Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 569 от 683 ПърваПърва ... 69469519559567568569570571579619669 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,681 до 5,690 от общо 6828
  1. #5681
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Здравейте. Днес отворих единия от 2-та ми кошера, който от миналата година си беше слаб, та си остана слаб. Има няма 2 пити с пчели и съвсем малко запечатано пило, което дори не знам дали може да е от миналата година. ;0
    Мед много, но няма пило. Не се сетих да търся майката, просто го затворих. Как да процедирам в момента? Обмислям вариант, в който да добавя една пита с прясно пило от другия ми кошер, след което да намеря майката и да й резна крака. Но не знам дали този начин е добър и кога точно трябва да го направя, ако става?

  2. #5682
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Ако добавиш рамка с пило в много слаб кошер,няма кой да го топли и ще загине.Аз бих го събрал с другия кошер и през май месец ще си направя отводка,или даже две.

  3. #5683
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Ако добавиш рамка с пило в много слаб кошер,няма кой да го топли и ще загине.Аз бих го събрал с другия кошер и през май месец ще си направя отводка,или даже две.

    Аз бих го развил за Слънчувката ако имам супер.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #5684
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Днес отворих единия от 2-та ми кошера, който от миналата година си беше слаб,Има няма 2 пити с пчели и съвсем малко запечатано пило, което дори не знам дали може да е от миналата година. ;0
    Мед много, но няма пило. Не се сетих да търся майката, просто го затворих. Как да процедирам в момента?
    От миналата година остава запечатано пило само ако в кошера няма пчели т.е.с–вото е загинало.
    1.Ти нещата си ги предрешил предварително с процедурата ''просто го затворих''.–Е защо? Нали си го отворил за да го провериш и ако трябва да му помогнеш?Това си е чисто пораженчество от твоя страна,примиряваш се с фактологията.Ами промени я.
    Обърни внимание на запечатаното пило–ако запечатката му е заоблена/гърбава/ то имаш търтовка.Тогава ще ти се наложи да обединяваш с другото с–во.Ако запечатката е равна,а няма майка,то пчелите в/у питите са крадци, а пилото е от миналата година.Това са предположения на базата на написаното от теб.
    2.Ако имаш майка–свий гнездото само на тези рамки на които има запечатано пило+1 р.с разпечатан мед.Другите рамки сложи зад преградната дъска,като разпечаташ 1 р.с мед.Покрий рамките с пилото и тази с меда на 2/3 от дължината и.След 2–3 дена я прегледай.Ако има промяна продължаваш по същия начин,ако няма обединяваш с нормалния.
    И не се отчайвай. Отводки се правят лесно,а и сега им е времето.

  5. #5685
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Обмислям вариант, в който да добавя една пита с прясно пило от другия ми кошер, след което да намеря майката и да й резна крака. Но не знам дали този начин е добър и кога точно трябва да го направя, ако става?
    Аз им разменям местата със силно семейство, като от силното вземам рамка/и с пило и ги слагам на слабото.
    И миналата и тази година така подсилих няколко семейства.
    Или слагаш слабото семейство в нуклеус, добавяш му една рамка с пило и пчели от силното и носиш нуклеуса някъде над 5 км за 10 дена. Естествено, гледаш да не сложиш майката от семейството донор при слабото семейство.

  6. #5686
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Преди малко ходих на две сем. да им дам втори корпус.Направо ме изядоха.Ни дим,ни було нищо не признават.От какво ли е?

  7. #5687
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Kowalski Виж публикацията
    Преди малко ходих на две сем. да им дам втори корпус.Направо ме изядоха.Ни дим,ни було нищо не признават.От какво ли е?
    Пръскали са рапицата.Днес при мен цял ден луноходите кръстосваха нивите с рапица,за която си бях помислил че е удавена от наводненията.Но излезе куче марка,даже вече и цъфти.

  8. #5688
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Затворих го защото не знаех какво да го правя точно. По принцип знам че от миналата година майката бе слаба, това е и пирчината кошера сега да е слаб. Запечатаното пило е равно, навън си е топло. Не мисля че трябва да се топлят. Чел съм не малко варианти за подсилване, единия е разменянето на местата, но така ме е страх да не си съсипя другия кошер. Мисля да взема просто една пита с прясно пило и да го сложа в слабия, като го стесня от 8 на 5 рамки. И ако намеря майката да я осъкатя и да чакам да си направят нова? Така ще стане ли? Ако мислите че не е добра идея ще им разменя местата. Но трябва да ми кажете кога и зс колко време. Също дали трябва да пръскам вкараните пити с нещо\чувал съм ракия, и т.н. Мерси.

  9. #5689
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Затворих го защото не знаех какво да го правя точно. По принцип знам че от миналата година майката бе слаба, това е и пирчината кошера сега да е слаб. Запечатаното пило е равно, навън си е топло. Не мисля че трябва да се топлят. Чел съм не малко варианти за подсилване, единия е разменянето на местата, но така ме е страх да не си съсипя другия кошер. Мисля да взема просто една пита с прясно пило и да го сложа в слабия, като го стесня от 8 на 5 рамки. И ако намеря майката да я осъкатя и да чакам да си направят нова? Така ще стане ли? Ако мислите че не е добра идея ще им разменя местата. Но трябва да ми кажете кога и зс колко време. Също дали трябва да пръскам вкараните пити с нещо\чувал съм ракия, и т.н. Мерси.
    След като има пило го остави да се позасили малко/края на април/ и убий майката. Те ще си произведат нова.

  10. #5690
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Пръскали са рапицата.Днес при мен цял ден луноходите кръстосваха нивите с рапица,за която си бях помислил че е удавена от наводненията.Но излезе куче марка,даже вече и цъфти.
    Само го стесни без да даваш пита с пило. Няма смисъл да спъваш другия кошер, освен ако е много силен и може да му отнемеш една пита с запечатано пило като противороева мярка.
    А колкото опита да осъкатиш майката и да предизвикаш самосмяна много внимавай. Не хващай майката с ръце, защото има голяма вероятност да я убият като я върнеш в кошера. Ако искаш да я осъкатиш, вземи с повдигача малко мед от самия и кошер и я нацапай леко с него, тя ще стане бавно подвижна и с едни малки ножички внимателно им орежи крилата както е на питата. Пчелитя ще я изчистят и най-вероятно ще заложат самосменни матоници. През това време е вероятно майката ще засили яйцеснасянето, което да не събужда в теб съжеление за сторенето...

 

 
Страница 569 от 683 ПърваПърва ... 69469519559567568569570571579619669 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •