Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 570 от 683 ПърваПърва ... 70470520560568569570571572580620670 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,691 до 5,700 от общо 6828
  1. #5691
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Само го стесни без да даваш пита с пило. Няма смисъл да спъваш другия кошер, освен ако е много силен и може да му отнемеш една пита с запечатано пило като противороева мярка.
    А колкото опита да осъкатиш майката и да предизвикаш самосмяна много внимавай. Не хващай майката с ръце, защото има голяма вероятност да я убият като я върнеш в кошера. Ако искаш да я осъкатиш, вземи с повдигача малко мед от самия и кошер и я нацапай леко с него, тя ще стане бавно подвижна и с едни малки ножички внимателно им орежи крилата както е на питата. Пчелитя ще я изчистят и най-вероятно ще заложат самосменни матоници. През това време е вероятно майката ще засили яйцеснасянето, което да не събужда в теб съжеление за сторенето...
    Поради малкия опит на колегата е по - добре да извършва по - малко сложни манипулации. Като направи бройка, тогава може да си прави експерименти. Не, че и сега не може де.

  2. #5692
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Поради малкия опит на колегата е по - добре да извършва по - малко сложни манипулации. Като направи бройка, тогава може да си прави експерименти. Не, че и сега не може де.
    Така или иначе, ако обърка нещо при рязенто майката си заминава. Да послуша съвета ти и да изчака да направят малко повече пчели, и после да се пробва със предизвикването на самосмяна, няма нищо страшно и фатално... нека се пробва, така се учи!
    Само да не ореже крилата на някой търтей.... .... шегувам се!!! : )))))))))))))))))))))))))))))))

  3. #5693
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Пръскали са рапицата.Днес при мен цял ден луноходите кръстосваха нивите с рапица,за която си бях помислил че е удавена от наводненията.Но излезе куче марка,даже вече
    А през целия цъфтеж ли ще са така злобни?
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 10.04.2018 в 11:27.

  4. #5694
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Аз категорично съм привърженик на убийството в този случай, въпреки препълнената ми с милосърдие душа.
    В последните няколко години два такива случая имам - едва кретат, живи обаче и оцеляват. Емии - стисна М и я пусна вътре, на следващата година - перфектно семейство.
    Тва със стискането става май-юни - благоприятен момент, пък и да съм уверен, че така не бива да продължава...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #5695
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Така или иначе, ако обърка нещо при рязенто майката си заминава. Да послуша съвета ти и да изчака да направят малко повече пчели, и после да се пробва със предизвикването на самосмяна, няма нищо страшно и фатално... нека се пробва, така се учи!
    Само да не ореже крилата на някой търтей.... .... шегувам се!!! : )))))))))))))))))))))))))))))))
    Да. Няма проблем, ако се пробва и на майката, но това с осакатяването ми се струва калпава работа. Като новобранец съм го опитвал няколко пъти, но освен загуба на ценно време, друго не забелязах. Затова винаги предлагам тотоални мерки, но в подходящия момент.

  6. #5696
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Пръскали са рапицата.Днес при мен цял ден луноходите кръстосваха нивите с рапица,за която си бях помислил че е удавена от наводненията.Но излезе куче марка,даже вече

    А през целия цъфтеж ли ще са така злобни?
    Принципно не. При мен са раздразенени 2-3 дена като пръскат, после се успокояват, но зависи и как, с какво, и през колко време са решили да пръскат по време на цъфтежа. Миналата година бяха учудващо кротки, но е имало години когато не можеш в двора да влезеш....
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 10.04.2018 в 11:37.

  7. #5697
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Да. Няма проблем, ако се пробва и на майката, но това с осакатяването ми се струва калпава работа. Като новобранец съм го опитвал няколко пъти, но освен загуба на ценно време, друго не забелязах. Затова винаги предлагам тотоални мерки, но в подходящия момент.
    Реално, ако нямаш друга майка под ръка нишо не губиш освен макс 5 мин. за манипулацията и 4-5 дена изчакване да видиш дали ще заложат маточници... а ако се получи плюсовите са доста.

  8. #5698
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Реално, ако нямаш друга майка под ръка нишо не губиш освен макс 5 мин. за манипулацията и 4-5 дена изчакване да видиш дали ще заложат маточници... а ако се получи плюсовите са доста.
    Имах предвид загуба на време като изчакване майката да заложи маточници, а не като време за манипулации. Вариантите са много и колегата може да избере който съвет намери за най добър. Важно е накрая резултата да е положителен. Абе радва се душата, иначе псуваш.

  9. #5699
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Не хващай майката с ръце, защото има голяма вероятност да я убият като я върнеш в кошера.
    Това за 1ви път го чувам, също съм хващал толкова много майки и никога не съм имал проблеми. Каква е логиката да я убият, единственият вариант е ти да я смачкаш и да умре след това. Така мисля аз.
    Също за мен, слабо семейство няма как да оправиш без да му подмениш майката. Каквито и мерки да вземеш майката винаги си остава клапава, не стесняване, не пило, не каквото и да е било. Временно се оправи и след време пак клекне.

  10. #5700
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Има ли подходящ момент кога да убиеш\осъкатиш майката. Аз мисля днес? Също искам да ми кажете като преместя една пита с пило от другия ми кошер, доста е як, дали трябва да я пръсна с нещо заради чуждата миризма.

 

 
Страница 570 от 683 ПърваПърва ... 70470520560568569570571572580620670 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 19 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 19 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •