Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 515 от 683 ПърваПърва ... 15415465505513514515516517525565615 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,141 до 5,150 от общо 6828
  1. #5141
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Това че пчелите търтовки не се връщат в кошера след изтръскаване не е вярно.
    Също имам такива наблюдения, но не съм си го доказал за себе си и го приемам за вярно писаното в книгите, но повече съм склонен, че остават по - млади и някакви заблудени пчели отколкото търтовките.

  2. #5142
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Първо трябва да уточним летящи пчели ли стават търтовки или кошерни.Ако са кошерни няма да знаят къде да се върнат.Склонен съм и аз да вярвам на книгите.Защото закърняването е най изявено при летящата.Преди доста време съм използвал изтръскване на търтовка.Не си спомням след колко време се беше хванала отзад на капака на един кошер.Надигнах леко капака и направих малък процеп на таблата накапах малко мед там.След известно време всичките пчели влязоха в кошера.Кошера на търтовката го бях прибрал,бях я отписал търтовката но се получи това.

  3. #5143
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ако търтовките не се връщаха след изтръскване всичко щеше да е много просто. Тръскаш евентуално подменяш някои пити и даваш нова майка, ДА ама НЕ. Всеки може да си направи експеримент да тръсне търтовка и да остави пчелите да се приберат в същия кошер с подменени пити без никакво пило. Още на другия ден (ако килйките са подготвени за снасяне) отново ще има търтиево пило. Ефекта на тръсването се проявява ако се оставят да гладуват или ако се премахне кошера и пчелите се разпределят по няколкото съседни кошера.
    Оправянето на търтовки в повечето случаи е икономически неизгодно особенно ако не се получи от първия път.
    Търтовките по това време на годината се оправят най-трудно защото са без майка от най дълго време. Обикновено това са осиротяли семейства още по време на слънчогледа. Те са със много стари и много малко пчели. Оправянето им е пълна загуба на време и сили, защото дори и оправени трудно се подготвят за зимуване и не преживяват зимата в повечето случаи.

  4. #5144
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Пизо Виж публикацията
    Първо трябва да уточним летящи пчели ли стават търтовки или кошерни.Ако са кошерни няма да знаят къде да се върнат.
    Всички пчели в семейството знаят къде да се върнат при стръскване. Ако стръскването е близо до кошера се прибират и току що излюпелите се пчели включително и майката, но те се ориентират по миризмата, а не по местоположението. Не случайно при стръскване първите завърнали се веднага повдигат дупета (освобождават феромони от знаете коя жлеза)и махат с крила на входа на кошера.
    Кошерните пчели са кърмачки и чистачки и въпреки, че не работят на вън те правят облитания. Това че при преместване на кошера или сформиране на отводка в нея остават кърмачките не означава, че не знаят къде да се върнат. Инстинкта им да се грижат за пилото ги кара да останат. Ако стръскате няколко рамки с открито пило на 10-15 метра от кошера на прелката му веднага ще забележите че пчелите се връщат. Ще останат малка купчинка която също ще се прибере постепенно в рамките на час. Ако стръскате пчели от пити с открито пило в празно сандъче и ги затворите за денонощие като ги отворите за няколко часа сандъчето ще е чисто празно. Лесно може и да се види дали ще влязат в техния си кошер ако са маркирани преди да се отвори сандъчето.

  5. #5145
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Всички пчели в семейството знаят къде да се върнат при стръскване. Ако стръскването е близо до кошера се прибират и току що излюпелите се пчели включително и майката, но те се ориентират по миризмата, а не по местоположението. Не случайно при стръскване първите завърнали се веднага повдигат дупета (освобождават феромони от знаете коя жлеза)и махат с крила на входа на кошера.
    Кошерните пчели са кърмачки и чистачки и въпреки, че не работят на вън те правят облитания. Това че при преместване на кошера или сформиране на отводка в нея остават кърмачките не означава, че не знаят къде да се върнат. Инстинкта им да се грижат за пилото ги кара да останат. Ако стръскате няколко рамки с открито пило на 10-15 метра от кошера на прелката му веднага ще забележите че пчелите се връщат. Ще останат малка купчинка която също ще се прибере постепенно в рамките на час. Ако стръскате пчели от пити с открито пило в празно сандъче и ги затворите за денонощие като ги отворите за няколко часа сандъчето ще е чисто празно. Лесно може и да се види дали ще влязат в техния си кошер ако са маркирани преди да се отвори сандъчето.
    Разбира се че трябва отстояние,идеята е да не се търси майка.

  6. #5146
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Всички пчели в семейството знаят къде да се върнат при стръскване........
    Ако се стръскат пчели в сандъче за денонощие в моите наблюдение имам друго виждане. Част от пчелите остават. Аз на това разчитам при създаване на нукчета. Мисля, че зависи от кои пити ще се стръскат пчелите и тяхното количество.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 22.08.2017 в 19:26.

  7. #5147
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Здравейте колеги,имам един въпрос към вас.Преди време показах един рой на сайванта на който му сложихме магазин.След днешната проверка 11 рамки с пило и двата корпуса са изпълнени с пчели.Кошера е 8 рамков.Въпросът ми е как да постъпя с такова семейство?Имам няколко идеи ,но нека и чуя вашите предложения.Не знам да ли е на хубаво,но като тая година такова правене на пило не съм виждал.


    След като оправите търтовките,ще съм ви благодарен и на тоя пост да му обърнете внимание.Останах с впечатлението,че само търтовки имате.а никой 11 рамки пило

  8. #5148
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Бих го разделил на две семейства ако гоня бройка. Бих го направил с втора оплодена майка.

  9. #5149
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    След като оправите търтовките,ще съм ви благодарен и на тоя пост да му обърнете внимание.Останах с впечатлението,че само търтовки имате.а никой 11 рамки пило
    Продай го. А с парите купи сервиз за
    Ачо!

  10. #5150
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Бих го разделил на две семейства ако гоня бройка. Бих го направил с втора оплодена майка.


    Това си го помислих и аз първо да обедяня час от него с друг кошер,но така ще загубя джинса.

 

 
Страница 515 от 683 ПърваПърва ... 15415465505513514515516517525565615 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •