Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 393 от 683 ПърваПърва ... 293343383391392393394395403443493 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,921 до 3,930 от общо 6828
  1. #3921
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Рости, риск печели, риск губи. Той сам казва, че има определена цел. Аз съм зазимявал 70 бр на 3-4 рамки, но в полистиролни кошери и съм нямал загуби, като същите ми изкараха по два магазина мед същата година. Много е важен района и дали ще е топла пролетта. Ако март месец е топъл, той ще слага на същите семейства магазини около 20 април, поне така се получава при нас. Трябва само от средата на декември да имат постоянно питки/качествени/ и от началото на март сироп. Климата се променя и аз не помня да е имало студена зима от 10 год. на сам. Мога само да му дам съвета,20 дена преди да прецъфти рапицата да отдели майката в друг кошер и остави основния да събере мед и да си произведе майка. До тогава семействата му трябва да имат 5-6 кг пчели, ако нямат значи е объркал нещо. Той си пише, че се подготвя за питки, значи и инвертара ще си го набави.

  2. #3922
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Направо ме разстреля с този съвет.
    Чудя се дали сега да почвам да споря с теб или да подмина.
    Мисля да подмина и да си го проведем този разговор лично. Ако споря тук ще спестя много труд на кибиците. Ще ги оставя да се поблъскат.

  3. #3923
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Бройката е тази, а с пчели се занимавам за първа, не за втора година. Умишлено не споменавам думата пчелар, защото не смятам, че съм станал такъв. Трябваше да регистрирам 160 кошера до края на септември и го постигнах, както можах. За догодина искам да са 240 и да съм се понаучил повече. Ако го постигна - значи успешно следвам целта.
    Такива смели и безотговорни хора като теб или успяват или си трошат парите и главите. Подхода ти в случая ми се струва неуважение към пчеларския занаят. Все едно да облечеш една бяла манта и да започнеш да оперираш надявайки се на лудия късмет да ти оцелеят пациентите.
    Не го приемай враждебно ако си достатъчно интелигентен ще си направиш изводите. Ще ти следим кариерата с интерес.
    Винаги може по-добре.

  4. #3924
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    То и аз съм така като колегата,но пък докато се науча то пчеларските програми ще свършат и после всичко ще ми излезе двойно.
    За това в тоя занаят вече стратегията на всеки е от значение.Всеки си избира сам пътя един прави кошери,друг базата,трети набира знания и др.
    Ако имаш знания а нямаш средства какво ще стане?Ако имаш средства а нямаш знания какво ще стане?Ако имаш средства и знания а нямаш база какво ще стане?

  5. #3925
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Такива смели и безотговорни хора като теб или успяват или си трошат парите и главите. Подхода ти в случая ми се струва неуважение към пчеларския занаят. Все едно да облечеш една бяла манта и да започнеш да оперираш надявайки се на лудия късмет да ти оцелеят пациентите.
    Не го приемай враждебно ако си достатъчно интелигентен ще си направиш изводите. Ще ти следим кариерата с интерес.
    Ето това исках да чуя. В пчеларството „Риск губи, риск печели” и „ Да правим каквото трябва, а да става каквото ще” е неприложимо. В повечето пъти губиш и става точно каквото не трябва. Само бачкането е на 100% сигурно.

  6. #3926
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ей, много сте заядливи. Върви приема по 4.1, колегата участва, има си план и т.н. Иначе и на мен ми е интересно по-нататък, дали ще подкрепи мнението на Матеев за доходността или ще го обори.

  7. #3927
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ей, много сте заядливи. Върви приема по 4.1, колегата участва, има си план и т.н. Иначе и на мен ми е интересно по-нататък, дали ще подкрепи мнението на Матеев за доходността или ще го обори.
    Какъв план, какви 5 лева? Хора със знания и опит не се захващат с такива рискови начинания, а за едни пари всеки започва да става специалист. Хубаво, но като не успееш да върнеш парите в петорен размер, а не бития си бит, е......си е....

  8. #3928
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Какъв план, какви 5 лева? Хора със знания и опит не се захващат с такива рискови начинания, а за едни пари всеки започва да става специалист. Хубаво, но като не успееш да върнеш парите в петорен размер, а не бития си бит, е......си е....
    И плана и петте лева са си на колегата. Много сте загрижени за парите му.Какъв е риска :ще умрат част от отводките/ 10% /тази зима и какво.Напролет ще купи нови и всичките ще ги раздели на две.Ето ви 180 бр., до 200бр. ще си направи още на по-късен етап.Това до 11.2017г.За 2018 е ясно- има следващ план.

  9. #3929
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    И плана и петте лева са си на колегата. Много сте загрижени за парите му.Какъв е риска :ще умрат част от отводките/ 10% /тази зима и какво.Напролет ще купи нови и всичките ще ги раздели на две.Ето ви 180 бр., до 200бр. ще си направи още на по-късен етап.Това до 11.2017г.За 2018 е ясно- има следващ план.
    Никой не му прави сметка на парите доколкото парите от програмите са пари на пчеларя. Иска ми се Господ да му е роднина и да презимуват всичките му семейства ЩАСТЛИВО иначе, ако изпукат всичките какво правим? Пием една студена вода и не само той, а всички. Както казах и по-горе тези неща трябва да се правят от хора с опит. Пример: Моя племенник също го хвана тази болест, но го разубедих. Не е само - давай да опитам пък то да става каквото ще.

  10. #3930
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Здравейте,
    днес направих проучвателна обиколка на насажденията около единия пчелин. Оказва се, че напролет ще съм в "море" от рапица. В двукилометровата зона почти всички насаждения са рапица, останалите са угар и малко пшеница. Освен това имам акация и липа, но не повече от 100 декара от вид. Има и ливади с магарешки тръни, около 100 декара. Пчелина е съставен от 60 бр. отводки на 4 рамки и 30 бр. на 5 - 7 рамки в ЛР корпус. Това в североизточна Добруджа. Четох доста, но ми трябва обобщен съвет - прави 1, после 2 и т. н. Освен да извадя мед през лятото, целта е бройката да стане 200 семейства наесен, така че ще трябва правилна стратегия. Мед от рапица засега не искам.
    Момче , извинявай , но според мен няма да се получи желаното от теб през първата година .

 

 
Страница 393 от 683 ПърваПърва ... 293343383391392393394395403443493 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •