Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 121 от 683 ПърваПърва ... 2171111119120121122123131171221621 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,201 до 1,210 от общо 6828
  1. #1201
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Зависи колко е силно семейството, но имай в предвид , че до към средата на април всички стари пчели измират. Но като се има в предвид, че това са пчели, които не са гледали пило , може да изкарат и повече. Така че , ако има достатъчно пчели, подай им някоя рамка с открито пило от някое силно семейство или ако имаш по-слабо семейство, обедини ги. Ако пък пчелите на безмайчиното семейство са малко, подпуши ги добре е и ги тръсни пред другите кошери и прибери сандъка.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #1202
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Евгени не четеш
    "миналата година Юни месец взен две отводки на 2 рамки пило и 2 с мед и прашец."
    Колко да е силна тази отводка?

  3. #1203
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Моите юнски са добре, но си прав за забележката. Просто изхождам от моята гледна точка.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #1204
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от caMel Виж публикацията
    никакво пило по питоите, дори и търтеево. Семейството го разбрах че е без майка защото не събира прашец или не толкова колкото другите , пчелите седят на прелката и бездействат, днес като го отворих пчелите са си надигнали коремчетата на горе и пърхат. Какви са ми опциите от сега нататък
    1-Не събират никакъв прашец или не колкото другия?
    2-Няма търтеево пило-не е търтовка, поне за сега!
    3-пчелите Никога не бездействат, дори и да "седят" на прелката
    4-това,че са си вдигнали дупетата и пърхат означава-не ни дразни,а не нямаме майка
    5-Опциите според мен са ти, да изчакаш още 10тина дни и пак да погледнеш за пило.Не знам в кой край на БГ.си но при мен майките започнаха от няколко дни да снасят по повече

  5. #1205
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Моите юнски са добре, но си прав за забележката. Просто изхождам от моята гледна точка.
    Това не е забележка, по скоро го написах на майтап. Ти имаш опит и други семейства, а колегата си е купил юни 2 отводки на 2 рамки с пило и майка, предполагам на неизвестна възраст. Не че е невъзможно да стане силно семейство при редовно подхранване, но е трудно.
    При мен в момента най силните ми семейства са юнски отводки защото старите семейства пострадаха есента сериозно от акара а отводките имаха по малко опразитяване.

  6. #1206
    Наблюдател
    Регистриран
    20.02.2015
    Мнения
    18
    Здравейте отново, на следващия ден след първия ми пост с един колега пчелар придадохме майка на осиротелото семейство, но се натъкнах на нов проблем, пчелите отказват да приемат сиропа който им наливам, а в кошера не са останали много запаси от мед около една пита и половина. Това на някаква болест ли е причината или нещо друго. Благодаря предварително.

  7. #1207
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно на днешна дата (първата половина на Април) старите пчели вече им е време да умират, а новите не се знае дали все още са достатъчно на брой и дали сред тях има достатъчно стари (летящи) пчели. Пчелното семейство е в своя МИНИМУМ. Периода от време е КРИТИЧЕН и в него се наблюдава най-лошото, което може да се случи на едно семейство - слаб летеж, слабо усвояване на храната и възможно най-малък общ брой на пчелите. Ако този период бъде преминат успешно, предстои бурно развитие на семейството с удвояване на броя на пчелите и на пилото приблизително на всеки 15-20 дена. До началото на акацията ще наблюдвате увеличаване на семейството 4-6 пъти. Ако семейството е заразено с някаква болест (най-вече Нозема Церане), сега му е времето да умре.

    Аз днеска ходих на няколко пчелина и внимателно наблюдавах какво се случва по прелката на различните кошери. Днес беше първият слънчев ден от много време. Температурата беше над 12 градуса около 3-4 часа по обяд. Много млади пчели се облитаха (личи си по това, че летят наблизо до кошера с глава, обърната към него). Полета на старите пчели обаче беше слаб (те излизат от прелката и веднага изчезват в някаква посока). Както и да е.

    Това, което исках да кажа в постинга е, че не трябва да се притесняваш, че пчелите не вземат сиропа. Просто сега семействата са в минимума си, и освен това те много добре си знаят от какво се нуждаят и от какво - не.

    Забравих да кажа - днес си направих експеримент за хранене на пчелите от външна хранилка. В една тавичка сипах сироп, и я поставих на 200 метра от пчелина под едни жълти цветя, които се посещаваха активно от пчелите. Експеримента беше тотално неуспешен. Десетки пчели прелетяха над тавичката на 20 сантиметра разстояние, но нито една не благоволи да кацне и да го опита. Чаках и гледах повече от 2 часа. Откъснах няколко цветя и ги пуснах в тавичката - резултат никакъв. Ядосах се и налях около 200 грама мед, та белким да го надушат и да кацнат. Резултат никакъв. Продължих с експеримента - занесох тавичката вътре в пчелина на 3 метра пред първата редица кошери. Резултата - нито една кацнала пчела за повече от половин час чакане. Най-накрая преди да се отчаям взех малко мед и нацапах прелката на един от кошерите на 2-3 сантиметра встрани от мястото на кацане на пчелите. Почаках още половин час - десетки пчели влязоха и излязоха от прелката, но нито една не благоволи да си завърти главата и да се премести на 3 сантиметра, за да оближе меда.

    Като цяло - тотално неуспешен експеримент. Нито една пчела не благоволи да ме уважи и да опита лакомствата, които бях приготвил. Започвам да се съмнявам дали пчелите наистина имат чак толкова добро обоняние. Разсъждавах и за зрението - ами ако наистина ги привлича жълтия цвят? Веднага взех няколко жълти пластмасови уширителя и ги пуснах в хранилката. Резултат - никакъв. Не знам какво да мисля.

  8. #1208
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Абре началство, що се занимаваш с глупости. Не отиде на Етъра да пиеш кафе на пясък с локум и да си почиваш.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  9. #1209
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Точно на днешна дата (първата половина на Април) старите пчели вече им е време да умират, а новите не се знае дали все още са достатъчно на брой и дали сред тях има достатъчно стари (летящи) пчели. Пчелното семейство е в своя МИНИМУМ. Периода от време е КРИТИЧЕН и в него се наблюдава най-лошото, което може да се случи на едно семейство - слаб летеж, слабо усвояване на храната и възможно най-малък общ брой на пчелите. Ако този период бъде преминат успешно, предстои бурно развитие на семейството с удвояване на броя на пчелите и на пилото приблизително на всеки 15-20 дена. До началото на акацията ще наблюдвате увеличаване на семейството 4-6 пъти. Ако семейството е заразено с някаква болест (най-вече Нозема Церане), сега му е времето да умре.

    Аз днеска ходих на няколко пчелина и внимателно наблюдавах какво се случва по прелката на различните кошери. Днес беше първият слънчев ден от много време. Температурата беше над 12 градуса около 3-4 часа по обяд. Много млади пчели се облитаха (личи си по това, че летят наблизо до кошера с глава, обърната към него). Полета на старите пчели обаче беше слаб (те излизат от прелката и веднага изчезват в някаква посока). Както и да е.

    Това, което исках да кажа в постинга е, че не трябва да се притесняваш, че пчелите не вземат сиропа. Просто сега семействата са в минимума си, и освен това те много добре си знаят от какво се нуждаят и от какво - не.

    Забравих да кажа - днес си направих експеримент за хранене на пчелите от външна хранилка. В една тавичка сипах сироп, и я поставих на 200 метра от пчелина под едни жълти цветя, които се посещаваха активно от пчелите. Експеримента беше тотално неуспешен. Десетки пчели прелетяха над тавичката на 20 сантиметра разстояние, но нито една не благоволи да кацне и да го опита. Чаках и гледах повече от 2 часа. Откъснах няколко цветя и ги пуснах в тавичката - резултат никакъв. Ядосах се и налях около 200 грама мед, та белким да го надушат и да кацнат. Резултат никакъв. Продължих с експеримента - занесох тавичката вътре в пчелина на 3 метра пред първата редица кошери. Резултата - нито една кацнала пчела за повече от половин час чакане. Най-накрая преди да се отчаям взех малко мед и нацапах прелката на един от кошерите на 2-3 сантиметра встрани от мястото на кацане на пчелите. Почаках още половин час - десетки пчели влязоха и излязоха от прелката, но нито една не благоволи да си завърти главата и да се премести на 3 сантиметра, за да оближе меда.

    Като цяло - тотално неуспешен експеримент. Нито една пчела не благоволи да ме уважи и да опита лакомствата, които бях приготвил. Започвам да се съмнявам дали пчелите наистина имат чак толкова добро обоняние. Разсъждавах и за зрението - ами ако наистина ги привлича жълтия цвят? Веднага взех няколко жълти пластмасови уширителя и ги пуснах в хранилката. Резултат - никакъв. Не знам какво да мисля.
    И най - слабия (като знания) пчелар знае, че когато в природата има нектар пчелите не обръщат внимание на мед, камо ли на сироп. Направи го този опит през есента в същата последователност и драсни няколко реда да видим какво се е получило - какъв е резултата.

  10. #1210
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Матеев не се ядосвай и не се отказвай.Аз днес монтирах поилката и няколко пъти я мазах с мед.Нито една пчела не дойде.От личен опит знам ,че някак си не става веднага.След ден -два ще я намерят.

 

 
Страница 121 от 683 ПърваПърва ... 2171111119120121122123131171221621 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •