Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 95 от 683 ПърваПърва ... 45859394959697105145195595 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 941 до 950 от общо 6828
  1. #941
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    И без тази ротация,пчелите пренасят мед от крайните рамки и одебеляват (достатъчно) мед.венец на рамките където се излюпва последното пило.Главната цел на ротацията след последната паша е симулиране на паша.....Има спец тема за работа с ЛР-прочетия и тогава задай конкретен въпрос.
    Това е така, но когато имаш цял корпус с мед над плодника, този корпус пчелите възприемат като меден венец и в същото време удължават венеца и към долния корпус.Проблемът е, че венецът получен в долния корпус е много малък и към месец Февруари е вече свършил, а семейството вече е направило пило в долния корпус и при големи студове не може да достигне меда в горния.Аз лично съм страдал доста от това.И не разбирам какви са тези нападки веднага със "задай конкретен въпрос". Просто искам да чуя как другите подхождат към този проблем.

  2. #942
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Определено ако имаш венец в долния корпус ще има ядове. По-добре питка февруари от колкото да се чудиш как да ги качиш горе.

  3. #943
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз лично ги оставям така както си са. Просто им слагам мишепредпазители ( там където е нужно) и са готови.

    Между другото според класическия вариант, семейството зимува между двата корпуса, или поне отчасти захванато за горния. Как се постига семейството да остане 'само на долния корпус на мен това не ми е ясно. Снимката е от интернет
    Колега може би аз не съм могъл да обясня добре.Преди да започна да зазимявам семействата на горен корпус и отчасти на долен, аз оставях цял корпус с мед над плодника, който се намираше долу(поне доколкото съм чел това е класическия метод на многокорпусното зазимяване),Както каза колегата Ангел Йосифов пчелите продължават да удължават медения венец надолу и той достига и в долния корпус и пчелите в крайна сметка се зазимяват в долния корпус(по простата причина, че кълбото не може да сформира върху медени пити).Но след привършването на медения венец на долния корпус,което при мен ставаше към началото на Февруари, семейството вече има известно количество пило в долния корпус и, заради лошото време не може да прескочи мездурамъчното пространство между двата корпуса и това водеше до гибел на семейството въпреки наличието на голямо количество храна.Не винаги се случва така на мен ми се случи веднъж и веднага преосмислих нещата. И стигнах до едно решение, което исках да споделя.Болно ми е,че пчеларите и не само в България не са единни и злобни. Даже един общ съюз не можахме да направим. Всеки клевети другия и всеки си мисли, че знае повече от другия. Баща ми който се занимава над 30 години професионално с пчеларство и е бил държавен пчелар( по онова време) все още се изумява в нещата, които чета, научавам и прилагам. Вярвайте ми никой не знае всичко. Аз лично имам 160 семейства, израснал съм в семейство на пчелари и практикувам пчеларство професионално от 7 години, също кандидатствах по мярка 112 на ПРСР на ДФЗ, който иска може да ми пише и за тази сфера, и мога да кажа, че имам доста въпросителни в главата си и затова се регистрирах и искам, доколкото мога да помогна и разбира се да науча нещо ново.

  4. #944
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега "любовник на пчели",аз съм новобранец,но се убеждавам,че теорията понякога се разминава с действителността. Особено в последно време,теорията в нашите книги си е направо грешна.Аз също щях да допусна грешката за която пишеш тази зима,но имах късмет,че времето беше меко и пчелите устискаха.Не съм майстор в боравенето с МК,но първия ми урок беше,че е най-добре да зимуват на горен корпус с празни рамки под тях.Риска е минимален,няма "зона на смъртта",лесен контрол и достъп с цел стимулиране/подхранване.
    П.С. не се сърди за превода

  5. #945
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    beelover90, аз съм виждал семейства попаднали в т.н. зона на смъртта но до сега никога не съм имал семейства които не са се захващали и за двата корпуса. До този момент дори не се бях замислял как другите пчелари правят така че семейството да образува кълбото само в долния корпус ( може би ръчно пренареждане на гнездото пита по пита, знам ли?), след като аз не полагам никакви усилия - буквално плодника не се бара (не се разместват корпуси или пити) след започването на първата главна паша чак до следващата пролет. И освен семействата отглеждащи маточници, кошерите през лятото се оправят сами. Естествено в днешно време вече не произвеждам мед и това което се е променило е че вече не използвам толкова много корпуси за семейство както преди.

    Та за зимното кълбо. Ето тук може да видиш много добре, че дори и когато семейството може да се побере върху един корпус, кълбото пак е захванато върху двата
    http://beeman.se/research/oxalic/oxalic-0-nf.htm

    Аз не ходя зимата да ровичкам и съжалявам че не мога да ти пратя снимки на зимно кълбо, но тези са правени по време на цъвтежа на бадемите ( около 20 февруари), когато и започва първия цикъл на пилото при мен. Не знам дали може да забележиш добре, но семейството не покрива плътно нито един от двата корпуса. И да- има меден венец, както в питите от долния, така и в тези от горния.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Picture 007.jpg‎   Picture 008.jpg‎   Picture 009.jpg‎   Picture 010.jpg‎   Picture 012.jpg‎  

    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #946
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Искрено ти завиждам, че успяваш толкова лесно да зазимяваш. Веднага се повдига въпроса в мен дали имаш слънчоглед, че и още една добра паша от билки след това? Предполагам, че отговора е не, но ако е да ще ми е супер интересно как се справяш по този начин. При мен след обилна слънчогледова паша майката е свалена от пчелите в първи корпус, и разполага с 6 пити за пило. Всичко друго е мед. Тоест ако ги оставя без да пипам ще имат на разположение 12 пити мед, мин.2 прашец и 6 пило. Това за мен е изключително икономически неизгодно и започва ручкането из плодника и ръчното пренареждане.

  7. #947
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Искрено ти завиждам, че успяваш толкова лесно да зазимяваш. Веднага се повдига въпроса в мен дали имаш слънчоглед, че и още една добра паша от билки след това? Предполагам, че отговора е не, но ако е да ще ми е супер интересно как се справяш по този начин. При мен след обилна слънчогледова паша майката е свалена от пчелите в първи корпус, и разполага с 6 пити за пило. Всичко друго е мед. Тоест ако ги оставя без да пипам ще имат на разположение 12 пити мед, мин.2 прашец и 6 пило. Това за мен е изключително икономически неизгодно и започва ручкането из плодника и ръчното пренареждане.
    При мен пък е точно обратното, нямам късна паша и след 20-25 юли като им сложа по един празен корпус отгоре едвам успяват да сложат 5-6 кила медец. Подхранвам и са готови за зимата. Според мен не е добре да се слага пълен корпус с мед отгоре(това са 25кг),трябва да е не повече от 15 кг за да може пчелите да се захванат за горният корпус още наесен и плавно да се качват нагоре. А и те най-добре си подреждат гнездото. Не съм превърженик на голямото ръчкане подреждане и т.н. Но явно зависи и от района и пашата.

  8. #948
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Но явно зависи и от района и пашата.
    Абсолютно. И да не забравяме това, за което Скутелатора редовно ни подиграва-особеностите на породата. Всеки трябва да си знае стоката и в никакъв случай след спиране на пилото горния корпус не трябва да е с мед от летва до летва. Как ще го постига- ами както иска - ротации на цели корпуси, центрофуга, разместване на рамки вътре в кошера или между кошери, кой как му е удобно.

    Рости, да те питам. Навремето се интересуваше за Венер. Превозването е ясно, ами другото практикуваш ли го?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #949
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Явно моите пчели са от тъпите. Аз винаги ги подреждам. Работя с Даданблат. Ама нали идеята на многокорпусния беше; да се работи с цели корпуси , а не с отделни рамки?

  10. #950
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Явно моите пчели са от тъпите. Аз винаги ги подреждам. Работя с Даданблат. Ама нали идеята на многокорпусния беше; да се работи с цели корпуси , а не с отделни рамки?
    Идеята е тая на много корпусните, но навиците и любопитството трудно се преборват.С рутината и мързела ровенето и подреждането за добро или зло намаляват.Тогава започват "външните признаци" за състоянието на семейството.Всичко с времето си.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 95 от 683 ПърваПърва ... 45859394959697105145195595 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •