Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 295 от 683 ПърваПърва ... 195245285293294295296297305345395 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,941 до 2,950 от общо 6828
  1. #2941
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Колеги имам един въпрос - имам два кошера, които въпреки че им е отнето почти всичкото запечатано пило, тоест имат една една и половина пита запечатано и другото е все открито изпадат в роево състояние. Градят маточници.Майките им работят прекрасно,но дали поради отнемането на пило ги залагат тези маточници, дали са за самосмяна или роеви не знам ,но ги чистя за втори път.Въпроса ми е имам и две ройчетче на по 3-4 пити .Ако изтръскам кошерите в роево пред тях си и оставя само маиката с летящите в тях а младите събера и придам на роичетата с весник помежду им ще спра роевото състояние.Ройчетата са с пронесли майки.
    Много сложно си го измислил. Кошерите в роево, им дай обем да строят и им подай големи количества сироп 1 към 1 няколко дни по 2 литра след това намали на 4-5 ден ще минат в работно състояние.

  2. #2942
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Колко маточника залагат ако са 3-4 е самосмяна пчелите ги тръскаи пред роевете като предвърително намериш маиката и тази пита остава в кошера които иска дасе рои ,от него след като отнемеш питите с запечатано пило слагаи изградени празни рамки и само една основа да има къде да снася маиката ,тръснатата пчела ще влезе при роичетата сама младата старата ще се върне при старото семеиство.

  3. #2943
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Имитацията на нектаропоток чрез подаване на малки дози сироп по-често, предпазват от изпадане на семейството в роево настроение. Дойде ли обилна паша изведнъж, пчелите задръстват плодника с нектар и затова влизат в роево. Препоръките са в безпашно време да се подхранва с малки дози сироп, за да не се задръства плодника ако са големи дозите. Големите дози са за запълване на запасите, в случая на гладуващите семейства. Много удобен вариянт за съботно-неделните пчелари, какъвто съм и аз, да се слага твърда храна или суха ситна захар в хранилките, които пчелите взимат доста бавно и по този начин се поддържа хранителния режим в семейството.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #2944
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Колко маточника залагат ако са 3-4 е самосмяна пчелите ги тръскаи пред роевете като предвърително намериш маиката и тази пита остава в кошера които иска дасе рои ,от него след като отнемеш питите с запечатано пило слагаи изградени празни рамки и само една основа да има къде да снася маиката ,тръснатата пчела ще влезе при роичетата сама младата старата ще се върне при старото семеиство.
    При тази ситуация има ли опасност за маиките от роевете - да ги слагам ли в клетки или младите пчели няма да ги убият.

  5. #2945
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Много сложно си го измислил. Кошерите в роево, им дай обем да строят и им подай големи количества сироп 1 към 1 няколко дни по 2 литра след това намали на 4-5 ден ще минат в работно състояние.
    Кошерите са с магазини по време на пашата са им давани основи като и сега някои ги градят още.А в магазините имат запечатан и незапечатан мед как да ги храня при това положение.

  6. #2946
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Когато работят в магазина, не би трябвало да влязат в роево. Все пак кажи колко маточника си видял и къде са по рамките ?
    При Роевото настроение пчелите спират да градят и да носят прашец.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #2947
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    При тази ситуация има ли опасност за маиките от роевете - да ги слагам ли в клетки или младите пчели няма да ги убият.
    ене и ще заработят по бързо.
    Няма опасност за маиките неината свита ще я пази ,пчелите които влязат през прелката са гостенки и ще направят идин поклон преди да влязат ,плус това тръскането е имитация на ро

  8. #2948
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Кошерите са с магазини по време на пашата са им давани основи като и сега някои ги градят още.А в магазините имат запечатан и незапечатан мед как да ги храня при това положение.
    ами извади запечатания мед. и сложи основи за градеж и тогава подхрани. иска се и обем за строеж

  9. #2949
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Когато работят в магазина, не би трябвало да влязат в роево. Все пак кажи колко маточника си видял и къде са по рамките ?
    При Роевото настроение пчелите спират да градят и да носят прашец.
    Маточниците ги правят отстрани и отдолу на питата и изглеждат като роеви, но пък са малко за роеви тоест около 4-5 б целия кошер но на различни пити.По време на акацията дръпнах доста запечатано пило от тях и ме съмнява че правят самосмяна мислеки си че майките не струват макар че те засеменяват много добре .

  10. #2950
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Имитацията на нектаропоток чрез подаване на малки дози сироп по-често, предпазват от изпадане на семейството в роево настроение. Дойде ли обилна паша изведнъж, пчелите задръстват плодника с нектар и затова влизат в роево. Препоръките са в безпашно време да се подхранва с малки дози сироп, за да не се задръства плодника ако са големи дозите. Големите дози са за запълване на запасите, в случая на гладуващите семейства. Много удобен вариянт за съботно-неделните пчелари, какъвто съм и аз, да се слага твърда храна или суха ситна захар в хранилките, които пчелите взимат доста бавно и по този начин се поддържа хранителния режим в семейството.
    Номера е да има обем за строеж и за пълнеж. симулирането на главната паша с цел излизане от роево състояние е борба на инстинкти, от опит знам и съм чел че само инстинкта за събиране на нектар е способен да надделее над роевия.
    Така принципно колега имаш право, че при липса на свободно пространство за строеж или за складиране, заливането с големи дози сироп ще форсира и ще подтикне към роене, затова казвам, че е необходим обем и нектар (сироп). Ако подаваш малки количества сироп няма да ги заемеш младите пчели в преработка и строеж и роевото ще продължи. ще споделя свой опит. Когато кошера ми изпадна в роева треска. Разцепих зоната на пилото с празен корпус и за 3 дни подадох 6 литра сироп по 2 на ден, на следващия ден подадох литър после 750 грама и сега по 300 грама на ден, и роевото приключи, строи се и се носи доста прашец.

 

 
Страница 295 от 683 ПърваПърва ... 195245285293294295296297305345395 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •