Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 378 от 683 ПърваПърва ... 278328368376377378379380388428478 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,771 до 3,780 от общо 6828
  1. #3771
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Някъде бях чел че не знам коя година в Сибир паднало до -50 или -60 много животни умрели но пчелите оцелели.
    А скоро четох отишли група руснаци от Сибир да трупат знания и опит в Европата отишли гледали гледали чудили се (за тъмните пити също)
    па накрая казали то че колегите пари вадят това е от управата няма кражби медът е скъп и т.н. ама какви пчелари са като най силните им кошери са като наште отводки.
    Това последното като се видяхме и аз ти го казах, помисли другата година как ще действащ.

  2. #3772
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Явно и братушката не робува на тъпотията че, през зимата пита с мед = буца с лед.
    На третото клипче: https://www.youtube.com/watch?v=zU1obo_6gQU - /от 5:37 -минута/ този руснак обяснява отвора в капака как го използва, но не мога да го разбера. А на другите две клипчета - той май маха цялата перга?! Или пропускам нещо?

  3. #3773
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Това е разделителна табла.При създаването на отводка на "втория" етаж се слага плътното капаче,за да може да се оплоди новата майка.В противен(без плътно капаче) случай новата майка може да изчезне.Когато новата майка се оплоди и осемени няколко рамки,тогава се слага мрежестото капаче за уеднаквяване на миризмата.За пашата мрежестото капаче се премахва и пчелите от двете семейства се обединяват през ХР.
    Пергата се разглежда,като продукт за търговия.Тя е в пъти по скъпа от прашеца.Освен това,наличието на перга в кошера провокира ранното(зимно) отглеждане на пило....

  4. #3774
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    КАЧЕСТВЕНИТЕ и КОЛИЧЕСТВЕНИ запаси дават на семейството сигурност и спокойствие. Дали в България, Австралия или Сибир.

  5. #3775
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Здравейте,
    най-сетне и аз седнах зад компютъра. Офанзивата по пренасянето и подреждането на кошерчетата приключи. Резултата е този, почвайте да намирате кусури:
    PA020060.jpg

    PA020061.jpg

    PA020063.jpg

    Преди това да кажа: железата си ги имах, останаха дефектни поцинковани ламаринени профили от един обект. Бетон за настилка така или иначе щях да отливам, даже и с каменни плочи щях да го застилам, ама ще чака по-добри времена.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #3776
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Как ви се роят на рапицата не знам,при мен след пръскането 40% от пчелата изчезва.

    Данчо, над 60% от землището, където са пчелите ми, се стопанисва от интелигентен мъж, който е наясно от ползата на кошерите. Така че, единствената моя заслуга за пролетното развитие е, че ги почвам с питките от януари. И то всички, наред. Което не е за хвалба, разбира се, защото издава, че не съм сигурна в преценката си, доколко наличната храна в кошера е достатъчна за даденото семейство. И това в комбинация с явно страхотния температурен режим, което пак е случайност, води до страшно много работа от началото на април /а тази година от 20 март/. Не практикувам помощни и основни семейства, че да отслабвам някои целенасочено за сметка на други. Напротив, с това вадене на пило до края на рапицата съм на ръба да изроя и по-средните.. Пълна лудница, ти не ме гледай, че много пиша, много съм назад с материала....

  7. #3777
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има кусури от конструктивна гледна точка, но трябваше да попиташ предварително, а не сега, когато вече нищо не може да се направи.

    Така както си завъртял винкелите има много малко триене между ръба на винкела и дървото. Това означава, че един малко по-силен вятър лесно ще приплъзне странично кошерите и ще ги събори. Можеше да завъръиш винкела на 90 градуса, за да се получи легло с по-голяма контактна площ и със странични ограничители против приплъзване.

    Другия кусур са краката - по-много са, отколкото трябва, и не са сложени на правилните места от гледна точка на механичните моменти. Един вид направил си по-слаба конструкция от това, което можеше да се постигне с тези железа, но спокойно - имаш голямо презапасяване в сеченията, така че поне тука няма да имаш проблеми. Завъртяните винкели обаче са проблемни и е въпрос на време да го разбереш това.

    Ще ти кажа как да тестваш:
    Силата на вятъра за територията на страната може да предизвика до 100 kg/кв.м. странични сили. Така като гледам кошерчетата, те са с площ четвърт квадратен метър. Та върви и ги натисни странично със сила 25 килограма и ако не помръдне, няма да имаш проблеми. Ако се приплъзва, въпрос на време е да си намериш пчелина някоя сутрин на трески.

  8. #3778
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    [QUOTE= Напротив, с това вадене на пило до края на рапицата съм на ръба да изроя и по-средните[/QUOTE]

    Не ми е работа да се намесвам камо ли да ви давам акъл предвид броя на пч. с-ва от профила ви.Само искам да кажа (не ме разбирайте погрешно че се бъзикам с вас) но може да опитате с няколко семейства е така за проба с концепцията че теорията на проф. Таранов възприета в СССР и респективно и тук е отречена в някой пчеларски течения дори и в Русия. Тоест роенето по принцип е биологичен процес (не говоря за причини като не достатъчна площ) има свой характеристики и от изброените методи който прилагате вие въздествате механично на един биологичен процес като отслабвате пчелното семейство може би трябва да се опитате да въздействате на самата биология на роенето.

    П.П. Извинявам се за намесата но просто исках да ви подсетя че има системи за принудително роене от страна на пчеларя с цел използването му в подходящият момент за пашата в даденият микрорайон.

  9. #3779
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Резултата е този, почвайте да намирате кусури:
    Не ти намирам кусури а искам да те помоля другата година да кажеш дали тази теория е глупост или не - Навигация на пчелите :
    Преводач:
    Пчелите не са водени от околните предмети и слънцето, и на магнитното поле на Земята, като линиите на магнитното поле на Земята не се движи спрямо повърхността на земята, и се въртят с земното кълбо, докато видимата позиция на относителната Sun до Земята варира равномерно. Ето защо, по време на инсталацията на пчелните кошери в градината, насочват своите кран дупки и равнинни рамки на юг, а през лятото на kochёvke в областта - на север. С тази ориентация на пчелина увеличенията на производителността, от 30 до 40%, а пчелата прекарва по-малко време и усилия в търсене на пътя към къщата. Нейната работа става все по-ефективни и продуктивни.
    Оригинал:
    пчёлы ориентируются не по окружающим предметам и Солнцу, а по магнитному полю Земли, так как силовые линии магнитного поля Земли не перемещаются относительно поверхности Земли, а вращаются вместе с земным шаром, тогда как видимое местоположение Солнца относительно Земли равномерно изменяется. Поэтому при установке ульев в саду ориентирую их летками и плоскостью рамок строго на юг, а летом на кочёвке в поле – строго на север. При такой ориентировке продуктивность пасеки увеличивается от 30 до 40%, а пчела тратит меньше времени и усилий на поиски дороги к дому. Её труд становится более производительным и продуктивным.

  10. #3780
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Това , не е валидно за други .
    Гоше , в много райони съм ходил . Слънцето залязваше в 23.00 и изгряваше в 02.00 . Летен сезон . Природата пощурява .
    А , после ?

 

 
Страница 378 от 683 ПърваПърва ... 278328368376377378379380388428478 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 13 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •