Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 94 от 683 ПърваПърва ... 44849293949596104144194594 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 931 до 940 от общо 6828
  1. #931
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ще ровичкаме и още как. По мои сметки последното ми пило трябва да излезе към 5.11. и започвам да стеснявам. Дано не ме изненадат. Нямах друг избор. Пило на 2-3 рамки почти без венец или с много малък.
    Да не говорим за безумния Руски клип за вароатозната пещ където ги направиха на диви при 2-3 градуса.
    Относно заклейването, също не виждам проблем. Дали ще се появят някакви микро цепнатинки, които няма да могат да заклеят едва ли има значение при положение, че дъното им е отворено, примерно, а при Сърбите е отворена и половината таванка. Иначе в нашите дебели книги пише точно както споделя колегата, но те повечето са писани в миналия век или от хора с познания от миналия век. Добре дошъл на колегата.

  2. #932
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колега,прав си за тези рискове,но по тази логика пчеларите нямаше да накапват с ОК в късна есен и то при много по-ниски температури.Друг важен фактор е местоположението на пчелина - специално моя е затворен от три страни с южно изложение.Не мисля,че това застудяване ще задържи трайно кълбата в кошерите.Зимата е още далеч и мисля,че работата по зазимяването още не е приключила,колкото и да ни се иска.
    Не знам дали знаеш, но накапването с ОК причинява голям подмор на пчелите(знам го от личен опит) точно заради това аз я сублимирам(изпарявам) така има по-добър ефект и по-малко подмор на пчелите.

  3. #933
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Досега не съм накапвал и нямам наблюдения,но все пак благодаря за забележката.

  4. #934
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ще ровичкаме и още как. По мои сметки последното ми пило трябва да излезе към 5.11. и започвам да стеснявам. Дано не ме изненадат. Нямах друг избор. Пило на 2-3 рамки почти без венец или с много малък.
    Да не говорим за безумния Руски клип за вароатозната пещ където ги направиха на диви при 2-3 градуса.
    Относно заклейването, също не виждам проблем. Дали ще се появят някакви микро цепнатинки, които няма да могат да заклеят едва ли има значение при положение, че дъното им е отворено, примерно, а при Сърбите е отворена и половината таванка. Иначе в нашите дебели книги пише точно както споделя колегата, но те повечето са писани в миналия век или от хора с познания от миналия век. Добре дошъл на колегата.
    С какви кошери работиш, ако е с ЛР би ли казал по принцип как зазимяваш, ако е ЛР 10 рамков стесяваш ли гнездото, кои прелки оставяш отворени, дъното изцяло ли ти е от мрежа и оставаш ли го отворено, някаква изолация на подпокривната табла слагаш ли!

  5. #935
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ще ровичкаме и още как. По мои сметки последното ми пило трябва да излезе към 5.11. и започвам да стеснявам. Дано не ме изненадат. Нямах друг избор. Пило на 2-3 рамки почти без венец или с много малък.
    Да не говорим за безумния Руски клип за вароатозната пещ където ги направиха на диви при 2-3 градуса.
    Относно заклейването, също не виждам проблем. Дали ще се появят някакви микро цепнатинки, които няма да могат да заклеят едва ли има значение при положение, че дъното им е отворено, примерно, а при Сърбите е отворена и половината таванка. Иначе в нашите дебели книги пише точно както споделя колегата, но те повечето са писани в миналия век или от хора с познания от миналия век. Добре дошъл на колегата.
    И по мой сметки след 5 ноември някъде трябва да няма пило и мисля да третирам и аз. Само се чудя тези семейства които са между двата корпуса отгоре не се вижда кълбото и се чудя дали да повдигам корпуса и да разцепвам кълбото или да капя отгоре но ефекта според мен ще е почти нулев. Над 5 градуса няма да имат проблем да оправят пак кълбото, но не знам да не направя беля а и товеа време ще се разклейват много трудно корпусите.

  6. #936
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от dakou Виж публикацията
    не съм сигурен запасите дали ще им стигнат да изкарат зимата,и си мисля ако им дам кърмова маса на малки питки върху рамките дали ще има ефект и ще амортизирам ли пчелите по този начин.Другият вариант е ако продават някакви твърди храни по пчеларските магазини да купя ,но не знам продават ли какви са ще има ли ефект.
    Щом не си сигурен, за да спиш спокойно, слагай тесто от пудра захар и мед (3-4:1 до сгъстяване) направо върху рамките в надупчен или нарязан отдолу найлонов плик. От време на време проверявай дали са го изяли. Можеш да си купиш и готова храна без протеини.
    Тези дни, като се пооправи времето, можеш да махнеш някоя от средните пити, ако е останала почти празна. Избягвай да отваряш кошерите в студено време, но когато имаш сериозни съмнения, можеш да отваряш извънредно и при отрицателни температури,... без да разбутваш кълбото обаче.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  7. #937
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Цитат Първоначално публикувано от Nic Виж публикацията
    С какви кошери работиш, ако е с ЛР би ли казал по принцип как зазимяваш, ако е ЛР 10 рамков стесяваш ли гнездото, кои прелки оставяш отворени, дъното изцяло ли ти е от мрежа и оставаш ли го отворено, някаква изолация на подпокривната табла слагаш ли!
    Здравейте колеги. Искам да попитам тези от Вас, които използватт многокорпусни (ЛР) кошери как зазимяват семействата? както всички знаем ЛР кошерите имат недостатъка, че имат по-ниска рамка, с което медения венец е по-малък и често към пролетта се налага да се подхранва.Ако пък се зазими на 2 корпуса(както е класическия вариант) семейството остава в долния корпус(където е студеното) над него се оставя пълен корпус с мед, но за съжаление през 2008г. изгубих 30% от семействата си само, защото пчелите не са могли да достигнат меда в горния корпус,защото към началото на пролетта семействата почват да отглеждат пило и не напускат пилото като се обричат на смърт(пространството между двата корпуса се явява непреодолимо). Зазимяването само на един корпус е много трудоемко и заради стесненото пространство от само 1 корпус пчелите започват много по-отрано да отглеждат пило и изразходват храната много по-рано и като ги хване един студ и доста от пилото загива, а храната вече е свършила. Как се справих аз с проблема?: След последната паша качвам плодника в горно положение и отдолу поставям корпус с 5 рамки мед и 5 рамки изцентрофугирани пити. Пчелите започват да пренасят меда от долния в горния корпус като оформят медената шапка и се получава венец с дебелина от около 15см.Семейството зимува между долния и горния корпус(като близо 90% е в горния). Така оформено кълбото е в горния корпус(по-голямата част), а медения венец е в непосредствена близост до него и е достатъчно дебел, за да стигне до първия приток на нектар, че и по-нататък. Интересно ми е другите колеги как го правят, моля споделете, ако имате нещо да допълните.

  8. #938
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nic Виж публикацията
    С какви кошери работиш, ако е с ЛР би ли казал по принцип как зазимяваш, ако е ЛР 10 рамков стесяваш ли гнездото, кои прелки оставяш отворени, дъното изцяло ли ти е от мрежа и оставаш ли го отворено, някаква изолация на подпокривната табла слагаш ли!
    Да с ЛР десетки съм. Стеснявам като в момента имам 4 рамки пълни с мед 2-3 пило с венец и 1-2 почти целите с прашец (прашец има и по пълните с мед) и 2-3 пълни с мед на 2/3-ти. Сбора е повече от десет, но това е защото положението е различно в различните семейства, а аз описвам обща картина, иначе във всички кошери имам в момента десет "работни" рамки в един корпус, който в момента е втори. Под него имам корпус с чисто празни пити, а над него пак с празни, само че корпусите са пределени със фазер с отвор. Дъното в момента е затворено на цяло, долната прелка е на 1 см. отворена, а на втори корпус е на 3-4 сантиметра отворена. Всички други прелки са затворени. Като излезе пилото ще извадя от средата една или две рамки (от последното пило с тънък венец)к ато трябва да ми се получи подредба от изток на запад 2-пълни с мед; 1-2/3-ти с мед; 1-венец; 1-2/3-ти с мед; 2- пълни с мед; 1- с прашец; преградна дъска; надраскан венец. Ако семейството е по слабо намалявам броя на напълно пълните пити, а в средата си остава все същото. След като подредя ще махна третия корпус и ще отворя към 5см дъното. Така ще зимуват. Ще има и третиране с ОК. На таблите имам 5 см стеропор, но това е заради лятото. Аз не се притеснявам, че на пчелите им е студено през зимата. Надниквам по коледа , после според прогнозата, но задължително има готовност да храня в края на януари.

  9. #939
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от beelover90 Виж публикацията
    След последната паша качвам плодника в горно положение и отдолу поставям корпус с 5 рамки мед и 5 рамки изцентрофугирани пити. Пчелите започват да пренасят меда от долния в горния корпус като оформят медената шапка и се получава венец с дебелина от около 15см.Семейството зимува между долния и горния корпус(като близо 90% е в горния). Така оформено кълбото е в горния корпус(по-голямата част), а медения венец е в непосредствена близост до него и е достатъчно дебел, за да стигне до първия приток на нектар, че и по-нататък. Интересно ми е другите колеги как го правят, моля споделете, ако имате нещо да допълните.
    И без тази ротация,пчелите пренасят мед от крайните рамки и одебеляват (достатъчно) мед.венец на рамките където се излюпва последното пило.Главната цел на ротацията след последната паша е симулиране на паша.....Има спец тема за работа с ЛР-прочетия и тогава задай конкретен въпрос.

  10. #940
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Здравейте колеги. Искам да попитам тези от Вас, които използватт многокорпусни (ЛР) кошери как зазимяват семействата?
    Аз лично ги оставям така както си са. Просто им слагам мишепредпазители ( там където е нужно) и са готови.

    Между другото според класическия вариант, семейството зимува между двата корпуса, или поне отчасти захванато за горния. Как се постига семейството да остане 'само на долния корпус на мен това не ми е ясно. Снимката е от интернет
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри fig01.png‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 94 от 683 ПърваПърва ... 44849293949596104144194594 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •