне ли ги прави, да не си ги издавил. При тази схема, която гласиш, би трябвало да приемат почти 100%.

  6. #5736
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Не, с единично пренасяне и без премахване на всичкото пило, осъзнах две грешки, които направих, сега съм ги отстранил уж!!..ще видя какво ще излезе накрая.

  7. #5737
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    19
    Здравейте, един от кошерите ми ( дадан- блат 10р. ) в момента е на 10 рамки от които 6 с пило. Акацията ми е основна паша, но още е далече- към 20 май. Мога ли да сложа още един плодник върху първия, и да го заредя с изградени рамки и основи ?
    Няма ли да се разшири прекалено гнездото и да възникне опсаност от простудяване на пилото, все пак нощните температури са около 10гр. И ще се качи ли майката, в горния плодник да снася.
    Всичко това, с цел да предпазя семейството от роене и да имам силно семейство за пашата?
    Препоръки?

  8. #5738
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
    Здравейте, един от кошерите ми ( дадан- блат 10р. ) в момента е на 10 рамки от които 6 с пило. Акацията ми е основна паша, но още е далече- към 20 май. Мога ли да сложа още един плодник върху първия, и да го заредя с изградени рамки и основи ?
    Няма ли да се разшири прекалено гнездото и да възникне опсаност от простудяване на пилото, все пак нощните температури са около 10гр. И ще се качи ли майката, в горния плодник да снася.
    Всичко това, с цел да предпазя семейството от роене и да имам силно семейство за пашата?
    Препоръки?
    По старите книги двукорпусната ДБ система я описваха с поетапно разширяване. По спомен: част от долния плодник се покрива с платно, слага се горен, в който се качва рамка ( рамки ) с пило, храна и ВО. Броя на рамките зависи от силата на семейството.Незаетото пространство се ограничава с преградна дъска.В долния корпус се допълва с ВО.

    пп. А спецовете от Странджа работят така : https://www.youtube.com/watch?v=Dns4jiJ3Des

  9. #5739
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    По старите книги двукорпусната ДБ система я описваха с поетапно разширяване. По спомен: част от долния плодник се покрива с платно, слага се горен, в който се качва рамка ( рамки ) с пило, храна и ВО. Броя на рамките зависи от силата на семейството.Незаетото пространство се ограничава с преградна дъска.В долния корпус се допълва с ВО.

    пп. А спецовете от Странджа работят така : https://www.youtube.com/watch?v=Dns4jiJ3Des


    Не знам в кои книги си го чел това за платното,но по пътя на логиката ако сложа платното на част от долните рамки би трябвало да затопля гнездото там повече.Така според мен майката ще остане винаги долу колкото и да си стеснил горе.По добрият вариянт може би е отваряне на входа до макс и парцаля да е отгоре.
    Не твърдя,че това е правилния начин търся логика.А тоя от Странжа има рапица и ако беше дал господ моете време на него, щеше да има супер резултат.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #5740
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
    Здравейте, един от кошерите ми ( дадан- блат 10р. ) в момента е на 10 рамки от които 6 с пило. Акацията ми е основна паша, но още е далече- към 20 май. Мога ли да сложа още един плодник върху първия, и да го заредя с изградени рамки и основи ?
    Няма ли да се разшири прекалено гнездото и да възникне опсаност от простудяване на пилото, все пак нощните температури са около 10гр. И ще се качи ли майката, в горния плодник да снася.
    Всичко това, с цел да предпазя семейството от роене и да имам силно семейство за пашата?
    Препоръки?


    Има опасност да изхвърлят пило ако застуди времето.За мен пилото ти е малко за втори корпус ДБ.Аз бих сложил магазин,но това си е мое мнение и не искам да ти го втълпявам.Как казва един мой приятел и Модернизатора всичко е ,,Относително"
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 574 от 683 ПърваПърва ... 74474524564572573574575576584624674 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •