Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 585 от 683 ПърваПърва ... 85485535575583584585586587595635 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,841 до 5,850 от общо 6828
  1. #5841
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    И аз днес по обяд подарих един рой, обаче не знам на кого, че да го хвана да почерпи по една бира в хоремага.....даже не видях от кой кошер излезе.....няма и да ги ровя, че липата цъфти, и фъркат като пършинги.

    Те тая година първаците са малки 4-5 рамки най гулемите.Най много едно шуменско младо да почерпят.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #5842
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Сиромах чиляк и на полвин бира се радва.... най-важното е комуникация да има между пчеларите, и другарска взаимопомощ!

  3. #5843
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Колеги я помогнете,имам една отводка търтовка станала на 5 рамки.Имам и един кошер с нова майка 2018г.спряла да снася,има два запечатани маточника,явно не я харесват ще я сменят.Как да процедирам.
    1.Тръскам търтовката
    2.Правя си нова отводка примерно на 6 рамки
    3Вземам майката от другия кошер и я придавам.
    4.Оставям единия маточник в другия кошер.
    Досега не съм слагал майка в клетка и се притеснявам,да не я нараня.
    Някакъв друг метод.

  4. #5844
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Колеги я помогнете,имам една отводка търтовка станала на 5 рамки.Имам и един кошер с нова майка 2018г.спряла да снася,има два запечатани маточника,явно не я харесват ще я сменят.Как да процедирам.
    1.Тръскам търтовката
    2.Правя си нова отводка примерно на 6 рамки
    3Вземам майката от другия кошер и я придавам.
    4.Оставям единия маточник в другия кошер.
    Досега не съм слагал майка в клетка и се притеснявам,да не я нараня.
    Някакъв друг метод.
    Идеален си да пробваш следното, което беше споделено от Жоро, по руски опит:
    Вземаш "куцата" майка и я убиваш. слагаш я в търтовката забодена с туплийка на питите. В началото пчелите ще пробват да я издърпат от кошеро но после ще я оствят. С феромоните, които все още изпуска ще подтисне снасянето на търтовките и след 3-4 дена може да придадеш маточник или майка.
    Руснаците твърдят че метода е безотказен!
    Ако искаш пробвай, на мен все още не ми се е отдало да го пробвам но със сигурност ще го опитам занапред...

  5. #5845
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Колеги я помогнете,имам една отводка търтовка станала на 5 рамки.Имам и един кошер с нова майка 2018г.спряла да снася,има два запечатани маточника,явно не я харесват ще я сменят.Как да процедирам.
    1.Тръскам търтовката
    2.Правя си нова отводка примерно на 6 рамки
    3Вземам майката от другия кошер и я придавам.
    4.Оставям единия маточник в другия кошер.
    Досега не съм слагал майка в клетка и се притеснявам,да не я нараня.
    Някакъв друг метод.
    Първото,не ти го препоръчвам,тъжно е,поне за мен.Половината пчели отиват брак.Все пак,ще е интересно какво си предприел.Моля те пиши!

  6. #5846
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Идеален си да пробваш следното, което беше споделено от Жоро, по руски опит:
    Вземаш "куцата" майка и я убиваш. слагаш я в търтовката забодена с туплийка на питите. В началото пчелите ще пробват да я издърпат от кошеро но после ще я оствят. С феромоните, които все още изпуска ще подтисне снасянето на търтовките и след 3-4 дена може да придадеш маточник или майка.
    Нещо ти е "куца" стратегията. Тя майката е спряла да снася, имат маточници, а ти ще и ползваш феромоните.

  7. #5847
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Колеги я помогнете,имам една отводка търтовка станала на 5 рамки.Имам и един кошер с нова майка 2018г.спряла да снася,има два запечатани маточника,явно не я харесват ще я сменят.Как да процедирам.
    1.Тръскам търтовката
    2.Правя си нова отводка примерно на 6 рамки
    3Вземам майката от другия кошер и я придавам.
    4.Оставям единия маточник в другия кошер.
    Досега не съм слагал майка в клетка и се притеснявам,да не я нараня.
    Някакъв друг метод.
    При толкова много паши при теб, за мен си луд да се заиграваш така. Знам, че си с отделно дъно, затова взимай целия корпус на търтовката, слагай един весник на някой по силен от търтовката и го мятай отгоре. Така ще изкараш 30 кг мед от търтовката, а отводка може да си направиш и другата пролет. По същия начин може да процедираш и с калпавата ти отводка.

  8. #5848
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Тарти миналата година така направих с вестника,но не го пригризаха и умряха.Трябва ли да го напръскам малко със вода?Защото сухия вестник един лист така си и останаха и бяха изпопадали на него.

  9. #5849
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Нещо ти е "куца" стратегията. Тя майката е спряла да снася, имат маточници, а ти ще и ползваш феромоните.
    Чудя се как да ти отговоря колега.... Ама куцото в цялата история е теоретичната ти подгоровка относно феромоните на майката, или по вероятно се правиш че е така.
    Плодна майка, колкото и саката и хабна да е си отделя феромони с които подтиска желанието на работничките да снасят яйца. От майката се отделят феромони дори и когато е мъртва. Мисля си, че тези неща си ги знаеш и поста ти ми е малко странен...

  10. #5850
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Чудя се как да ти отговоря колега.... Ама куцото в цялата история е теоретичната ти подгоровка относно феромоните на майката, или по вероятно се правиш че е така.
    Плодна майка, колкото и саката и хабна да е си отделя феромони с които подтиска желанието на работничките да снасят яйца. От майката се отделят феромони дори и когато е мъртва. Мисля си, че тези неща си ги знаеш и поста ти ми е малко странен...
    Все съм виждал някой да се чуди, ама цели 12 часа си е рекорд. Виждал съм по няколко майки изхвърлени пред кошер, вече ще ги събирам и с тях ще си оправям търтовките.

 

 
Страница 585 от 683 ПърваПърва ... 85485535575583584585586587595635 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •