Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 468 от 683 ПърваПърва ... 368418458466467468469470478518568 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,671 до 4,680 от общо 6828
  1. #4671
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    Благодаря за отговорите и на двамата.

  2. #4672
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Здравейте
    Имам нужда от малко помощ със два кошера който изпаднаха в роево,че вече съвсем се обърках.Та преди около 25 дни сложих магазините и на двата.Първият беше на 8 рамки,6 позапечатано пило и две мед,прашец сложих им две за градеж в плодника и цял магазин основи.Второто на 9 рамки със 7 пило и 2 мед.И там основа в плодника и магазин.И двете семейства не бяха до преди това във роево и нямаха даже маточни чашки.До днес не съм ги отварял освен да погледна магазините който градяха и напълниха наполовина.
    Така.
    Първото се оказа без майка,открито пило и три рамки пчели.Имаха 10 маточника и рамките в плодника не бяха пипнати а магазина почти изграден.Тук махнах маточниците и оставих само един.
    Второто майката е там и има всякакво пило.Всичко долу изградено,магазина и той почти и понапълнен.И тук 15 тина маточника който унищожих.
    Идеята ми е понеже искам да хвана слънчо със двете без да ги деля,че нямам инвентар вече.На пъвото да придам плодна майка и след десетина дни липата да ги накара да работят?А на второто да оставя майката със рамка пило долу на основи и летящите пчели,ХР,магазин,ХР?А горе плодник всички останали рамки със пчелите и да придам майка?За слънчото вече трябва да има двусемеен кошер който мога да обединя и старата майка примерно в нуклеус запасна със две рамки пило и пчелите.

  3. #4673
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    На първото семейство за какво ще му даваш нова майка, в случай че има читава,не стара и добре работеща майка. Роевото настроение е в пчелите, не в майката.Ако майката е над 2 години,тогава я смени.По принцип пчелите карат майката да снася в чашките и да се рои семейството.Роевото настроение е в самите пчели-в цялото семейство.Ако майката ти е добра,трябва просто да извадиш семейството от роево настроение.
    На 2рия кошер според мен, ако ти е читава майката и е млада, можеш и без да придаваш майка да го направиш. При наличие на пило горе-далече над долната майка, пчелите ще заложат маточници. Но щом семейството е изпаднало в роево състояние, аз бих сложил твърда преграда между долната майка,която ще е с основите и летещите, и горните рамки ,на които се очаква да заложат маточници или там където ще слагаш нова оплодена майка.Бих го отделил с твърда преграда за да не се рои при запечатване на маточниците на горното семейство!

  4. #4674
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Първото семейство е без майка,явно е излетяла със рой.Затова искам да им придам нова майка.За сега съм оставил един маточник докато реша какво да правя,но не искам да ги оставям да си люпят майка понеже искам да хвана ако мога и липата която е след десетина дни.
    Второто майката е там и махнах маточниците докато реша и там какво да правя.А идеята ми е да го направя нещо като двусемеено.Но найстина по удачно ще е сякаш да го направя плодник със летящата и майката на основи магазина и СД и втори плодник със всички останали пити и пчели и там да придам майка.Само не ми е ясно кога ще е най удобно и как да придам майка на горният плодник със младите пчели.

  5. #4675
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    Цитат Първоначално публикувано от БоянГ Виж публикацията
    Първото семейство е без майка,явно е излетяла със рой.Затова искам да им придам нова майка.За сега съм оставил един маточник докато реша какво да правя,но не искам да ги оставям да си люпят майка понеже искам да хвана ако мога и липата която е след десетина дни.
    Второто майката е там и махнах маточниците докато реша и там какво да правя.А идеята ми е да го направя нещо като двусемеено.Но найстина по удачно ще е сякаш да го направя плодник със летящата и майката на основи магазина и СД и втори плодник със всички останали пити и пчели и там да придам майка.Само не ми е ясно кога ще е най удобно и как да придам майка на горният плодник със младите пчели.
    На второто семейство на което искаш да придаваш майка върху основното, задължително първо го отдели с твърда преграда,а долното с летящите пчели го остави на мед и основи за да излезне от роевото. Като отделиш цялото пило с другите рамки в отводката отгоре и я разделиш с твърд таван, придаваш майка в клетка след 2 часа. Чак когато заработят добре и 2те семейства и като ти дойде пашата,тогава обединявай.Първо за 1 2 дни сменяш преградата с мрежа и след това слагаш ханеманова решетка.Като обединяваш трябва да имаш буфер от 1 корпус или магазин между 2те майки!

  6. #4676
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    ... Брат Адам ....
    Малко се съмнявам брат Адам да си е държал оплодените майки три седмици в оплодни сандъчета - предвид ограниченото пространство, това по- скоро би възпрепятствало развитието на майката.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #4677
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Та като казвате, че рояка не жили съм малко ДА и НЕ. Вчера като събирах тези по - горе, единия трябва да е седял повече от 3-4 дни, че имаше започнати пити и прашец в тях. Пило не видях, че ми нямаше остъклението. Та значи този хубавец така хубаво ми нажили лявата ръка/около 20-тина и повече/. Заприлича ми на таралеж. Когато вече се е установил, макар и на открито го приема вече като ДОМ и го отбранява.
    Днес роди сливата която е до крушата. Но друго е интересното. Та рояка не жилел. Даааа. Днес качвайки се на сливата не по - висока от 2 метра се хванах без да искам за някакво клонче и залитнах леко което доведе до падането на коша върху мен. Направиха ми корема на решето, лицето по малко и по - различни места по тялото. Та значи рояка не жили.

  8. #4678
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Е , хайде де .
    Малко радост и за теб .
    Жулни една ракийца по тоз повод .

  9. #4679
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    . Днес качвайки се на сливата не по - висока от 2 метра
    Тъй де тъй-хоп на сливката.Ама на половин век,по ми е удобно сливката да хопка....както и да е нали е родила.....

  10. #4680
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Малко се съмнявам брат Адам да си е държал оплодените майки три седмици в оплодни сандъчета - предвид ограниченото пространство, това по- скоро би възпрепятствало развитието на майката.
    Много хубава забележка! Дони, беше казал, че за него оплодно сандъче по-малко от 6ЛР не върши работа като пронесе майката. Като имам време ще ти извадя точния пасаж от Каселския доклад. Той е на немски, но е хубаво като говорим да даваме и оригинала Аз затова смятам малките оплодници за лош вариант.

 

 
Страница 468 от 683 ПърваПърва ... 368418458466467468469470478518568 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •