Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 593 от 683 ПърваПърва ... 93493543583591592593594595603643 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,921 до 5,930 от общо 6828
  1. #5921
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    При мен пашата свърши на практика. Носят нещо, но не го складират, нищо не капва, докато два дни тръскам рамките и прибирам меда. Тоест, не попаднах на недозрял нектар. Има още много незапечатани рамки, та им ги оставих. Сега е средата на юли. Пило има запечатано на по две, три и някъде по 4-5 рамки. Незапечатаното ми се вида малко. Повечето семейства са силни, с по два корпуса ЛР пчели. Сега какво да направя? При липса на паша може ли да правя отводки, които сами да си правят майки? Няма кой да обикаля през ден-два да им сипва сироп, него ще им го дам ударно при зазимяването. Да ги оставя така, ще си изядат запасите, но може ли да се изроят? За зазимяване е рано. Мисля да ги третирам за акар, но и за това ми се вижда рано. Давайте акъл.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #5922
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    При мен пашата свърши на практика. Носят нещо, но не го складират, нищо не капва, докато два дни тръскам рамките и прибирам меда. Тоест, не попаднах на недозрял нектар. Има още много незапечатани рамки, та им ги оставих. Сега е средата на юли. Пило има запечатано на по две, три и някъде по 4-5 рамки. Незапечатаното ми се вида малко. Повечето семейства са силни, с по два корпуса ЛР пчели. Сега какво да направя? При липса на паша може ли да правя отводки, които сами да си правят майки? Няма кой да обикаля през ден-два да им сипва сироп, него ще им го дам ударно при зазимяването. Да ги оставя така, ще си изядат запасите, но може ли да се изроят? За зазимяване е рано. Мисля да ги третирам за акар, но и за това ми се вижда рано. Давайте акъл.
    Ако решиш да правиш отводка сега, с колко рамки ще я направиш?

  3. #5923
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Мисля да намаля броя на захранените маточници.Нямам възможност да изчакам запечатването им.Нужно е излюпването на един маточник.Коя е разумната минимална бройка,която да оставя.Дайте съвет!

  4. #5924
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Мисля да намаля броя на захранените маточници.Нямам възможност да изчакам запечатването им.Нужно е излюпването на един маточник.Коя е разумната минимална бройка,която да оставя.Дайте съвет!


    Аз бих оставил всики.Като ловджия знам една поговорка за храста и заека.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #5925
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Мисля да намаля броя на захранените маточници.Нямам възможност да изчакам запечатването им.Нужно е излюпването на един маточник.Коя е разумната минимална бройка,която да оставя.Дайте съвет!
    Щом са захранени вече маточниците, защо ще се правиш на по голям разбирач от самите пчели, че ти да решаваш вместо тях ?????

  6. #5926
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Щом са захранени вече маточниците, защо ще се правиш на по голям разбирач от самите пчели, че ти да решаваш вместо тях ?????


    Щото няма още книга за езика на пчели.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #5927
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Щото няма още книга за езика на пчели.


    Я си представи,че са зложени на търтеиво пило при наличие на работна пчела? Ако не им знаеш езика какво ще си помислиш?
    Можеш и на лично да ми отговориш.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #5928
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз бих оставил всики.Като ловджия знам една поговорка за храста и заека.
    Има и друга поговорка за многото баби и бебето.

  9. #5929
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Сега е средата на юли. Пило има запечатано на по две, три и някъде по 4-5 рамки. Незапечатаното ми се вида малко. Повечето семейства са силни, с по два корпуса ЛР пчели.
    Ако на това викаш силни семейства, то какво ли кажеш, ако видиш наистина силни такива.
    Не си за отводки - въобще даже. От страховете ти да не изроят ме досмешава. За акар е рано и за подхранване е рано, в кратце - няма какво да правиш в момента.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #5930
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    При мен пашата свърши на практика. Носят нещо, но не го складират, нищо не капва, докато два дни тръскам рамките и прибирам меда. Тоест, не попаднах на недозрял нектар. Има още много незапечатани рамки, та им ги оставих. Сега е средата на юли. Пило има запечатано на по две, три и някъде по 4-5 рамки. Незапечатаното ми се вида малко. Повечето семейства са силни, с по два корпуса ЛР пчели. Сега какво да направя? При липса на паша може ли да правя отводки, които сами да си правят майки? Няма кой да обикаля през ден-два да им сипва сироп, него ще им го дам ударно при зазимяването. Да ги оставя така, ще си изядат запасите, но може ли да се изроят? За зазимяване е рано. Мисля да ги третирам за акар, но и за това ми се вижда рано. Давайте акъл.
    Ако не очакваш следващо вадене на мед и няма паша, а искаш увеличаване на бройката ще трябва да храниш. Аз бих използвал твърда храна. Според мен, общия брой пило ти определя потенциала на семейството. Не бих разчитал отводка да ми отгледа хубава майка. Незнам колко отводки ти трябват. Аз бих оставил най-доброто/ите да отгледат маточници. Останалите ги храни да увеличат пилото. Направи силни отводки на маточници, че времето до зимата да им стигне. Чисти акара преди да запечатат пило за зимни пчели. То трябва да е здраво. Аз гледам до 15-20.08 да съм приключил с акара. С ЛР тези маневри са лесни. Така бих постъпил аз. Варианти много. Ти избираш, но хубаво си направи графика на времето спрямо твоя район. За повече пчели трябва манджа!

 

 
Страница 593 от 683 ПърваПърва ... 93493543583591592593594595603643 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 30 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 30 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •