Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 492 от 683 ПърваПърва ... 392442482490491492493494502542592 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,911 до 4,920 от общо 6828
  1. #4911
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от morriddin Виж публикацията
    Нагледал съм се, пък и съм изчел невероятно компетентни мнения в този форум, и все съм се старал да не се конфронтирам със знаещите, обаче вече не се търпи..
    Вие в час ли сте, бря?
    Аз със сигурност не съм,но и другите според мен не са защото чат пат ми уйдисват на акъля и пишат с мен.

  2. #4912
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Миро , борбата с търтовката е лесна .
    Извади две пити без пчели и на тяхно място постави две с прясно пило и пчели от друго семейство .
    Постави ги по средата на търтовъчното семейството , но така , че между тях да има една на търтовката .
    След няколко часа ще видиш резултата .
    Успех момче !
    Бат Пепи да си жив и здрав и Господ още много дълго здраве да ти дава защото не стига че имаш дълъг стаж но и го споделяш за разлика от други корифей. Та предното изречение го написах по повод поста ти за търтовките тази година имах 5-6бр. поради ред причини но най важната е че от август миналата година съм отделил на пчелите до днес десетки да не казвам стотици часове в теория а на практика сборно в часове я съм бил 2-3 дни я не и то след Гергьовден и въпреки роенето и търтовките има и мед.
    Пак се отплеснах метода ти работи миналата седмица пробвах на 2 търтовки днес ги прегледах много много добри резултати не че при другите начини нямам ефект но на този метод ми харесва простотата и минималното отделено време само че го направих питите от два различни кошера.

  3. #4913
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Моята гледна точка е друга.
    От долу оставям старата майка с предимно летящата пчела .....
    Това е моя замисъл, на мен тази година не ми е приоритет меда, а бройката. Горе ще ми е по-лесно да проверявам какво се случва с майки и маточници, да махна запечатаните на четвъртия ден и да взема мерки, ако нещо не е в ред.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #4914
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ама ако залагаш пило горе за да заложат маточници трябва да е повечко ако е само една рамка не винаги залагат и да е отделечено от плодника повечко например с 1-2 магазина и ако има меден венец още по добре ако нещо се сгафи слагаш мрежа от комари и обединяваш. Но ако е обратното майката горе долу остават много пчели млади и стари и много мед и ако в момента има паша има и добра температура то просто новата майка ще бъде направена в лукс и разкош за разлика от горе за горе става с запечатан маточник един кошер ги прави а слагаш на няколко ама това е друга тема и не съм компетентен достатъчно.

  5. #4915
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от morriddin Виж публикацията
    Нагледал съм се, пък и съм изчел невероятно компетентни мнения в този форум, и все съм се старал да не се конфронтирам със знаещите, обаче вече не се търпи..
    Вие в час ли сте, бря?
    И то, точно в тази тема???
    Не стига, че някои "колеги" акат акъли, за майки, породи и т.н. ами и все знаещи и можещи напътстват начинаещите...
    При това, такива с 10 - 15 години практика? Че и по-малко?
    Пчеларство с книжки на "нам-койси" и с със скафандри не се прави, колеги!
    Теорията е база, но не се ли потиш по 6-7 часа на ден, не трябва да си "капацитет" където и да е, още по-малко във форум за пчеларство.
    Това е гнусно, извинете ме...
    Е,те това ми харесва.Само че,ти вече си Черната овца Тук.Грабнаха те.Тук не обичат да им го кажеш директно в очите.Много ги боли.Особено ако им засегнеш личното его на неповторими всезнайковци и Учители.Ако идваш към Ямбол,спри на Бритиш Петролиум за да те почерпя с една/може и повече,ако ти хареса/25–30 годишна грозданка,мое производство.За точни координати –на лични.Да не ти пука,истината е по–важна.Успешен край на сезона Земляк!

  6. #4916
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз искам да преместя цялото семейство барабар с пилото горе, да си отглежда майки и да го проверявам и храня лесно, долу старата майка с летящите да се оправя, както може, има кой да и носи вода и храна.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #4917
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Това е моя замисъл, на мен тази година не ми е приоритет меда, а бройката. Горе ще ми е по-лесно да проверявам какво се случва с майки и маточници, да махна запечатаните на четвъртия ден и да взема мерки, ако нещо не е в ред.
    В присъствието на всички генерации пчели се отглеждат по-качествени майки.Горе ще ти липсват летящите.

  8. #4918
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Какво е некачественото на младите пчели които ще заложат и отгледат свищевия маточник?Чиста фантасмагория.Не съм я чел тази тема и не знам кой го е измислил това.Направи си отводките,без да се страхуваш че нямат стари пчели...
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    В присъствието на всички генерации пчели се отглеждат по-качествени майки.Горе ще ти липсват летящите.
    Не съм подстрекател, ама явно мненията се различават. Има и още из темата, и те различни. Моя опит от другите ми професии показва, че когато има такава смесица от различни мнения по свършване на дадена работа, в 90% от случаите всички стигат до един и същ краен резултат, просто всеки си нагажда начина според своя набор от хора или инструменти. Благодарен съм на всички, помогнали със съвет, на тази база мога да си съставя собствена преценка по въпроса. Времето ще покаже дали ще е правилна.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #4919
    Наблюдател
    Регистриран
    14.07.2017
    Мнения
    1
    Здравейте на всички. Аз не съм пчелар, но обожавам мед. Бих искал да ви попитам няколко въпроса и ще съм ви благодарен, ако ми отговорите:

    1.Пчелната пита яде ли се? Имам мед с голямо парче пчелна пита в него. Аз само взимам парче от нея, дъвча и изплювам след това , но един пчелар ми каза, че няма никакъв проблем да се яде.
    2.Пчелният прашец как е най-добре да се консумира? Разтворен в течност (чай, мляко) или да се яде директно? Друг пчелар ми каза ,че се смучело под езика до разтопяване и се яло с мед?
    3.Пчелното млечице, смесено в мед, в крайна сметка от всеки ли може да се яде? Четох,че не е било полезно да се яде всеки ден, имало нежелани реакции и се ползвало 1-2 седмици само ако си болен?

    Ами това са въпросите ми.

  10. #4920
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Da_South Виж публикацията
    Здравейте на всички. Аз не съм пчелар, но обожавам мед. Бих искал да ви попитам няколко въпроса и ще съм ви благодарен, ако ми отговорите:

    1.Пчелната пита яде ли се? Имам мед с голямо парче пчелна пита в него. Аз само взимам парче от нея, дъвча и изплювам след това , но един пчелар ми каза, че няма никакъв проблем да се яде.
    2.Пчелният прашец как е най-добре да се консумира? Разтворен в течност (чай, мляко) или да се яде директно? Друг пчелар ми каза ,че се смучело под езика до разтопяване и се яло с мед?
    3.Пчелното млечице, смесено в мед, в крайна сметка от всеки ли може да се яде? Четох,че не е било полезно да се яде всеки ден, имало нежелани реакции и се ползвало 1-2 седмици само ако си болен?

    Ами това са въпросите ми.
    Горе долу написаното е вярно. Може да се яде питата, но все пак има разлика от пита до пита. Питата трябва да е бяла/жълта. Тъмните не са за предпочитане, не че и те не могат да се консумират. Пергата се намира повечето пъти именно в черните пити, а тя е много добра за консумация.
    Прашеца може да се слага в мляко, но не топло/прясно/ или в кисело. В чай също може, но да не надвишава 40 градуса. Може да се взема по една чаена лъжичка в устата до разтварянето му или разбъркан с лъжица мед. Не е задължително да е под езика. /Тази щуротия за под езика кой ли я измислил?/
    Пчелното млечице е добре да се яде с мед, но който му свикне с вкуса може и директно от маточника да го използва. Може да се яде от всеки както и останалите пчелни продукти с изключение на алергичните към някои от тях и бебета до годинка, годинка и половина за меда и повече/3-4/ за млечицето и клея. Млечицето дали е полезно всеки ден? Не е вредно, стига да можете да си го намирате. Количеството също е от значение. Ха, ха.... за болен? Как действа на здравитеее? Заглажда им се косъма и започват да се заглеждат по чуждото. Шегувам се.

    Ами това са отговорите ми.

 

 
Страница 492 от 683 ПърваПърва ... 392442482490491492493494502542592 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •