Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 216 от 683 ПърваПърва ... 116166206214215216217218226266316 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,151 до 2,160 от общо 6828
  1. #2151
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mir@k@ Виж публикацията
    Здравейте колеги. Имам въпрос, при колко градуса най- ниска температура мога да отворя кошерите, за да им сложа готови питки.В смисъл отварям вътрешния капак поставям питката върху рамките и веднага слагам капака. Като след това мисля да облепя с хартишно тиксо получилата се фуга, която ще е малка. Питката е към 1 см дебелина.Някой ми казват само да не вали отгоре може и нула градуса да е. Други ми казват да е най-малко 15 - 16 градуса.
    Питай Атанасов. Той е много "пресен" в слагането на питки. Вчера ги слага. А иначе може да се слагат и в много студено време, защото се поставят за секунди.

  2. #2152
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Обикновено се ръководя от написаното в книгите и споделеното във форумите, но сега ще напиша моето лично мнение, формирано единствено от практическия ми опит.
    1. По отношение на температурата. Предпочитам да слагам твърдата храна при ниски температури, около нулата например, когато пчелите са на кълбо. Тогава най-добре се вижда къде е кълбото и пчелите си стоят в междурамията, освен ако не са съвсем останали без мед. При по-високи температури част от пчелите са върху горните летви и с отварянето навирват задниците - признак за безпокойство. Често излитат и кацат по дрехите, където и остават, или падат по замята. Охлаждат се и не могат да се върнат в кошера. Виж, ако температурите са над 17-20 градуса, може да се приберат обратно в кошера.
    2. Начина на работа. Всичко трябва да е готово, преди да отвориш кошера - пушалката до теб, макар че не винаги е необходима, питката разпечатана. Добре е да се работи с помощник, за да става бързо и да не се оставя таблата, ако на долната и страна има пчели. Един повдига, другият поставя храната. Трябва да става много бързо и тихо. Не за да не изстинат пчелите, а по-скоро за да не развалят кълбото. Няколко секунди след отварянето започват да се отделят пчели от кълбото и да излизат нагоре. Възможно е тези пчели повече да не могат да се върнат в кълбото.
    3. По отношение на найлоните - доста спорен въпрос сред пчеларите. Аз ги покривам с дебел прозрачен полиетилен, или както сме свикнали да го наричаме - найлон.Този тънкия, шумолящ найлон го прегризват, а непрозрачния не позволява да се прегледа без да се открие гнездото. Оставям го да стърчи по 5-6 см от всяка страна, за да не се налага да го донамествам при поставянето. Капака, респ. таблата се вдига спокойно без рамкоповдигач, защото не е заклеен към найлона. Липсва и характерното пращене при разкъсването на клея, което ги безпокои. Така можеш спокойно да си огледаш семейството и да получиш ценна информация - изядена ли е предната питка, имат ли мед - по разположението на кълбото. Ако не се виждат пчели, по конденза и деформацията на фолиото разбираш има ли пчели, колко са и къде са. Понякога пчелите сами повдигат фолиото с восъчни колонки, така че да минават от рамка на рамка. При някои семейства фолиото остава върху летвите. И ако трябва да се слага питка, с една ръка повдигаш фолиото, с другата поставяш питката и покриваш. Става бързо и лесно. След няколко опита ще разбереш как най-лесно ще отлепиш фолиото, без да се вдига шум. Просто се хваща и се дърпа не извън кошера, а към средата на кошера.

    В събота ще храня моите, ако времето позволява (имам пред вид да не вали дъжд) и се моля да не е по-топло от 5 градуса, както са обещали синоптиците. Тогава се работи много спокойно и макар че паля пушалка, почти не я използвам. Вчера хранихме 300 кошера, също беше спокойно, но на по-слънчевите места се опитват да излизат от кошера, което малко затрудняваше работата.

  3. #2153
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg Виж публикацията
    Обикновено се ръководя от написаното в книгите и споделеното във форумите, но сега ще напиша моето лично мнение, формирано единствено от практическия ми опит.
    1. По отношение на температурата. Предпочитам да слагам твърдата храна при ниски температури, около нулата например, когато пчелите са на кълбо. Тогава най-добре се вижда къде е кълбото и пчелите си стоят в междурамията, освен ако не са съвсем останали без мед. При по-високи температури част от пчелите са върху горните летви и с отварянето навирват задниците - признак за безпокойство. Често излитат и кацат по дрехите, където и остават, или падат по замята. Охлаждат се и не могат да се върнат в кошера. Виж, ако температурите са над 17-20 градуса, може да се приберат обратно в кошера.
    2. Начина на работа. Всичко трябва да е готово, преди да отвориш кошера - пушалката до теб, макар че не винаги е необходима, питката разпечатана. Добре е да се работи с помощник, за да става бързо и да не се оставя таблата, ако на долната и страна има пчели. Един повдига, другият поставя храната. Трябва да става много бързо и тихо. Не за да не изстинат пчелите, а по-скоро за да не развалят кълбото. Няколко секунди след отварянето започват да се отделят пчели от кълбото и да излизат нагоре. Възможно е тези пчели повече да не могат да се върнат в кълбото.
    3. По отношение на найлоните - доста спорен въпрос сред пчеларите. Аз ги покривам с дебел прозрачен полиетилен, или както сме свикнали да го наричаме - найлон.Този тънкия, шумолящ найлон го прегризват, а непрозрачния не позволява да се прегледа без да се открие гнездото. Оставям го да стърчи по 5-6 см от всяка страна, за да не се налага да го донамествам при поставянето. Капака, респ. таблата се вдига спокойно без рамкоповдигач, защото не е заклеен към найлона. Липсва и характерното пращене при разкъсването на клея, което ги безпокои. Така можеш спокойно да си огледаш семейството и да получиш ценна информация - изядена ли е предната питка, имат ли мед - по разположението на кълбото. Ако не се виждат пчели, по конденза и деформацията на фолиото разбираш има ли пчели, колко са и къде са. Понякога пчелите сами повдигат фолиото с восъчни колонки, така че да минават от рамка на рамка. При някои семейства фолиото остава върху летвите. И ако трябва да се слага питка, с една ръка повдигаш фолиото, с другата поставяш питката и покриваш. Става бързо и лесно. След няколко опита ще разбереш как най-лесно ще отлепиш фолиото, без да се вдига шум. Просто се хваща и се дърпа не извън кошера, а към средата на кошера.

    В събота ще храня моите, ако времето позволява (имам пред вид да не вали дъжд) и се моля да не е по-топло от 5 градуса, както са обещали синоптиците. Тогава се работи много спокойно и макар че паля пушалка, почти не я използвам. Вчера хранихме 300 кошера, също беше спокойно, но на по-слънчевите места се опитват да излизат от кошера, което малко затрудняваше работата.
    Каква храна даваш? Предполагам че така завити с найлон,кошерите са на мрежести дъна

  4. #2154
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Най лесно се хранят при минусови температури когато пчелите не са много подвижни и кълбата са свити максимално. Иначе е мъка, пчелите са се хванали за подкапачната и при опит да ги махнеш с четката се лепят на нея, пушиш яко а те не мърдат. Ако не си с табла сигурно е друго, но при мен е така.
    Но както всичко останало и тази процедура е различна за различните кошери, различните методи на пчеларстване, различните породи пчели. Виждам че много хора се заблуждават че щом при него е така в целия свят е така и са като кон с капаци.
    Този пост е редактиран от Nik_m; 15.01.2016 в 12:51.

  5. #2155
    Ники какви са тези "надкапачни" ?

  6. #2156
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Ники какви са тези "надкапачни" ?
    Специален вид, ама ще го редактирам да не издавам тънкости

  7. #2157
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Каква храна даваш? Предполагам че така завити с найлон,кошерите са на мрежести дъна
    На моите давам само BEE FONDA - най-евтината, българска (или поне разфасована в Бг, Горни Богров). Но аз работя в пчеларска фирма и споделям също и опита от там. А там сме давали Apitom, Api Food, а в момента - Apifonda, разфасована от 15 килограмов блок. За последната нямам още впечатления, но относно другите - всичко се взема от пчелите. Каквато и да е храната, усвоява се без остатък. Не съм забелязал някоя да е потекла в кошера. Когато пчелите са примерно 2-3 междурамия, а храната обхваща повече, тази, която е над празните междурамия изсъхва и става на камък. Имаше някаква, не и помня името, която при разпечатване се разпадаше, т.е. трудно се работи с нея. Но през декември в личния пчелин сложих пак българската Бифонда, тук на кашон я продават по 2.40 лв за кг, ако е с тимол и 2.30 без тимол. На бройка - съответно 2,80 и 2,70. Правил съм и варена - захар, мед, лимонена киселина. Става пластична маса, която пчелите взамат с охота, но не ми се занимава с плескането. Основно правило обаче за момента е да е по-евтино, защото имам сериозни финансови проблеми.
    Кошерите ми все още не са с мрежести дъна, но самите те са малко "тантелени", имат доста неплътности. Много рядко се случва по крайните рамки малко плесен, но предстои оборудване с мрежести дъна, след ремонта им.
    Този пост е редактиран от Stefanbg; 15.01.2016 в 22:09. Причина: Написано Апифонда вместо Бифонда

  8. #2158
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg Виж публикацията
    .... Основно правило обаче за момента е да е по-евтино, защото имам сериозни финансови проблеми.
    .....
    В такъв случай, точно поради тази причина би трябвало да обръщаш малко повече внимание какво слагаш в кошера, защото както някой ден от горчив опит ще разбереш, че разлика има. Недай си Боже сурова зима или по-слаби семейства и разликата в качеството се заплаща тъпкано. А зазимените с много мед, силни семейства (около и над 10 междурамия пчели) от питки не се нуждаят, още повече пък ако част от кълбото се намира над горните летви на рамките.


    Стефане, относно споделените впечатления, попитай в пчеларската ферма, в която работиш за тяхното мнение -за цени...., качество.... и коя марка предлага най-доброто съотношение. Все пак имаш възможност да получаваш ценна информация и придобит (с години???) опит, от която възможност не трябва да се отказваш толкова лекомислено.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #2159
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Благодаря на всички за отговорите.

  10. #2160
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg Виж публикацията
    На моите давам само BEE FONDA - най-евтината, българска (или поне разфасована в Бг, Горни Богров). Но през декември в личния пчелин сложих пак българската Апифонда .
    Има противоречие, вероятно става въпрос за неволна грешка.

 

 
Страница 216 от 683 ПърваПърва ... 116166206214215216217218226266316 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •