Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 82 от 683 ПърваПърва ... 3272808182838492132182582 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 811 до 820 от общо 6828
  1. #811
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово
    Здраввейте колеги днес най-накрая успях да отида до пчелина и какво да видя ,а чудо.Много пило и прясно и запечатано и медец вече запечатан даже по горния край на питите ,общо взето много съм доволен мисля ,че добре се развиват отводките, разширих ги с по една основа да градят и така до следващото ходене да видим как ще са нещата.
    Обаче отварям роячето дето го хванах преди около 20 дена и гледам няма грам пило ,само мед и прашец и си мисля ,че са избягали с новата майката която може би не се е оплодила още и затова няма пило.Ако имате други мнения споделете

  2. #812
    Цитат Първоначално публикувано от jnev Виж публикацията
    няма грам пило ,само мед и прашец и си мисля ............Ако имате други мнения споделете
    Ами щом няма пчели, от къде да дойде това пило?

  3. #813
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Здравейте, от един месец съм собственик на две отводки. Купих ги на по 5 рамки ДБ, в момента са на по 7 рамки и 6 междурамия пълни с пчели. Там където се намират пчелите липата ще цъфне след около 10 дни, за този период най вероятно ще могат да изградят по още една две основи.
    Въпроса ми е дали да пробвам да им сложа магазин за липата или да ги разширя напълно до достигане на максималния брой рамки в плодника?
    Ще съм ви благодарен за съветите.

  4. #814
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Според мен, ако целта ти е де имаш мед спри да разширяваш плодника и си сложи магазин.Предполагам ,че нямаш слънчоглед за да разчиташ на нещо особено след липата.Остават основно ливадите,поне докато ги окосят или изгорят от слънцето и сушата.Ако целта е да се развият и да ги делиш тях самите на нови отводки, тогава продължаваш с разширението на плодника.Всяка ново изградена основа при млада майка се осеменява и след това нектара отива за изхранване на пилото.А и можеш да сложиш основа след липата или в края на липата.Идеята е, че ако липата ти се явява в случая като основна паша, просто временно да се ограничи разширението на плодника за да се използва пашата.

  5. #815
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от viktor tit Виж публикацията
    Здравейте, от един месец съм собственик на две отводки. Купих ги на по 5 рамки ДБ, в момента са на по 7 рамки и 6 междурамия пълни с пчели. Там където се намират пчелите липата ще цъфне след около 10 дни, за този период най вероятно ще могат да изградят по още една две основи.
    Въпроса ми е дали да пробвам да им сложа магазин за липата или да ги разширя напълно до достигане на максималния брой рамки в плодника?
    Ще съм ви благодарен за съветите.
    Докато не напълнят плодника и десет магазина да им скожиш няма се къчат освен ако не им сложиш преграда долу

  6. #816
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Имам преграда отдолу, но нямам изградени магазинни рамки, дали ако им сложа основи ще успеят да ги изградят и да сложат по нещо в тях или да продължавам разширяването и да създам силни семейства за зимата.

  7. #817
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Пчелите се намират в планински район и основните паши са акация и липа, след това от ливадите ако остане нещо, както казваш.

  8. #818
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Връщаш ме 17 години назад... Сега слагаш и на двата по 1-2 магазинни рамки с ВО в плодника. След ден или два или три вадиш и слагаш пак. Като цъфне пашата на единия кошер слагаш магазин с тия рамки + рамки с ВО, отдолу в плодника остава на 7 рамки + основа + преградни дъски, или без основа - решаваш на място. Другия кошер си го разширяваш с по една основа плодникова. Може да го пробваш и по една магазинна да му слагаш. Аз така направих някога и още си спомням вкуса на първия мед, може би щот го въртях през нощта. При добро стечение на обстоятелствата до края на лятото ще имаш силни семейства, два плодника и един магазин окомплектовани - добра база за догодина. Иначе отводки от отводки за мен е щуротия, освен ако не трябва да се доказваш някъде.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #819
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Благодаря, ще пробвам тази техника пък ако опитам от меда ще почерпя по ракия

  10. #820
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Ами щом няма пчели, от къде да дойде това пило?
    Колега не съм казал, че няма пчели ,а че няма пило ,а пчелите са на 5 рамки в този кошер, но без пило и затова мисля, че когато рояка е тръгнал да бяга е избягал и аз съответно съм го хванал с новата майка, която не е оплодена и затова няма пило.

 

 
Страница 82 от 683 ПърваПърва ... 3272808182838492132182582 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •