Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 493 от 683 ПърваПърва ... 393443483491492493494495503543593 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,921 до 4,930 от общо 6828
  1. #4921
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    В присъствието на всички генерации пчели се отглеждат по-качествени майки.Горе ще ти липсват летящите.
    Аче,уважавам твоето мнение,дори съм взаимствал от теб нещица.Но тук подлагам на съмнение тази твоя теза.Теоретично т.е.по книга/учебник/ имаш право.Но практически/вътре в кошера/ нещата не са толкова конкретни.Какво те кара да мислиш така–че без летящите пчели майката ще е некачествена–по–малко яйценосни тръби,по–дребна,яйчниците и ще произвеждат с по–бавно темпо,ще се ослушва а няма да тъче по питата като много машинна тъкачка стахановец.Въпроса ми е към теб,но всички които са вдигнали палец под поста ти,също могат да си кажат доводите.Щом харесваш дадено мнение,значи имаш свое мнение по въпроса.Споделете го господа пчелари.Аче,имам молба към теб–Не бързай да отговаряш,знам че имаш отговор.Изчакай да си кажат мнението петимата колеги+ първия с палеца.Интересно ми е да чуя тяхното мнение,Агро го прочетох,ясен е,..и доблестен,макар и програмист ако не се лъжа.Ако ми изпълниш молбата ще ти бъда благодарен.А тази тема в която си развил становището си,ще я прочета ,но сега нямам време ,много е кът.Сполука Аче!!!

  2. #4922
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз може ли без да съм чел книги много много да споделя моите наблюдения?

  3. #4923
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    От теорията знаем че:
    От изследвания е доказано, че при пределна възможност на майката да снася до 1000 яйца на денонощие, може да се развие семейство до 35 000 пчели (слабо семейство).
    Ако тази възможност е до 1500 яйца семейството достига до 52 000 пчели, а при 2000 яйца - 70 000 пчели (силно семейство).Естествено отгледани маточници - роеви и от самосмяна като качество те са добри, защото са захранени за маточници още от началото на залагането до излюпването. Условията на отглеждане, хранителен и топлинен режим, са поддържани редовно. При отглеждането на маточници обезателно се спазва вече споменатото правило от залагането им до излюпването да са осигурени оптимални условия за тяхното развитие. Слабо пчелно семейство или такова, разделено на две, като останалото без майка и отслабнало от разделянето си произведе свищева, не може да се очаква да бъде качествена.

    От практиката знаем че много често свищева майка си е добра щом напълни обем с пчели равняващ се на 24 рамки Дадан Блат значи е добра.

    П.П. Адаш нямаше да се обаждам ама ти ни подкани та затова. Моята логика е че при направа на свищева майка трябва да се съобразяваме с условията наподобяващи роевите /все пак така са просъществували милиони години/ а при естествени условия може би и самосмяната е по често явление от колкото на пчелина.
    Аз лично не мога да направя разлика между теория и практика например влизам и чета във форума темата на Ангел за августовски отводки чета не го виждам и го правя и става Ти например теоретично ме обеди за редовна смяна на питите не си ми показал пчели пигмей ама в последствие видях. Петър Иванов каза добър и бръз метод за търтовки не ми го е показвал практично а не и нужно правя го и нещата стават.Та затова си мисля че разни учени които публикуват разни неща в повечето случай са прави все пак затова им се плаща затова се занимават всеки ден години наред с пчели та после като побликуват нещо да не могат да го оборят в академичните среди.
    П.П.Преди време г-н Илиев каза:
    -Теорията е нечия добра практика.

  4. #4924
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Da_South Виж публикацията
    Здравейте на всички. Аз не съм пчелар, но обожавам мед. Бих искал да ви попитам няколко въпроса и ще съм ви благодарен, ако ми отговорите:

    1.Пчелната пита яде ли се? Имам мед с голямо парче пчелна пита в него. Аз само взимам парче от нея, дъвча и изплювам след това , но един пчелар ми каза, че няма никакъв проблем да се яде.
    Восъкът не е добре да се консомира в големи количества,че действа като компот от дренки или чай от джоджан.
    Този пост е редактиран от jdrumev; 15.07.2017 в 07:20.

  5. #4925
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Аче,уважавам твоето мнение,дори съм взаимствал от теб нещица.Но тук подлагам на съмнение тази твоя теза.Теоретично т.е.по книга/учебник/ имаш право.Но практически/вътре в кошера/ нещата не са толкова конкретни.Какво те кара да мислиш така–че без летящите пчели майката ще е некачествена–по–малко яйценосни тръби,по–дребна,яйчниците и ще произвеждат с по–бавно темпо,ще се ослушва а няма да тъче по питата като много машинна тъкачка стахановец.Въпроса ми е към теб,но всички които са вдигнали палец под поста ти,също могат да си кажат доводите.Щом харесваш дадено мнение,значи имаш свое мнение по въпроса.Споделете го господа пчелари.Аче,имам молба към теб–Не бързай да отговаряш,знам че имаш отговор.Изчакай да си кажат мнението петимата колеги+ първия с палеца.Интересно ми е да чуя тяхното мнение,Агро го прочетох,ясен е,..и доблестен,макар и програмист ако не се лъжа.Ако ми изпълниш молбата ще ти бъда благодарен.А тази тема в която си развил становището си,ще я прочета ,но сега нямам време ,много е кът.Сполука Аче!!!
    Не мисля, че съм дорасъл да давам съвети, когато в дебат се включват по-опитни от мен, но си имам мнение и когато има съвпадение на мислите го показвам с въпросния палец. Гогол покани всички подкрепили тезата, та затова "барабар Петко с мъжете". Към изложеното от Жоро бих добавил нещо. Въпроса се завъртя около това, кой да отгледа маточници, основното семейство или отводка на втория етаж. В това време от годината смятам, че липсата на летяща пчела ще изисква повече време от пчеларя за да достави това което правят летящите пчели поне в първите дни след отделянето. Предстоят горещите дни, жадните и гладни дни от годината. На втория етаж с намален състав ще им е много по-трудно на пчелите да се справят и постигнат оптимални условия. При подмяна на майката за всички е по-добре тя да заработи направо в основното семейство. В обратния случай имаме допълнителна процедура по обединяване - допълнителен риск, труд, стрес на семейството. При неуспешно оплождане пак ще обединяваме, но с тяхната майка(ген и феромони). Аз съм на това мнение. Правих и обратното движение в този период от годината(око да види.... това е тъпо понякога) и видях различни резултати. Дано да съм задоволил любопитството. Все пак не съм "пчелар с 15 - 20 годишен стаж" и предпочитам да чета и се информирам от "нам си кой", да избера..., а не да се пържа безсмислено "по 5 -6 часа на ден".

    С интерес очаквам доводите за обратния вариант. Може да се научи нещо! Време за дълги постове се намира, както виждам.

  6. #4926
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Професор Кашковский роден е 1930г. от 12годишен се занимава с пчели в момента е жив и здрав и изнася лекции и видеоуроци за обучение на начинаещи много уважаван човек в Русия при създаването на Кемеровскат система за отглеждане на пчели са им нужни 7години и 400 пчелни семейства та човека е ходил на работа и държавата му е плащала да практикува и после да плещи теории.
    Та мисля че има достатъчно стаж и опит да цитирам неговото мнение за свищевите майки /лично той ги предпочита/.
    Източник:
    http://www.pchelar-probvaisambg.com/...166_spisak.htm
    Техниката на изпълнение на тази работа е проста и е достъпна за всеки пчелар. Две седмици до началото на главния медосбор и във времето когато той е налице, пристъпват към замяна на старите майки с нови. Всяко семейство си отглежда своя майка. За 100% гаранция при съхраняването на майката и генофонда на пчелина от всяко семейство правят отводка – резерв. Семействата ги преглеждат и вземат от тях излишната храна, като във всяко гнездо се оставя по 15 – 20 кг пресен мед. Една пита с пресен мед пренасят в отводката, в която трябва да има и перга и пчели. За тази цел от семейството взимат две пити със запечатано пило и седящите на тях пчели и ги поставят до питата с мед. До питите с пилото поставят и празна пита, три рамки с восъчни листове и още една празна пита, то ест получава се гнездо от 8 пити (може и с шест). След това стръскват пчелите от още две пити. Намират майката и я пускат между питите с пилото. Входовете на отводката се затварят и пчелите се държат „затворени” до следващия ден. На следващия ден в 12 ч или в 14 ч входът го отварят на ширина 1 см. Пчелите започват да се облитат, по – голямата част от летящите пчели се връщат на старото място. Но някаква част от тях ще остане с майката. Това е достатъчно отводката да не страда от жажда, а след два дни младите пчели ще поемат на себе си грижите които трябва да изпълняват летящите пчели.
    За да се избави отводката от вароатозата, два дни след формирането и я обработват термически или използват лекарства за целта; след 10 дни обработката я повтарят. В семейството от което е взета майката и двете пити с пило, има останали яйца, личинки (открито пило), и пчелите залагат свищеви маточници.
    За отглеждане на пълноценна майка на четвъртия или петия ден в семейството унищожават всички маточници с изключение на един в центъра на гнездото, в горната част на питата. В него трябва да има много млечице и млада личинка. След 3 дни се преглежда семейството втори път, и ако се открие, че пчелите са заложили нови маточници, те трябва да се ликвидират, за да не се рои семейството.
    Ние в своята работа със средноруските пчели, оставяхме не само един маточник, а четири, за да могат пчелите от тях да изберат най – добрата майка. Ако такова семейство се рои, то майката я бракуват като ройлива.
    След 21 ден след вземането на майката от семейството, в него няма да има пило и всички самки на кърлежа ще се преместят на възрастните пчели. През това време пчелното семейство трябва да се обработи термически (против вароатозата), да се вземе меда от гнездото, а вместо него да се поставят празни пити или рамки с восъчни листове.
    30 дни след отнемането на старата майка, младата започва да снася яйца. По характера на снасянето на яйцата и по пилото оценяват нейното качество. Ако всичко което се случва е благополучно, то старата майка от отводката се взема и отводката се присъединява към основното семейство. Подсилена от своята си отводка, семейството по – ефективно използва остатъкът от медосбора.
    Ако младата майка по някакви причини загине, то на семейството се връща отводката със своята си майка, като по този начин я запазва. На следващата година майката в това семейство се заменя с друга.
    Описаният начин за замяна на майките способства за повишението на продуктивността, съхраняването на семействата и поддържането на генофонда на пчелина.

    Клип след 15 минута:
    https://www.youtube.com/watch?v=AYWqETqmnD8

    П.П. Мога и да цитирам и един друг руски учен пчелар които като е бил бебе или много малко дете майка му го е слагала в обърнат капак на кошер докато тя преглеждала семейства в колхоза и еди път е нажилен до кома. Ама това си е теория друго си е сам да стигнеш практически до нещо ценно нищо че е измислено и написано още по царско време.

  7. #4927
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2015
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Родопите
    Гледам на една от отводките им се роди майка, изглежда и че се оплоди, виждам я как се разхожда, снася яйца на дъното на килийките и до там. Преди 5-6 дена я гледах, пак имаше яйца, но само така си стоят, не преминават в следващ стадии.
    Някой може ли да ми помогне какво се случва?

  8. #4928
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от bobi_cz Виж публикацията
    Гледам на една от отводките им се роди майка, изглежда и че се оплоди, виждам я как се разхожда, снася яйца на дъното на килийките и до там. Преди 5-6 дена я гледах, пак имаше яйца, но само така си стоят, не преминават в следващ стадии.
    Някой може ли да ми помогне какво се случва?
    Едни и същи яйца гледаш?

  9. #4929
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2015
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Родопите
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Едни и същи яйца гледаш?
    i

    Мисля, че да защото по питите има само яйца без личинки,ларви пило или там както ги наричате.

  10. #4930
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Благодаря за хубавата статия!
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 493 от 683 ПърваПърва ... 393443483491492493494495503543593 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •