Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 555 от 683 ПърваПърва ... 55455505545553554555556557565605655 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,541 до 5,550 от общо 6828
  1. #5541
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    .... То толкова много мнения и все различни... и докато хванеш някой твой начин - минават години!..

    Има тук някъде приказка : всеки трябва да извърви своя пчеларски път. Според мен трябва да имаш поне 5-6 семейства, за да можеш да експериментираш и да сравняваш.

  2. #5542
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Тук е приказката, тук е
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #5543
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз бих оставил пчелите на спокойствие. Щом са запасени с мед, само спокойствие им трябва...

  4. #5544
    Наблюдател
    Регистриран
    24.06.2016
    Мнения
    48
    Пчеларски район
    с.Пряпорец, общ. Стара Загора
    Някъде във форума някой беше казал "туй да не ви е хладилник да го отваряте през през час през два" и понеже и аз съм все още начинаещ винаги гледам да спазвам този принцип. Щом си ги "ЗАЗИМИЛ" остави ги да зимуват и не ги закачай, ако ще мрат не можеш ги спаси а ако оцелеят едва ли ще е твоя заслугата, пък лятос може и мед да изкараш .... не подценявай способностите за оцеляване на пчелите, имат уникална организация усъвършенствана през хилядолетията с цел оцеляването на вида.

  5. #5545
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Те се усъвъшенствали доста хилядолетия ама съвсем скоро човека взел че измислил разборния кошер и им объркал системата.

  6. #5546
    Наблюдател
    Регистриран
    24.06.2016
    Мнения
    48
    Пчеларски район
    с.Пряпорец, общ. Стара Загора
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Те се усъвъшенствали доста хилядолетия ама съвсем скоро човека взел че измислил разборния кошер и им объркал системата.
    Аз затуй по-малко им се бъркам и тази година ми се отблагодариха с медец!

  7. #5547
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Аз ги отварям по често.Няма лято,няма зима. Даже миналата зима набарах едно сем. пред загиване (не можаха да се качат във втория корпус,до ноември месец имаха пило).Но го усетих,че ще ми извърти такъв номер.Даже пчелите бяха полу замръзнали.Вкарах ги в хола и за няколко часа се възтановиха,сложих им една питка отгоре и постепенно ги адаптирах към външните градуси.
    Семейството изкара зимата и все още е живо!Колкото ги ровиш толкова се учиш,в границите на позволеното де.

  8. #5548
    Наблюдател
    Регистриран
    12.10.2010
    Мнения
    11
    Дишаш им във врата.Тези приказки " Аз кошер преди март не отварям" забрави.

  9. #5549
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Под заминал? Пчелите да са избягали, или просто да са умрели, в следствие на липсващата майка или нещо такова? Имаше пило до последното ми отваряне. Днес ще надникна и май няма да ми хареса гледката.

    Edit: Преди малко ги отворих, въпреки че валеше и е 1-2 градуса. Не издържах. Отгоре върху рамките имаше 3-4 пчели на предела, а отдолу се подаваха единични бройки към светлината. Не успях да зърна кълбо да има.
    Та въпроса ми е сега, ако се оправи времето дали да не стесня кошера на 3-4 рамки като направя и дупки в тях, за да се движат по-лесно. Разбира се това да го направя при положение, че реално има 1-2 рамки с пчели. Или само ще им навредя повече по това време, ако направя това? Да взема да ги оставя така?
    Виж,
    по това време на годината аз лично не знам работеща схема за спасяване на кошер, страдащ от малък брой пчели. Ако пчелите са ти малко ,това означава,че август и септември,когато майката е трябвало да ти на снесе зимно- пролетните пчели, по някаква причина не го е сторила. Старите пчели постепенно са измрели и общия брой е намалял. Има вариант след като казваш,че семейството е запасено с много мед, медените венци по рамките, на които се е сформирало пчелното кълбо да са дебели и да е ниско долу-за това да не го виждаш.Но определено като отвориш кошера би трябвало да го чуеш, ако не го видиш! В случай,че все пак при следващия преглед регистрираш наличие на някакво кълбо ниско долу-недей да се занимаваш изобщо с този кошер до пролетта, защото просто няма с какво повече да му помогнеш-МЕД над кълбото има!

  10. #5550
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Имам един въпрос.Вчера при температура на сянка12 градуса,отделих последната рамка на гнездото за 5-10 секунди.Възможно ли е,да съм простудил пилото?Благодаря предварително за отговора.

 

 
Страница 555 от 683 ПърваПърва ... 55455505545553554555556557565605655 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •