Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 93 от 683 ПърваПърва ... 43839192939495103143193593 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 921 до 930 от общо 6828
  1. #921
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Aз за това си поръчвам корпусите с 8мм. разстояние от горе и 2 мм. отдолу.

  2. #922
    Наблюдател
    Регистриран
    01.11.2013
    Мнения
    15
    Здравейте и от мен аз също имам един начинаещ въпрос за начинаещ като мен.Въпросът ми е късно ли е вече да се подхранва, защото зазимих 8-те си кошера дадан-блат ,но не съм сигурен запасите дали ще им стигнат да изкарат зимата,и си мисля ако им дам кърмова маса на малки питки върху рамките дали ще има ефект и ще амортизирам ли пчелите по този начин.Другият вариант е ако продават някакви твърди храни по пчеларските магазини да купя ,но не знам продават ли какви са ще има ли ефект.Ще съм благодарен ако споделите вашето мнение

  3. #923
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от dakou Виж публикацията
    Здравейте и от мен аз също имам един начинаещ въпрос за начинаещ като мен.Въпросът ми е късно ли е вече да се подхранва, защото зазимих 8-те си кошера дадан-блат ,но не съм сигурен запасите дали ще им стигнат да изкарат зимата,и си мисля ако им дам кърмова маса на малки питки върху рамките дали ще има ефект и ще амортизирам ли пчелите по този начин.Другият вариант е ако продават някакви твърди храни по пчеларските магазини да купя ,но не знам продават ли какви са ще има ли ефект.Ще съм благодарен ако споделите вашето мнение
    То много работи не знаеш !!! а ни е как да знаем какво ти е положението ,че да ти помогнем .Дай повече инфо на колко рамки са ,какво покритие от пчела имат,приблизително колко мед имат.Кошерите със какъв тип на зазимяване са отворено мрежесто дъно. дълбоко,плътно или някаква друга модификация, какви са кошерите дърво,пластмаса ,фазер,фибран или др.
    Милен Михов

  4. #924
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Най-вероятно(ако има малко запаси от мед,но има) семействата няма да загинат до началото на пролетта, защото пчелите изразходват много малко храна през зимата.Проблемът ще настъпи, когато семействата започнат да отглеждат пило.По принцип не е желателно да даваш храна на пелите точно сега, защото първо най-вероятно, заради тези студове те няма да я достигнат и да я достигнат ще се наложи да преработят захарта в по-простите и форми, които пчелите могат да усвоят(фруктоза и глюкоза), за да стане това ще им е нужен ензимът "инвертаза", който пчелите "произвеждат" в горночелюстните си жлези(и по конкретно "хипофарингеалните"), които жлези пък се активизират при приемането на белтъчни храни в т.ч. прашеца.В твоя случай пчелите няма откъде да вземат прашец, за да произведат ензима ами ще използват натрупаните мазнини в организма си като по този начин ще се изтощат физиологически и може да настъпи положение на "белтъчен глад", при което със сигурност пчелите ще загинат. Затова моя съвет е да рискуваш и да отвориш кошерите съвсем леко(като отварянето на кошерите по това време не е никак желателно, но при твоя случай рискуваш семействата да загинат така или иначе) и гледаш ячелите в какво положение са спрямо рамките(ако са върху рамките в горно положение това е сигурен признак, че семейството няма запаси) ако видиш, че имат поне около 5кг мед(това е в зависимост от силата на семействата, моите пчели примерно, които са на 8,9 рамки ЛР) са напълно достатъчни до около Края на Януари началото на Февруари, считано от днес.Ако нямат поне толкова храна наистина ще се наложи да ги подхранваш с питки.По-добре би било да ги подхранваш пролетта, отколкото сега. Дано съм помогнал с нещо за изясняването на нещата.

  5. #925
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Слагай "купешка" питка.(Едва ли си се научил как да си направиш най-успешните питки.) Ако имат достатъчно мед кълбото е ниско и питката не ги интересува.Ако медът е малко и кълбото е високо с питката ги спасяваш от гладна смърт.Питката няма да навреди.А иначе като имаш време прочети всичко написано във форума за зимно подхранване , питки, храни и т.н.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #926
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    През ноември ще има и топли дни.Не виждам какво толкова опасно би било да се отваря кошера,още повече,че пило вече няма.

  7. #927
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    През ноември ще има и топли дни.Не виждам какво толкова опасно би било да се отваря кошера,още повече,че пило вече няма.
    Опасностите от отварянето на кошера по това време са няколко и ще изредя само най-важните. Колкото и да е топло времето през Ноември едва ли пчелното семейство ще е отпуснало кълбото. При отварянето на семейството напълно е възможно част от кълбото да се отдели и да падне на дъното, което почти винаги означава, че тези пчели ще умрат. При дразнение на пчелите по това време те започват да изконсумират повече храна, което може да ти изиграе лоша шега, като например изразходване по-бързо на храната, което може да доведе до бързо запълване на дебелото черво на пчелите с фекалии, което може да доведе до развитието на едноклетъчни организми и диария и в последствие до смърт на семейството. Другото нещо е, че пчелите много акуратно изчисляват колко пространство им е нужно залепят всички пукнатини на кошера и даже стесняват входа с прополис, а ти като отвориш кошера ще нарушиш това запечатване и пчелите няма да могат да запечатат отново местата с прополис, което може да доведе до влага и последствията от нея. Така че не си мисли, че нищо не може да се случи на семействата като ги отваряш през Ноември.

  8. #928
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Я, имаме си знаещ пчелар за нов член, което е рядкост. Поне форума няма да дрънчи на ехо толкова.
    Между другото проверих и според прогнозата за следващите 10 дни, температурите ще станат отново над 18 градуса, при което положение пчелите си живуркат най-спокойно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #929
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Цитат Първоначално публикувано от beelover90 Виж публикацията
    Опасностите от отварянето на кошера по това време са няколко и ще изредя само най-важните. Колкото и да е топло времето през Ноември едва ли пчелното семейство ще е отпуснало кълбото. При отварянето на семейството напълно е възможно част от кълбото да се отдели и да падне на дъното, което почти винаги означава, че тези пчели ще умрат. При дразнение на пчелите по това време те започват да изконсумират повече храна, което може да ти изиграе лоша шега, като например изразходване по-бързо на храната, което може да доведе до бързо запълване на дебелото черво на пчелите с фекалии, което може да доведе до развитието на едноклетъчни организми и диария и в последствие до смърт на семейството. Другото нещо е, че пчелите много акуратно изчисляват колко пространство им е нужно залепят всички пукнатини на кошера и даже стесняват входа с прополис, а ти като отвориш кошера ще нарушиш това запечатване и пчелите няма да могат да запечатат отново местата с прополис, което може да доведе до влага и последствията от нея. Така че не си мисли, че нищо не може да се случи на семействата като ги отваряш през Ноември.
    Колега,прав си за тези рискове,но по тази логика пчеларите нямаше да накапват с ОК в късна есен и то при много по-ниски температури.Друг важен фактор е местоположението на пчелина - специално моя е затворен от три страни с южно изложение.Не мисля,че това застудяване ще задържи трайно кълбата в кошерите.Зимата е още далеч и мисля,че работата по зазимяването още не е приключила,колкото и да ни се иска.

  10. #930
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Преди студената вълна да удави Бургас,в морската градина,освен нацъфтелия рожков,напъпилите лавровишни имаше и цъфнали кестени.Който не вярва да отиде да ги снима до чадъра.В гората цъфти анемоне,белия равнец,конския босилек,слеза,цикорията, звездо главката,че дори виждам и бодлива метличина.Колегата Лалов може да не е обърнал внимание,но при мен драката зацъфтя отново.Връхните 4-5 клончета са разлистени и отрупани с цветове.Това е най-сбърканата година в този район откакто се помня.Ето затова и не смятам,че работата е приключила.Не казвам също и,че трябва да ги ровичкаме без нужда.Търси се баланса.

 

 
Страница 93 от 683 ПърваПърва ... 43839192939495103143193593 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •