Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 98 от 683 ПърваПърва ... 488896979899100108148198598 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 971 до 980 от общо 6828
  1. #971
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Йорднов, който иска мед - просто слага още 4 корпуса отгоре и при последното вадене да не изцентрофугира единия от корпусите. Или пък да ги изцентрофугира всичките и после да подхранва - кой както предпочита. Нищо друго не се променя. Просто аз не искам да си играя ( човек не може да хване всички риби в морето и за това няма смисъл да се опитва, щото накрая лодката му ще потъне), пък и нямам възможност през активния сезон да вадя мед. Ако сложа повече корпуси, тоя мед после само ще ми пречи.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #972
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ена идея за мързеливи като мен.Ама най вероятно понеже не можах, да се науча да работя ЛР. Ето как постъпих; Към трите корпуса прибавих магазин в комплекта.Магазина има 9 рамки които са пълни с мед и винаги стои на кошера.Семейството се развива първо в един, после в два корпуса.Когато разлеят поизпразнения магазин, получават третия корпус.При нормална година добива е 2 корпуса, а при добра 3.Единственото ,което правя след ваденето на меда е да видя има ли пило.

  3. #973
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Атанасов, все едно нищо не си казал. Уточнявай - каква ти е пашата, ХР имаш ли.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #974
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Извинявайте , не исках да натрапвам определена технология.Пчеларствувам в земеделски район , има някаква келява гора ,храсти, малко ливади.Основно кориандър,лавандула ,слънчоглед и там каквото намерят.Не изплзувам ХР.

  5. #975
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ена идея за мързеливи като мен.Ама най вероятно понеже не можах, да се науча да работя ЛР. Ето как постъпих; Към трите корпуса прибавих магазин в комплекта.Магазина има 9 рамки които са пълни с мед и винаги стои на кошера.Семейството се развива първо в един, после в два корпуса.Когато разлеят поизпразнения магазин, получават третия корпус.При нормална година добива е 2 корпуса, а при добра 3.Единственото ,което правя след ваденето на меда е да видя има ли пило.
    какво имаш впредвид като казваш два корпуса при нормална година,при силна три,това добив за целия сезон ли е?Какво значи като разлеят поизпразнения магазин т.е. като го позапълнят с пресен нектар ли?

  6. #976
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    И на двата въпроса отговорът е ДА. Може би си учуден, но в моя район долу- горе това е добива.Моя рекорд е 37 кг. срено от кошер. Знам, че при вас е по- добре.

  7. #977
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Стажа ми като самостоятелен пчелар е 2 години към момента(преди това с дядо ми,човек с 40 годишен стаж),в моя район основни паши са рапица,акация,липа и слънчоглед,но не всяка година има реколта и от 4-те.Аз съм доволен ако стигнем 50кг за година,имало е случаи и с доста по-малко и с повече,както е при всеки.щях да остана учуден ако вадеше по два корпуса от всяка паша,та затова бе и въпроса ми.

  8. #978
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Два корпуса средно (40кг) от кошер от пролетната (ливадна паша) съвсем не са мит дори и в най-"лошите" пчеларски райони на България. Дори не е нужна някаква супер-пчела за това. Единственото което е нужно е пчелите да се развиват на време, да правят силно семейство и да не са много ройливи ( двете са свързани). Няколко дни с добро време и много свободно пространство за складиране.
    А пък за следващата паша обикновено и най-мудните семейства са вече напълно развити и времето е доста по-благоприятно, тогава добивите са още по-високи. При добра паша нормалните пчели 4 корпуса ги пълнят за нула време. Ставал съм свидетел как за само 10 дена растояние (между две центрофугирания) пчелите бяха успяли да напълнят и запечатат напълно 3 корпуса (60кг) в кошер с мед и за слънчогледа, който беше започнал да цъвти междувременно, не беше останало много място. Пак казвам - това е със едни най-обикновенни пчели (италианки) , като разкиката в добива между силни и слаби семейства през същата година беше размита.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #979
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Здравейте , сдобих се с някалка кошера този месец с пчели но ми прави впечетление като ги гледах отгоре че в единия има паяжина на питите и пчелите са в другия край. От това което прочетох сигурно е от пеперудите-молците Можете ли да ми кажете дали трябва да извадя питите или да ги оставя така и какво да правя с пчелите?

  10. #980
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Явно имаш молец. Ако питите са много увредени и станали като вълна - вадиш и хвърляш или в най-добрия случай топиш в казан каквото е останало от восъка и напролет слагаш рамки с основи. Ако не са много увредени - складираш в корпуси на комин и слагаш отгоре мравчена киселина. Или пък ги буташ във фризера за няколко дни. Има писано във форума и за комина и за фризера.

 

 
Страница 98 от 683 ПърваПърва ... 488896979899100108148198598 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 24 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 24 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •