Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 571 от 683 ПърваПърва ... 71471521561569570571572573581621671 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,701 до 5,710 от общо 6828
  1. #5701
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Има ли подходящ момент кога да убиеш\осъкатиш майката. Аз мисля днес? Също искам да ми кажете като преместя една пита с пило от другия ми кошер, доста е як, дали трябва да я пръсна с нещо заради чуждата миризма.
    По - горе ти описах най - лесния вариант и кога. Какво значи доста як? Това е много относително. Ако ще поставяш пита само с пило не ти е необходимо да я пръскаш с нищо. Ако има пчели - това е друг въпрос. Трябва да напръскаш и питата и кошера в който ще я поставяш.

  2. #5702
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Това за 1ви път го чувам, също съм хващал толкова много майки и никога не съм имал проблеми. Каква е логиката да я убият, единственият вариант е ти да я смачкаш и да умре след това. Така мисля аз.
    Също за мен, слабо семейство няма как да оправиш без да му подмениш майката. Каквито и мерки да вземеш майката винаги си остава клапава, не стесняване, не пило, не каквото и да е било. Временно се оправи и след време пак клекне.
    Адаш, имах предвид с голи ръце, а не с ръкавици. Майката има определена миризма, и когато я вземем с голи ръце е възможно да променим миризмата, а от там да провокираме нападение над майката. Поне така ме е учил баща ми, а честно казано аз не съм пробвал да я взема в ръце и после да я пусна пак... така са ме учили просто. Може да е суеверие, но в логиката на стария виждам смисъл и затова не пипам.
    Иначе неплодни новоизлюпени майки съм гонил из кошера с гола ръка...
    Този пост е редактиран от nikawr; 10.04.2018 в 15:49.

  3. #5703
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Има ли подходящ момент кога да убиеш\осъкатиш майката. Аз мисля днес? Също искам да ми кажете като преместя една пита с пило от другия ми кошер, доста е як, дали трябва да я пръсна с нещо заради чуждата миризма.
    Ако ще осъкатяваш днес, не прехвърляй пило от другия кошер, или ако прехвърлиш гледай да има много малко прясно пило. Щом ще е пита с пило без пчели не пръскаш с нищо. По добре разпечатай една пита мед и разцепи пилото на слабия с нея и още една празна ако имаш. Така след осъкатяването ще засилиш вероятност за залагане на маточници и ще стимулираш отделянето на повече пчелно млечице. Поне при нас това работи добре.

  4. #5704
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Адаш, имах предвид с голи ръце, а не с ръкавици. Майката има определена миризма, и когато я вземем с голи ръце е възможно да променим миризмата, а от там да провокираме нападение над майката. Поне така ме е учил баща ми, а честно казано аз не съм пробвал да я взема в ръце и после да я пусна пак... така са ме учили просто. Може просто да е суеверие, но в логиката на стария виждам смисъл и затова не пипам.
    Иначе неплодни новоизлюпени майки съм гонил из кошера с гола ръка...
    Аз ги маркирам с голи ръце и не съм имал проблеми.

  5. #5705
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Kowalski Виж публикацията
    Аз ги маркирам с голи ръце и не съм имал проблеми.
    Това с маркирането с голи ръце, макар, че и аз го правя, се чудя все пак дали не им се нанася понякога и вреда. Ще кажем, че работим внимателно и без натиск. Ха, ха...все едно да ме хване някакъв великан за крака и крака ми да изглежда колкото на майката спрямо моите пръсти. Дали ще успее да не ми намачка кокалите?

  6. #5706
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Тези същества не са толкова крехки,колкото си мисллим.Затова продължаваме по същия дух.

  7. #5707
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Адаш, имах предвид с голи ръце, а не с ръкавици. Майката има определена миризма, и когато я вземем с голи ръце е възможно да променим миризмата, а от там да провокираме нападение над майката. Поне така ме е учил баща ми, а честно казано аз не съм пробвал да я взема в ръце и после да я пусна пак... така са ме учили просто. Може да е суеверие, но в логиката на стария виждам смисъл и затова не пипам.
    Иначе неплодни новоизлюпени майки съм гонил из кошера с гола ръка...
    Аз ги пипам предимно с голи ръце, в началото слагах тънки ръкавици, но вече не ги ползвам. Всички познати работят така с голи ръце и до сега не бях чувал такова нещо, за това ме учуди! Майката има силни феромони и не вярвам пчелите да не могат да ги усетят колкото и да я пипаш. Това съм го чувал за зайци, но се оказа че и там е абсолютно суеверие.

  8. #5708
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Kowalski Виж публикацията
    А през целия цъфтеж ли ще са така злобни?
    Принципно –не.Сега/първо пръскане/ пръскат с химикал който ги дразни,следващите пръскания са с други,които не ги дразнят.Зависи от арендатора,би трябвало да предупреди за да ги затвориш за 2–3 часа.При мен поне е така.

  9. #5709
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    При мене няма много рапица,но има стотици декари череши.Може би някои остроумници пръскат цъфналите череши.Рапицата иначе тук-таме пожълтя.

  10. #5710
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Затворих го защото не знаех какво да го правя точно. По принцип знам че от миналата година майката бе слаба, това е и пирчината кошера сега да е слаб. Запечатаното пило е равно, навън си е топло. Не мисля че трябва да се топлят. Чел съм не малко варианти за подсилване, единия е разменянето на местата, но така ме е страх да не си съсипя другия кошер. Мисля да взема просто една пита с прясно пило и да го сложа в слабия, като го стесня от 8 на 5 рамки. И ако намеря майката да я осъкатя и да чакам да си направят нова? Така ще стане ли? Ако мислите че не е добра идея ще им разменя местата. Но трябва да ми кажете кога и зс колко време. Също дали трябва да пръскам вкараните пити с нещо\чувал съм ракия, и т.н. Мерси.
    Колега,зависи какви цели преследваш с твоите 2 кошера–да си изкараш мед от силния за децата и семейството или да запазиш броя на кошерите и в последствие да ги увеличиш в края на май.
    Щом пилото е редовно,майката не ти е виновна.Просто нямаш достатъчно пчели които да се грижат за по–голямо количество пило.Тия 8 рамки покрити ли са с пчели?Ако не–колко пити се покриват от пчели плътно.Казваш, навън си е топло.Да топло е,но от 11,30 ч. до 16,30ч. А вечер,към полунощ как е? А към 2–3ч ? Пчелите не работят по часовник.Хранят мойката и подготвят килийки за снасяне толкова,колкото могат да покрият през нощта.Сега нощите за тях са зимните месеци през които отглеждат по 1 капачка пило.
    Свий на 2–3 рамки/или повече в зависимост от пилото/,покрий отгоре на 2/3 в/у пилото заедно със преградната дъска,разпечатай мед зад преградната дъска и след 6–9 дена ще провериш каква е площта на прясното пило.
    С пита прясно пило нищо няма да стане–няма кой да го храни и топли предполагам.Ако ще слагаш пита,по–добре е да е с люпещо се пило,ако нямаш паша в момента и не чакаш мед.Ако питата е и с пчели,напръскай двата кошера/вътре/ с ракия и след 5–6 минути прехвърляй.Има и още ,още начини да го подсилиш.

 

 
Страница 571 от 683 ПърваПърва ... 71471521561569570571572573581621671 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •