Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 582 от 683 ПърваПърва ... 82482532572580581582583584592632682 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,811 до 5,820 от общо 6828
  1. #5811
    Наблюдател
    Регистриран
    18.05.2018
    Мнения
    5
    Здравейте, колеги. Млад пчелар съм и имам въпрос относно производството на майки с йентеров апарат. Реших да опитам да си произведа майки с него, направих всичко, както е в описанието, но на 13-я ден, при пренасянето на маточниците в нуклеусите установих, че всички майки в маточниците са мъртви (в статий какавида). Някой има ли идея защо?

  2. #5812
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от galya Виж публикацията
    Здравейте, колеги. Млад пчелар съм и имам въпрос относно производството на майки с йентеров апарат. Реших да опитам да си произведа майки с него, направих всичко, както е в описанието, но на 13-я ден, при пренасянето на маточниците в нуклеусите установих, че всички майки в маточниците са мъртви (в статий какавида). Някой има ли идея защо?
    Според мен има 2 възможни причини. Измръзване на ларвите(малко пчели да ги топлят) или ако са обръщани маточниците да се оглеждат между 5-10 ден, тогава също се получават малформации.
    Но по вероятно е температурния режим.

  3. #5813
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от galya Виж публикацията
    Здравейте, колеги. Млад пчелар съм и имам въпрос относно производството на майки с йентеров апарат. Реших да опитам да си произведа майки с него, направих всичко, както е в описанието, но на 13-я ден, при пренасянето на маточниците в нуклеусите установих, че всички майки в маточниците са мъртви (в статий какавида). Някой има ли идея защо?
    А дали са били мъртви? По какво установихте, че са такива? Че не се движат ли?

  4. #5814
    Наблюдател
    Регистриран
    18.05.2018
    Мнения
    5
    kakavida.jpg Нямаше признак на движение и започнах да отварям маточниците. Бяха по-малки дори от какавидата на снимката.

  5. #5815
    Наблюдател
    Регистриран
    18.05.2018
    Мнения
    5
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Според мен има 2 възможни причини. Измръзване на ларвите(малко пчели да ги топлят) или ако са обръщани маточниците да се оглеждат между 5-10 ден, тогава също се получават малформации.
    Но по вероятно е температурния режим.
    В отглеждача имаше достатъчно пчели. Маточниците проверих на 8-мия ден, но не са обръщани. Възможно ли е млечицето да не е достатъчно?

  6. #5816
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Дайте повече подробности. Какво ще рече достатъчно пчели? Колко маточника се отглеждаха?
    В присъствието на майка ли бяха отглеждани?
    Под ларвата трябва да има следи останали от млечицето.
    Хубавите маточници се отглеждат от кошери или нуклеуси, преливащи от пчели.
    Между другото, точно за 8-ия ден пишат, че са най уязвими в развитието си. И леко сътресение е достатъчно да ги увреди.

  7. #5817
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Може ли да си не сте пресметнали дните правилно? Откога смятате първия ден?

  8. #5818
    Наблюдател
    Регистриран
    18.05.2018
    Мнения
    5
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Дайте повече подробности. Какво ще рече достатъчно пчели? Колко маточника се отглеждаха?
    В присъствието на майка ли бяха отглеждани?
    Под ларвата трябва да има следи останали от млечицето.
    Хубавите маточници се отглеждат от кошери или нуклеуси, преливащи от пчели.
    Между другото, точно за 8-ия ден пишат, че са най уязвими в развитието си. И леко сътресение е достатъчно да ги увреди.
    Пчелите за отглеждача са взети от 14 рамки с открито пило, има пита с мед и пита с прашец. Бяха заложени 28 маточници като 26 от тях бяха запечатани. Не са отглеждани в присъствието на майка, под ларвите имаше остатъчно млечице. Първият ден е денят, в който освобождавам майката от апарата.

  9. #5819
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Не съм работил с апарат. Не му знам инструкциите за освобождаване на майката.
    Струва ми се, че проблема може да е в сметките.От яйце до майка са нужни 16 дена. Яйцето го захранват след третия ден.
    Ако сте придали в точното време (след 72-84 часа от снасянето на яйцата) маточните чашки на отглеждача, се броят 12 дена до излюпване.
    Ето тук намерих едни инструкции http://www.mevi-bg.com/Pages/aparat.html
    Ако сте освободили майката след 24 часа, значи има 16 дена до излюпване на майката.
    Според мен сте объркали дните и сте придали 3-4 дена по рано. Маточниците не са били развити.

  10. #5820
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    По горе зададох въпросите, макар, че можеше да отговоря. Тази ларва /на снимката - горе / все още няма 13 дни. Когато ларвата е в този етап на развитие няма никакво движение и наистина изглеждат като мъртви.

    imagesM8KTQWYJ.jpg


    Тук на снимката която съм показал, последната ларва, по - точно какавида или още по точно - имаго е от 13-14 ден на развитие.

 

 
Страница 582 от 683 ПърваПърва ... 82482532572580581582583584592632682 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •