Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 113 от 683 ПърваПърва ... 1363103111112113114115123163213613 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,121 до 1,130 от общо 6828
  1. #1121
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Вчера дадох втора доза питки за подхранване. За съжаление един от кошерите е на умирачка. Две шепи пчели и хубава, нова майка.
    Има ли някой идея дали мога да спася поне майката?
    Колега,много е относително,както си написал две шепи/ако са като моите/си е едно слабо кълбо,което ако се стесни до 2-3 пити с мед/да не се разюита само на питки/може да оцелее!
    Но,както си написал "нова"майка/да разбирам сега излюпена/ако е такава,защо да я спасяваш?Ако е млада миналогодишна,опитай както писах!
    Успех

  2. #1122
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Колега,много е относително,както си написал две шепи/ако са като моите/си е едно слабо кълбо,което ако се стесни до 2-3 пити с мед/да не се разюита само на питки/може да оцелее!
    Но,както си написал "нова"майка/да разбирам сега излюпена/ако е такава,защо да я спасяваш?Ако е млада миналогодишна,опитай както писах!
    Успех
    Е нне са ми големи шепите, а и не съм ги загребвал... Бих казал, че са към 250мл. Питка за подхранване им сложих. Те и досега имаха де.
    Майката е нова от края на миналата година. Разбира се че не е излюпена сега.
    Благодаря за съветите.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #1123
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от katrin4i Виж публикацията
    Имам възможност, но се притеснявам че ако взема повече от 2-3 кошера няма да мога да се справя, защото аз наистина си нямам никаква представа от пчеларство все още. Затова исках да започна с малко, за да си преценя възможностите, все пак вероятността да сгафя нещо е доста голяма засега
    Ами то точно така се започва - с 2-3-4 семейства. Ако сбъркаш нещо, ще обединяваш или ще подсилваш. После вече всичко се наглася от самосебеси -с добиването на опит и рутина ще расте и пчелина. Аз винаги съм съветвал познати, кандидат-пчелари да почнат с 3-4 семейства.

  4. #1124
    Наблюдател
    Регистриран
    03.01.2015
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Вършец
    Здравейте! Нов съм. Имам желание да се занимавам като хоби с пчеларството. Като за начало намерението ми е да опитам 2 кошера. Имам познат пчелар, който ще помага, затова и кошерите ми ще са като неговите - Дадан-Блат.
    Ще ми е интересно и полезно да споделите мнения относно избраното от мен място за пчелин.
    Място - околностите на гр. Вършец /за тези които не го знаят - в подножието на Стара планина/. Избраното място е с югоизточно изложение на полегат склон.
    За по-прегледно качнах снимка от Гугъл мапс и веднага обяснявам какво означават драсканиците ми по нея с различни цветове:
    - жълто - проекто място за пчелина;
    - синята точка - малък вир, захранван от поточе;
    - лилаво - изоставени, полуизоставени и все още неизоставени лозя;
    - с червено са оградени площи, в които преобладават акации, а освен тях има диви череши, вишни и др.;
    - вляво от кафявата линия е борова гора, като поставям условието, че на места борове и акации се смесват;
    Голямата постройка над избраното от мен място е ферма, не много "населена". Всичко останало са ливади, пасища, рядко някое обработваемо парче земя и на около 1,5 км северно изоставен масив сливови дървета.
    В близост няма други кошери. Пътя до мястото е земен, при дъжд трудно проходим, тоест не се използва много и е спокойно.
    Самото избрано място е изоставено от семейството ми преди 2 г. лозе.
    Очаквам коментарите и препоръките ви.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Пчелин.jpg
Прегледи:      385
Размер:	105.9 KB
ID:	3209

  5. #1125
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    В този район няма много паша, но за няколко кошера става.

  6. #1126
    Наблюдател
    Регистриран
    03.01.2015
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Вършец
    Страхотен форум!!!
    Цяло 1 мнение.
    Благодаря!!!!
    Невероятни сте.
    Добре, че има човек от северозапада.
    Ако бях попитал ДБ или ЛР сигурно щеше да е друго, но аз питах от позиция на начинаещ, търсещ мнения и съвети.
    Велики сте.

  7. #1127
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Ако няма колеги от този край няма как да ти помогнат, няма причина да се сърдиш. Аз също съм далеко, но имам приятел който гледа няколко кошера в гр. Вършец и ми казва, че 20кг. от кошер си е постижение, но за хоби и за лична употреба става.

  8. #1128
    Цитат Първоначално публикувано от d1ma Виж публикацията
    Страхотен форум!!!
    Цяло 1 мнение.
    Благодаря!!!!
    Невероятни сте.
    Добре, че има човек от северозапада.
    Ако бях попитал ДБ или ЛР сигурно щеше да е друго, но аз питах от позиция на начинаещ, търсещ мнения и съвети.
    Велики сте.
    Приятелю,внимателно прочетох написаното от теб и не видях въпрос,Nik ти е отговорил,ако имаш конкретни въпроси питай може би ще ти отговори някой.Моите кошери също са в балкана ако мога да съм полезен с нещо ,с удоволствие.

  9. #1129
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз чак сега видях темата. Местото е страхотно, щом има акации и ливади, няма от какво да се притесняваш. Действай и чети, защото от теб зависи какви добиви ще постигаш.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #1130
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Съгласен съм с Евгени.
    Аз бих отишъл на мястото през уикенда да огледам внимателно как грее слънцето и да избера точно къде да сложа кошерите, така че да не се засенчват през зимата.
    Моите кошери са в края на двора, отдалечени от пътеки, беседки и т.н, (доста удобно понеже пчелите не налитат към хората), но се оказва, че зимното слънце, което е ниско се крие за един висок дъб и не ги огрява достатъчно. Иначе гледат на изток и през лятото са в шарената сянка на няколко овошки.
    Освен това бих помислил за маскировка/ограда поради крадци. Това във връзка с факта, че лозето е изоставено. А можеш да засадиш и някой медонос - лофант, бял маргарит и т.н.

 

 
Страница 113 от 683 ПърваПърва ... 1363103111112113114115123163213613 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •