Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 97 от 683 ПърваПърва ... 47879596979899107147197597 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 961 до 970 от общо 6828
  1. #961
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Аз нямам книгата пред себе си. Там където се говори за палетиране на пчелина се споменава, че като се добави полукорпус трябва шпилка 145мм (цитирам по памет). Инак е ясно, че е някъде около 120-140мм трябва да е полукорпуса.

    Допълнение: Колегегата jordanov е прав. Въпроса ми за размера на полукорпуса не е за този раздел.
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 29.10.2014 в 10:19.

  2. #962
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ако знаех че ще тръгне такъв интересен разговор, щях да си задам въпроса в друг раздел. Книгата на Венер я взех почти веднага като се появи в Бг, една-две години беше в къщи и съм си я преснимал даже за всеки случай. Много увлекателно е написана, спор няма. Най ми хареса с каква ловкост сърбина разчупва първия канон на ЛР системата- "един размер", за да бетонира втория канон - "работа с цял корпус". Наистина - пълен професионалист. А всички добре знаем колко дълбоко се кланя Нашего брата и широко се кръсти на първия канон, пък втория канон го заобикаля като дявол - Евангелие. Със сигурност някои неща са спестени в тая книжка. Други неща от нея обаче си имат своята логика и напълно вероятно е и при нас, при определени условия на пчеларстване да дават приличен ефект. За да се разбере това, според мен, правилният подход е експеримент с група от поне 10-15 кошера /или по-правилно 2-3 палета кошери/ в сравнително голям пчелин и за няколко години, както всъщност подхожда и колегата Рости. Пробата с единични кошери за мен е загуба на време и ресурс.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #963
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Може да пробваш няколко кошера с плодник от един корпус и няколко магазина/полукорпуса/аз поне така работя много по леко е и при по слаба паша се напълват по добре рамките ,разпечатва се по лесно не се късат при центрофужене изобщо работата е много по лека.Когато се наложи пускам майката да се качи и в магазините но когато плодниковите рамки са хубави са достатъчни за майката и венеца наистина е магазина.И друго сега имаш кошери с 3 корпуса аз ги направих на 3 нови кошера като си правя 2 дъна и 2 капака и на всеки от трите кошера по 3,4 магазина.
    Радо, би ли описал твоята технология на работа с един корпус ЛР и магазини, мисля че ще бъде от полза за начинаещите пчелари при избора им за работа с определена система кошери? Благодаря ти?

  4. #964
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Nic Виж публикацията
    Радо, би ли описал твоята технология на работа с един корпус ЛР и магазини, мисля че ще бъде от полза за начинаещите пчелари при избора им за работа с определена система кошери? Благодаря ти?
    Прочиташ книгата на Венер и ще научиш всичко, което те интересува аз просто съм заменил медовите корпуси с медови магазини за да ми е по леко защото работя сам и с 200 кошера и има значение дали ще вдигна корпус или магазин пълен с мед.

  5. #965
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от beelover90 Виж публикацията
    ... Баща ми който се занимава над 30 години професионално с пчеларство и е бил държавен пчелар( по онова време) все още се изумява в нещата, които чета, научавам и прилагам...
    Това ни е пределно ясно. Интересно ще бъде да ни кажеш дали баща ти се изумява от резултата който получаваш в следствие на тия "неща"?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #966
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Искрено ти завиждам, че успяваш толкова лесно да зазимяваш. Веднага се повдига въпроса в мен дали имаш слънчоглед, че и още една добра паша от билки след това? Предполагам, че отговора е не, но ако е да ще ми е супер интересно как се справяш по този начин. При мен след обилна слънчогледова паша майката е свалена от пчелите в първи корпус, и разполага с 6 пити за пило. Всичко друго е мед. Тоест ако ги оставя без да пипам ще имат на разположение 12 пити мед, мин.2 прашец и 6 пило. Това за мен е изключително икономически неизгодно и започва ручкането из плодника и ръчното пренареждане.
    Рости, след ливадната паша ( която всъщност развива семействата на пролет и от нея трупват малко ( или много ) медец) следващата паша е чак слънчогледа. Пчелините ми са на в периферията между гора и обработваеми ниви и отдалечеността от обработваемата земя е от 1-2 до 4 км. Пашата от слънчогледа трае почти цял месец ( площите са разпокъсани от по няколко декара), но според климатичните условия има няколко дни когато си наваксват за целия период. Към началото на Август (или края на Юли) започва да цъфти памука та чак до началото на Октмври (масовия цъвтеж е през Септември).

    Това което правя аз е обикновенно изчаквам докато семействата се развият ( от започването на бадемите/овошките(края на Февруари) до ливадната паша през началото на Април няма много време и всичко става много бързо). Нормално по това време на годината семействата са най-силни и след това започвам да ги нацепвам за нуклеуси ( нормално вземам средно не повече от 4 нуклеуса от семейство). Причините са две - така мога да взема повече нуклеуси от семейство и това е единствения начин да проверя роевия им индекс ( изчаквам ги докато в кошера пчелите станат толкова че нощно време да не могат да се побират всички вътре). Естествено, към този момент, някои кошери са се изроили, други ги хващам в подготовка, а трети - просто не са пожелали.
    След това ги оставям да се възстановят и да си натрупат запаси, догодина цикъла се повтаря.
    По време на ливадната паша и след нацепването, семействата обикновенно успяват да си изградят всички основи и да се запасят със мед. Когато дойде слънчогледа, той им запълва там където има още недозапасени запаси или такива които са били изконсумирани междувременно. Семействата се блокират (още веднъж ). След пашата бързо се освобождават площи за майката и пилото отново нараства. За моите нужди дори и еднокорпусните кошери ми служат добре ( като изключим че на моменти кошера е вътре в пчелите, а не обратното) и имат предимство по-икономично да изразходват запасите си напролет от двукорпусните (поради ограниченото пространство за пило), което пък може да е добре, ако пашата се провали или закъснее.

    След това обикновенно следва драстично намаляване на пилото или пълното му спиране, но със есенната влага (започват да цъфтят разни плевели) и обилния прашец от памука ( отделя и малко нектар) настъпва "втора пролет". Пилото нараства, за сметка на запасите, които намалят малко и семейството е готово за зимата.

    "Метода" работи без вадене на мед, просто защото няма как 20 рамков кошер да напълни 30 рамки с мед. Като се махнат медовите корпуси и семейството остава само с това което на него му е нужно. Различните пчели се блокират в различна степен и приоритета между пилото и меда е различен. Има пчели, на които ако ги оставиш само на плодник ( с обем съответсващ на техните нужди), по време на паша пилото няма да пострада много повече от това, ако семейството имаше много медови корпуси над плодника.

    С годините все по-малко мисля че образуването на зимно кълбо между два корпуса е особеност на някоя раса, и все повече че "зоната на смъртта" е изкуствено причинен феномен от действията на пчеларя. Интересно ми е дали това наистина е така.

    "Просто им слагам мишепредпазители ( там където е нужно) и са готови."
    Какво имаш предвид от това "там където е нужно"?
    Ник, някои от дъната ми са със малък отвор и са от "друго време", като тогава са били предназначени за дъна на нуклеуси. Но и до днес ми вършат добра работа. Недостатъкът им е че отнемат (неоправдано) прекалено много време за зглобяване, спрямо тяхната функционалност ( почти същата като нормалното мрежесто дъно)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #967
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз след слънчогледа тази година направих ротация и сложих меда под гнездото така им дадох възможност да си пренаредят запасите както им харесва. В момента всички семейства независимо дали са силни или слаби са захапали между двата корпуса.
    Като на по силните по голямата част от кълбото е в 1вия а на по слабите в горния.

  8. #968
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Моите уважения, но това "за моите нужди" трябваше да го подчертаеш дебело. А и ако погледнем в кой раздел се намираме /да допуснем че тук не си толкова известен/, ще бъде редно да споменеш в кой район го играеш тоя филм. Все си мисля че редовия български пчелар /особено пък млад и начинаещ/ има малко по-различни цели от твоите.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #969
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз след слънчогледа тази година направих ротация и сложих меда под гнездото така им дадох възможност да си пренаредят запасите както им харесва. В момента всички семейства независимо дали са силни или слаби са захапали между двата корпуса.
    Като на по силните по голямата част от кълбото е в 1вия а на по слабите в горния.
    Разпечатва ли меда на питите в корпуса, който си сложил отдолу?

  10. #970
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не, просто ротирах корпусите и във втория освободих по някоя пита на тези които бяха задръстили майката.

 

 
Страница 97 от 683 ПърваПърва ... 47879596979899107147197597 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •